RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=64)
-   -   Çipura Nasıl Yakalanır ? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=41)

Taygun KOCABIYIK 02-09-2005 19:33

Çipura Nasıl Yakalanır ?

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Resimi kendim çizdiğim için pek birşeye benzemedi ama anlatılmak isteyenler önemli.
Yukarıdaki gibi bir olta hazırlayın.
Yem olarak yengeç yavrusu, kalamar ayağı, madya , boru kurdu ,sardalya gibi yemler kullanılabilir.
İşin sırrı gece yada sabah çok erken saatte avlanmak gerisi şansa kalmış.

Herkese rastgelsin

HALDUN YALIMLI 08-09-2005 00:05

kardeşim bizi böyle bir olta çeşidiyle aydınlattığın için teşekkürler.iğne zokamı olacak,fıdöndüyle iğne arasındaki mesafe nekadar olacak gezer kurşun kaş gr.olacak? :)

Taygun KOCABIYIK 08-09-2005 00:50

İğne zokada olabilir düz iğnede olabilir seçim sizlere kalmış. Fırdöndü iğne arasındaki mesafe 20-25 santim civarı yeterlidir. Gezer kurşun size kalmış ne kadar uzağa atmak isterseniz o kadar ağır :)

ilhan 15-09-2005 17:34

Bu gezer kurşun olayı çok harika daha önce hiç aklıma gelmemişti.
sadece çupra değil diger balıklarda da kullanılabilir. balığın vurduğunu daha rahat anlaya biliriz.. Teşekkürker

Taygun KOCABIYIK 16-09-2005 01:38

Alıntı:

ilhan tafarından gönderildi
Bu gezer kurşun olayı çok harika daha önce hiç aklıma gelmemişti.
sadece çupra değil diger balıklarda da kullanılabilir. balığın vurduğunu daha rahat anlaya biliriz.. Teşekkürker

Yardımımız dokunursa bizim sayemizde 1 balık tutarsanız ne mutlu bize.
Ayrıca bu anlattığım takımla 1 hafta önce çupra yakaladım belirtmek isterim :)

ilhan 16-09-2005 20:43

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
Yardımımız dokunursa bizim sayemizde 1 balık tutarsanız ne mutlu bize.
Ayrıca bu anlattığım takımla 1 hafta önce çupra yakaladım belirtmek isterim :)

İstanbulda nerde çupra.. Kaeşke olsa da yakalasak. ama gezer kurşunu diğer olta yapımlarında kullanacağım.

surgeon 14-12-2005 18:26

nereden

İzmir'de, Mordoğan yada Karaburun iyi av verir deniyor. peki bu bahsedilen yerlerin neresinden avlanılabilir. Herhangi bir yer mi? Yoksa önerebileceğiniz yerler var mı? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Örneğin Tago geçen hafta çipurayı nereden yakaladın?

katiti 14-12-2005 19:00

taygun gezer kurşunun arka tarafına da bir stoper koyarsan daha etkili oluyor. özellikle birkaç olta ile bırakma yapıyorsan her balık asıldığında yetişmen mümkün olmayabilir. stoper için ikinci bir fırdöndü uygun olur. iki fırdöndü arasındaki mesafe için ise 10-15 cm yeterli olur.

bir de öndeki fırdöndünün önüne, atış sırasında kurşunun fırdöndüyü ezmemesi için bir boncuk koymak gerekir kanaatimce.

ayrıca iğnenin bağlandığı beden (köstek) ne kadar ince olursa, çipura avı o kadar bereketli olur. tabi çekerken oltayı koparmamak kaydıyla ;)

bu arada ben de çipura için kısa çapraz iğne kullanırdım, ama önceki hafta foça tarafındaki balıkçıların uzun palalı düz iğne kullandıklarını öğrendim. sebep olarak da balığın çene yapısının kuvvetli olduğunu, bu yüzden kısa palalı çapraz iğnenin kırılma riski olduğunu gösterdiler. değerlendirmek lazım tabii. daha tecrübeli abilerimiz ne der bilmiyorum.

rasgele...

not: nerde çupranın resmi bakayım :D

katiti 14-12-2005 19:08

Alıntı:

surgeon tafarından gönderildi
İzmir'de, Mordoğan yada Karaburun iyi av verir deniyor. peki bu bahsedilen yerlerin neresinden avlanılabilir. Herhangi bir yer mi? Yoksa önerebileceğiniz yerler var mı? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Örneğin Tago geçen hafta çipurayı nereden yakaladın?

