RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=64)
-   -   Çipura Nasıl Yakalanır ? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=41)

Taygun KOCABIYIK 27-02-2006 04:57

Alıntı:

arm59 tafarından gönderildi
Valla resmini bulabilirsen bir zahmet bakalım çok merak ettim

google da aradım ama bulamadım iş başa düştü ilk balığa gidişte resimlerini çekerim. ama tarif etmek gerekirse alt kısmı top gibi yukarı doğru ince uzun kabuk devam ediyor bu canlı ise o top gibi olan kısımda yaşamını sürdürüyor.

Anıl ÜNALAN 27-02-2006 05:28

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
Muvaffak abi şu son lafın beni koparttı.
Bende burdan anılcığıma söylemek istiyorum. ANIL BUNCA YIL KÖSTEKLERİ UZUN YAP DİYE BOŞUNA DEMEMİŞİM SANA DEMİİİİ.

Babacan hep ben köstekleri uzun yapardım sende azarlardın bana kısa yapta azcık çalınsan bile alasın balığı demezmidin.

Taygun KOCABIYIK 27-02-2006 22:31

Alıntı:

DiZzY tafarından gönderildi
Babacan hep ben köstekleri uzun yapardım sende azarlardın bana kısa yapta azcık çalınsan bile alasın balığı demezmidin.

yalanın bu kadarı olmaz artık.
Evdeki hali hazırda bulunan takımlara bakarız istersen.

sbasaran 27-02-2006 23:20

çupra ve yem

sevgili arkadaşlarım, kardeşlerim...
bu dönemde çupra ve diğer balıklar için yumuşak ve canlı yemler gerekir (mamun, boru kurdu, kırmızı kurt hatta yerine göre sardalye flatosu). bu yemleri bozacak küçük balıklar derinlerdedir. aradığımız, yakalanmasını istediğimiz balıklar ya havyarda yada yeni atmışlardır ki sert yemlerin yerine yumuşak ve canlı yemleri tercih ederler.
madya, kalamar türü sert yemler yaz aylarında, kıyı sularının ısındığı; ısparoz, sarpa türü küçük balıkların kıyıladığı dönemde kullanılması daha avantajlıdır diyebilirim sizlere.
karar sizlerin tabii..

HALDUN YALIMLI 27-02-2006 23:37

Yem Seçimi

Sbasaran haklısın bu dönem balık yumurtada döktü döküyor dediğin gibi yem seçimi çok önemli. Birde imza kısmını doldurmanı rica ediyorum, FORUM KURALIDIR.SAYGILARIMLA

Taygun KOCABIYIK 25-04-2006 17:37

Eski konuları okurken gözüme çarptı yazmadan geçmek istemedim.
bu aralar izmir körfezine yumurtlamak için lidakiler ve çupralar giriş yaptı.
Tek tük yakalayan var. Yem olarak teke,mamun ve borukurdu kullanıyorlar bilginize.

ilhanmania 25-04-2006 18:12

Ben gelene kadar tam başlar o zaman heralde :d

BARBADOS 28-04-2006 22:34

selam arkadaşlar çipura en sevdiğim balıktır ama yakalamak nasip olmadı kipa'dan alıp yiyiyoruz çipura oltasında gezer kurşun ve fırdöndüden sonra bedene bir ilave daha yapsak verim artar mı gezer kurşundan önce bi fırdöndğ daha takılabilir mi yem olarak boru kurdu sardalya yeter mi? Çeşmealtı yada güzelbahçeden kıyıdan atıcam ne dersiniz?

Taygun KOCABIYIK 29-04-2006 01:51

Güzelbahçeden av yapıcaksanız şu 20 günü iyi değerlendirin derim borukurdu ile ilk sayfadaki takımı kullanın çupra varsa affetmez. Şimdiden rastgelsin

katiti 29-04-2006 05:44

Alıntı:

BARBADOS tafarından gönderildi
selam arkadaşlar çipura en sevdiğim balıktır ama yakalamak nasip olmadı kipa'dan alıp yiyiyoruz çipura oltasında gezer kurşun ve fırdöndüden sonra bedene bir ilave daha yapsak verim artar mı gezer kurşundan önce bi fırdöndğ daha takılabilir mi yem olarak boru kurdu sardalya yeter mi? Çeşmealtı yada güzelbahçeden kıyıdan atıcam ne dersiniz?

Bedende iki iğne kullanılabilir ama bunun çok büyük bir artısı olacağını sanmıyorum. Özellikle mamun gibi hareketli yemler kullanılacaksa tek iğneyi tercih etmeniz yemin hareketini kolaylaştıracaktır.

Gezer kurşunun öncesine de stoper olarak fırdöndü eklemesi yapılabilir, fakat iki fırdöndü arasındaki mesafeyi iyi tayin etmek gerekir. Balık oltayı ağzına aldığında onu huylandırmadan yutmasını sağlamak amaçtır. Bu nedenle ikinci fırdöndü kullanmamak daha sağlıklı olabilir. Ama yapılamaz da demiyorum.

Yem olarak benim tercihim canlı mamun ya da sardalya olurdu. Boru kurdu da iş yapar ama ben ısınamadım bir türlü o yeme :) .

Rastgelsin...

Saat 09:47.