RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   ANILAR (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Mezgit yerine somon (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=4552)

gerence 05-03-2008 22:53

Somon balığı ; Norveç ordusu eski Genelkurmay Başkanlarından biri tarafından; uzun araştırma ve çalışmalar sonucunda Karadenize getirilmiş ve özellikle Kızılırmak Nehri ağzında kurulan çiftliklerde üretilmeye başlanmıştır... Atlantik somonu (Salmo salar) Karadenize bu kişi tarafından ekilmiştir ve bu gün hala üretimi sürmektedir. Ancak ; uzun çalışmalar sonu bizi somonla tanıştıran bu kişi ne yazık ki çalışmalarının semeresini alamadan hatta tam olarak üretimin başarısına şahit olmadan bu dünyadan göç edip gitmiştir...

Teaser 06-03-2008 01:13

Teşekkürler Sevgili Abimiz

En azından ben bunu hiç bilmiyordum.Önemli bir bilgi oldu benim için.Yani sınırlarımız dahilinde mevcuttur.Ama merakımı bağışlayın ; bu balık göç etmeden nasıl yaşıyor , daha doğrusu nasıl yumurtluyor çok ilgimi çekti.Çünkü Somon denen balığa Anti-Darwinist ( ki ben Darwin'ci hiç değilim) içgüdüler ve şifreler yakıştırılmış durumda.Biraz daha bilgi varsa eğer çok memnun oluruz.Saygılarımı sunarım...

hakan25 06-03-2008 02:07

sevgil abimiz

Alıntı:

gerence tafarından gönderildi (Mesaj 49275)
Somon balığı ; Norveç ordusu eski Genelkurmay Başkanlarından biri tarafından; uzun araştırma ve çalışmalar sonucunda Karadenize getirilmiş ve özellikle Kızılırmak Nehri ağzında kurulan çiftliklerde üretilmeye başlanmıştır... Atlantik somonu (Salmo salar) Karadenize bu kişi tarafından ekilmiştir ve bu gün hala üretimi sürmektedir. Ancak ; uzun çalışmalar sonu bizi somonla tanıştıran bu kişi ne yazık ki çalışmalarının semeresini alamadan hatta tam olarak üretimin başarısına şahit olmadan bu dünyadan göç edip gitmiştir...

bu genelkurmay başkanı vefatından sonra (allah rahmet eylesin) somon üretimi genişlemişmi? somonlar ne kadar büyürler? kaç kilo olurlar? ne şekilde yenirler? biraz daha bilgi lütfen teşekkürler...;)

hakan25 06-03-2008 02:26

demekki meriçte haliçte yok... kızılırmakta var....hımmm

Teaser 06-03-2008 11:45

Ahmet Çakar gibi

Lafımı da ettim.Ne yapalım kaderde Kızılırmağa da girmek varmış:D.Zaten "pantalon ıslanmadan balık avlanmazmış.":)

hakan25 06-03-2008 20:10

doğru söze

:)valla giricen pantolonmu? şortmu ıslanır bilmem yeterki tut bizde bayram edelim ya çok güzel balık yemeside tadı damağımda kaldı hasankeyf;te yemiştim.. saygılar sevgiler

Teaser 06-03-2008 21:01

Hele bir gideyim

Sözünden dönen Ahmet Çakar olsun:D.Lakin yakın zamanda pek plan dahilinde görünmüyor Hakan Abim.Ama gidersem mutlaka fotoyu eklemenin bir yolunu bulurum.

gerence 07-03-2008 01:37

Sevgili arkadaşlar ;
Türkiye de Gerçek Atlantik tipi somon yetiştirmeye çalışılmış, tam başarı elde edilememiştir... Ancak somon benzeri bir tür yetişmektedir... Gerçek atlantik somonunun alışık olduğu su sıcaklığı bizde olmadığından , bizim Karadeniz iklimine uyum sağlayan bir tür somona benzer balık yetiştirilmektedir...
Konuyla ilgili yazılar ;
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

hakan25 07-03-2008 04:19

teşekkür

elinize emeğinize sağlık çok değerli bilgiler......

hakan25 07-03-2008 21:05

kimbilir

Alıntı:

Teaser tafarından gönderildi (Mesaj 49324)
Sözünden dönen Ahmet Çakar olsun:D.Lakin yakın zamanda pek plan dahilinde görünmüyor Hakan Abim.Ama gidersem mutlaka fotoyu eklemenin bir yolunu bulurum.

hayat bu bellimi olur birgün bakarsın gitmişik

Saat 21:42.