öncelikle hoşgeldiniz. karaburun ve mordoğan tarafını bilmem ama çevrede balık çiftliği olan her yerde iyi av verdiği kesin :) çiftlik kenarlarından doğru yemle güzel balık alabilirsiniz. doğru yem derken çevredeki küçük balıkların kolay parçalayamayacağı yemlerden söz ediyorum ki bu konuda yemlerin kralı (çipura için) madyadır. tabi bulunabilirse...

aserkansatı 14-12-2005 23:27

Ben kalamarın da iyi bir yem olduğunu düşünüyorum.Sert olduğu için ufaklar alamıyor.

Taygun KOCABIYIK 15-12-2005 01:08

serkan abi kalamarı ısparozlar hapur hupur yiyo heleki tekneden atıyosan izmaritler bütün bütün yutuyo madya ise tamamen çupraya hitap eden bir yem diye düşünüyorum. Madya ile bırakma yapılabilir yem sert olduğu için çupra direk atılımı gerçekleştirir ve kamışın ucunu suya yatırır :)
Diğer çok iyi sonuç veren bir yem ise yengeç yavrusudur. Bununda ölçüsü baş pağımızın tırnağı kadar olan yengeçlerdir. o yengeçler çok iyi sonuç verir. Fakat bunları öldürmeden iğneye takmak önemlidir. Onuda inşallah resimli olarak anlatırım bir gün.

Taygun KOCABIYIK 15-12-2005 01:13

Alıntı:

katiti tafarından gönderildi
taygun gezer kurşunun arka tarafına da bir stoper koyarsan daha etkili oluyor. özellikle birkaç olta ile bırakma yapıyorsan her balık asıldığında yetişmen mümkün olmayabilir. stoper için ikinci bir fırdöndü uygun olur. iki fırdöndü arasındaki mesafe için ise 10-15 cm yeterli olur.

bir de öndeki fırdöndünün önüne, atış sırasında kurşunun fırdöndüyü ezmemesi için bir boncuk koymak gerekir kanaatimce.

ayrıca iğnenin bağlandığı beden (köstek) ne kadar ince olursa, çipura avı o kadar bereketli olur. tabi çekerken oltayı koparmamak kaydıyla ;)

bu arada ben de çipura için kısa çapraz iğne kullanırdım, ama önceki hafta foça tarafındaki balıkçıların uzun palalı düz iğne kullandıklarını öğrendim. sebep olarak da balığın çene yapısının kuvvetli olduğunu, bu yüzden kısa palalı çapraz iğnenin kırılma riski olduğunu gösterdiler. değerlendirmek lazım tabii. daha tecrübeli abilerimiz ne der bilmiyorum.

rasgele...

not: nerde çupranın resmi bakayım :D

Stoper pek önemli değil benim için ama boncuk meselesi gerçekten iyi fikir yazın uygulamaya geçiririz inşallah.
Köstek meselesine gelince 30 luk misina uygun ama kalite şart yoksa çıt diye kopuverir. Ben avatardaki çuprayı 35 lik köstek 40 lık beden 20 gram kurşun 2 1 adet 0/1 zoka ile hazırladığım takımla aldım. Kanaatimce balık aç olduktan sonra 50 lik misina ile dahi yakalanabilir. ama ince misinanın avantajları göz ardı edilemez.
Herkese Rastgelsin

aserkansatı 15-12-2005 01:33

Haklısın Tayguncum da gelen eşek isparozlarını da çok sevdiğim için farketmiyor benim için.Kıyıdan avcılık ta taşlık kırmalık bölgelerde avlanıyorum eski foçada ve çok fazla küçük balık gelmiyor attığım bölgelerde.

