RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Kalamar-Sübye (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=91)
-   -   Kalamar Yem Olarak Nasıl Kullanılır (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=7148)

santor 05-03-2010 09:24

Alıntı:

DzzY tafarından gönderildi (Mesaj 75510)
Kalamarı denize indirseniz beni bile yakalarsınız :) Benim bir numaralı avım olan kalamarı ben şahsen yem yapmayı sevmiyorum çünkü o benim yemim :)
Ama gelgelelim aşşağıda parazit balık dediğimiz izmarit, ısparoz, gopez vs. varken mercan, lidaki vb gibi kalite sayılabilicek balıkları yakalamak için kullanabilicek yegane yem olduğunu düşünüyorum. Yemin sertliği ve iğneye oturuşu balıklar için gayet tatmin edici bir yem olduğunu önplana çıkarıyor.

kalamar benimde olmazsa olmaz yemlerimin ilk sırasında yer alır.
güzel yemdir,kolay düşmez,takması kolaydır,ilk vuruşta kaptırma riskiniz az...
bu nedenlerle çok az bir kalamarla ve bu yemle fazla uğraşmadan avı tamamlayablirsiniz.
ayrıca canlı yemler (mamun,sülünez,kurt vb..yem elinizde çırpınır,takarken mücadele eder vb.:P en azından bana öyle geliyor)takarken rahatsız ettiği için kalamar yem olarak iyidir.

ayrıca:artarsa denize atmanıza gerek yok evde pişirebilirsiniz(ziyan olmaz:))..

Necati ARAT 05-03-2010 09:26

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 75514)
Gerçekten çok verimli bir yem. Genel olarak bacakları iğneye solucan gibi takma şekliyle kullanırım ben ki ufak tefek balıklar ortalıktayken aynı yemle 4-5 balık tuttuğumu bilirim. Tabii hırsız iğnede harikalar yarattığını söylemek isterim özellikle mercan bayılıyor bu kalamar ve sübyeye.

Alıntı:

santor tafarından gönderildi (Mesaj 75515)
kalamar benimde olmazsa olmaz yemlerimin ilk sırasında yer alır.
güzel yemdir,kolay düşmez,takması kolaydır,ilk vuruşta kaptırma riskiniz az...
bu nedenlerle çok az bir kalamarla ve bu yemle fazla uğraşmadan avı tamamlayablirsiniz.
ayrıca canlı yemler (mamun,kurt vb..yem elinizde çırpınır,takarken mücadele eder vb.:P)takarken rahatsız ettiği için kalamar yem olarak iyidir.

ayrıca:artarsa denize atmanıza gerek yok evde pişirebilirsiniz(ziyan olmaz:))..

Katılım ve katkılarınızdan ötürü teşekkür ederim..;)
O zaman her zaman yanımızda bir parça kalamar yada sübye bulundurmakta fayda var ..;) :D:D

Murat ADAK 05-03-2010 12:13

Taze kalamar benimde favori yemim;).
Bir kalamarla akşamakadar avlanırsınız.
Küçük balıkların alma ihtimalide düşüyor.
Tekneden her balığa çıktığımızda dua ederiz bir kalamar çıksada gün bereketlense diye.
Necati abi paylaşım için teşekkürler.

Necati ARAT 05-03-2010 12:14

Alıntı:

Murat ADAK tafarından gönderildi (Mesaj 75556)
Taze kalamar benimde favori yemim;).
Bir kalamarla akşamakadar avlanırsınız.
Küçük balıkların alma ihtimalide düşüyor.
Tekneden her balığa çıktığımızda dua ederiz bir kalamar çıksada gün bereketlense diye.
Necati abi paylaşım için teşekkürler.

Muratım ben teşekkür ederim..
Umarım her tekneye çıkışınızda sizi ziyarete bir kalamar gelir..;)

erkan35 28-04-2010 13:38

Biz Bir Keresinde Piknik Amaçlı Balığa Çıktık. 2 Aile Gittik. Arkadaşımın Kızı Zokasız Kocaman 1 tane Yakalamıştı. Ama Tam Tekneye Alırken Düşmüştü :( Ama Elimizden Kaçırmamak İçin Kalamar Zokası Falan Taktık. Aynı Kalamar Bizi Bir Kere Daha Ziyaret Etti Fakat Ondada Zokaya Takılmadığı İçin Tekneye Alırken Suya Düştü. Nasip Değilmiş :) Paylaşm İçin Teşekkür .

Necati ARAT 28-04-2010 13:49

Alıntı:

erkan35 tafarından gönderildi (Mesaj 82634)
Biz Bir Keresinde Piknik Amaçlı Balığa Çıktık. 2 Aile Gittik. Arkadaşımın Kızı Zokasız Kocaman 1 tane Yakalamıştı. Ama Tam Tekneye Alırken Düşmüştü :( Ama Elimizden Kaçırmamak İçin Kalamar Zokası Falan Taktık. Aynı Kalamar Bizi Bir Kere Daha Ziyaret Etti Fakat Ondada Zokaya Takılmadığı İçin Tekneye Alırken Suya Düştü. Nasip Değilmiş :) Paylaşm İçin Teşekkür .

Ben teşekkür ederim..
Birdahaki segere umarım yakalarsınız..

Anıl ÜNALAN 28-04-2010 13:52

Alıntı:

erkan35 tafarından gönderildi (Mesaj 82634)

Kalamar ve sübye dediğimiz balıklar genellikle yeme sarılır o yüzden suyun dışına çıkmadığı sürece veya tehlikeyi anlamadığı sürece yemi bırakmaz. Boş iğneye veya iğnenin ucundaki yengece sarıldığında takılıp çekilebilir. Zokayla av yapılıyorsa eğer oltanın ucunda ağırlık hissedildiğinde 1er metrelik sert şekilde 2 çalınmayla balığın kaçma olasığını %10lara indirmiş olursunuz ;)

mami1984 01-05-2010 09:08

Kıyı avında encok kullandıgım ıkı yem yengeç ve sübye.özellikle küçük balıkların yemi yiyememesi beklemeli avlar için cok faydalı oluyor.

Necati ARAT 03-05-2010 07:21

Alıntı:

mami1984 tafarından gönderildi (Mesaj 82965)
Kıyı avında encok kullandıgım ıkı yem yengeç ve sübye.özellikle küçük balıkların yemi yiyememesi beklemeli avlar için cok faydalı oluyor.

Doğru Muammer haklısın kardeşim..
Katılım için teşekkürler..

Salih Reis 03-05-2010 08:23

Kalamar ekonomik ve lezzet olarak daha değerli olduğu için ben sübyeyi tercih ediyorum kilosu 5 TL. civarında olduğu için gayet verimli oluyor. beyaz ve sert olduğu için çupra, sargoz gibi balıkların bayıldığı yemlerin başında gelir,

rastgele

Saat 04:13.