Taygun KOCABIYIK 15-12-2005 03:03

serkan abi ağzının tadını egeliler bilir zaten bu ısparozu başka yerde yemiyolar hatta izmirli olmayanlar bile yemiyo

levrek 15-12-2005 04:33

Sevgili Seko,kalamarın daha iyi koku yaymasına rağmen Katiti nin dediği gibi çipura, madyaya daha çok sarıyor,beslenme alışkanlığından olsa gerek,sevgilerimle

katiti 15-12-2005 05:31

valla kim ne derse desin benim kalamarları yem yapmaya içim el vermez :D sonra RRK (Rakı-Roka-Kalamar) eksik kalır ;)

madyanın güzelliği çipuradan başka balık yakalamaması. tabi bu duruma göre kötü de olabilir (ya ortalıkta çipura yoksa :dikkat: )

tayguncuğum bence çipura için yazı bekleme, zamanı geçti geçiyor...

aserkansatı 15-12-2005 06:05

İtirazım yok arkadaşlar ben hiç avlanmadım madyayla...Elleri mora boyayan yem değil mi o?Tecrübem yok o yemle bilmiyorum o yüzden.Sizin dediğinize inanıyorum elbette ve yaza deniycem...

mufi 15-12-2005 12:56

kalamar

Arkadaşlar ben Mert kardeşimin kalamar fikrine katılıyorum.. hemde canıgönülden..şimdi yazık değilmi o güzelim kalamarı yem yapıcan..?halbuki
denizden topladıgın kara midye veya istiridye ile bile bu balıkları tutarsın
sen neme lazım o kalamarı koy bi kenara yanına diger RR leri de al yada bana haber ver ben geleyim..
aslında mert kardeşimin sacayagına ben balıgıda ilave edersem 4 leme olur..
r+r+k+b+...rakı+roka+kalamar ve/veya balık..
[font=Comic Sans MS]arkadaşlar siz hiç bir yaz sonu güney sahillerinde bir cennet koyda.kumda suya sıfır yakınlıkta hemde kumsal tam batıya bakıyor.. kumda bir ateş yakıp
o güneşin ufukta oluşturduğu sarıdan kızıllıga giden renk çümbüşünü izleyerek.
balıgınız zaytin yagında + alumünyum salaş bir tavada kızartıpta ekmek ve sogan katkısıyla kumda oturup ta yedinizmi??? tabii yanında da ilacınız da olacak...[/
FONT] ;) ;)

ben yaptım....işte hayatın en önemli anlamlarından birisi budur..

ok. haklısın . diyenler parmak kaldırsın..ltf.

teşekkürler
muvaffak işmen

levrek 15-12-2005 17:50

muvaffak abi,ok,haklısın,ne zaman gidiyoruz ;)

aserkansatı 15-12-2005 21:42

Ben parmak kaldırıyorum...Muvaffak Abi ne kadar güzel anlatmışsın canım çekti inan ki...

katiti 15-12-2005 22:57

abi ben iki elimin tüm parmaklarını kaldırıyorum :)

mufi 16-12-2005 00:57

teşekkür

ok mert kardeş öpüldün canım. :D

Taygun KOCABIYIK 16-12-2005 01:00

Alıntı:

katiti tafarından gönderildi
tayguncuğum bence çipura için yazı bekleme, zamanı geçti geçiyor...

Abi balığa gidebiliyormuyuz ki sorsana bana bu soruyu?
Beni balığa götürmeyip lanetlenen ve balık avlayamayan arkadaşların fotoğrafları foto albümde mevcut :D

mufi 16-12-2005 13:22

dikkat dikkat

öncelikle... Süleyman kardeşime buradan geçmiş olsun diyorum. bu günlerde biraz keyifsizmiş.. geçecektir umarım...

zalim avcı Hunter Faruk unda eli iyileşmiş... aldıgım bilgide son avda karşılaştıgı bir ayıya (afedrsiniz/pardon) silah a gerek görmeden bir yumruk atmış ki ayı bi taraf..postu bitaraf.. :deli:

ve faruk kardeşiminde eli maalesef epeyi bir süre sarılı kaldı.. şimdi iyi ce imiş
buda güzel bir haber.. :D

gelelim balık işlerine ..

en son..bu taraflarda Gümüldür de denizatı motel yanı azmak başında toplam 3kg cıvarında boyları ortl.ama 25 cm olan kefallerden(suüstü) tuttum ..tabii benim sistem ile..tek iğnee çift şamandra..ekmek içi(makina ekmeği olacak)millet sinek avladı..lakin üzerime iyilik saglık ben kefalleri topladım.. :D
merak eden varsa .. ((illede ben de tutcaam)) diyeniniz varsa ..benimle direkt
kontak kursun..baranis@ttnet.net.tr. zira bu adresime her akşam bakıyorum ne var ne yok diye arayan soran varmı diye...malum emeklilik zor iş.
...ister tek tek..isterse hepiniz gelin farketmez... :)
sizi oraya götüreyim.. de biraz balık tutun hemen önünüzden..şıkır şıkır kefaller.

ayrıca..diger bir konuya dha gelicem..de..

yav ben uzak kalıyorum beyler ..izmir karaburun/çeşme taraflarına biladerlerim /arkadaşlarım....te ayrancılardayım..ama yinedeeee.. :( olası bir org. vukuunda . bana bir haber verile...bende atlayıp gele... ;)
amaaa..
bir organizasyon yapıpta...
bir noktada mesela balçovada kipa..otoparkında buluşupta...
balıgagidipte...
bana haber vermesseniz.. :'( :'( :( :(
mesinanız kopsum...emi.. :hıııı:
igneleriniz açılsın.. da kiloluk balıklarınız kaçsın emi..

hepinizi yanaklarınızdan öperim arkadaşlar/kardeşler
muvaffak işmen

mufi 20-12-2005 00:19

neredesiniz??

güzel insanlar ne güzel atışma vardı neredesiniz???

balık tutmaktan vakit bulamadınız galiba yazı yazmaya??
hele o Hunter faruk...???

aserkansatı 20-12-2005 00:26

Muvaffak Abi sözünü ettiğiniz azmakta 1997 yılında avlanma fırsatım olmuştu.Kefal ve yılan balığının yanında tam denize karıştığı yerden çekirge ile çipura tutmuştum.Oldukça derindi denize karıştığı yer.Bir daha da kısmet olmadı o tarafa gitmek.Ahmet Amcamız vardı orada ,vefat ettikten sonra gidemedik.Şimdi sizi okuyunca o verimli avlarım geldi aklıma.Umarım hala aynı verimi sürüyordur.Saygılar...

uzman 20-12-2005 06:19

Serkan hocam yaw, mesajlarınızdan okuyorum. Yaz tatillerinde İzmir'e gittiğinizi. Baba bir yaz tatili ben de gelsem İzmir'e. Hem tanıdıklarımı ziyaret etsem hem de sizinle bir deniz avı yapsak birlikte iki meslektaş olur mu?

aserkansatı 20-12-2005 16:23

Kısmet olursa bu yaz iki ay oradayız.Gelirsen bekleriz Ali Rıza...Ekip İzmirde zaten.Balığa çıkarız elbette...

HALDUN YALIMLI 20-12-2005 21:04

Gönüller Bir Olsun

Sevgili dostlarım;Umarım bu yaz İzmir'de hep beraberce güzel vakit geçirecez anlaşılan.Ben şimdiden Denizcilik İşletmeleri ile görüşmelere başlayayım bize bir ŞEHİR HATLARI VAPURU tahsis etmeleri için. :P :P :P :P :P

mufi 20-12-2005 22:11

selam

arkadaşlar bi kere şu nirvana kardeşimiz nerede.???? bu biiir.
bilen varsa bana haber versin ltf..

yaza kadar beklenirmi???? iki yapacaksanız şimdiden yapın bir şeyler...

yazın tadı ayrı ..kışın tadı ayrı... üüüçç.
yazın arkadaşlarımızla tanışırız..inşallah
muhabbet iyi olur..
sen tuttun /ben tuttum,,,,, aha kaçtı balık....balıga bak balıgaaaa..//vs..vs..
bu aralar izmirde havalar 10 derecelere bir gelsin buluşalım..arkadaşlar

mufi 20-12-2005 22:18

azmak

Adil kardeş.. orası nın tek ters tarafı sert lododosta balık yapmaması...
dnizden hava sert eserse.. maalesef balık dibe iniyor ve yine maalesef isteksiz oluyor..
o dere bildiğin gibi takribi dogu batı yününde.. tabii batısı deniz..
şimdi şööle oluyo..
ne zamanki rüzgar en fazla3/4 gibi kuzey dogudan +dogudan+güney doğudan eserse oradaki su sakin yada çok az çırpıntılı oluyor. bu durumda kefaller resmen su üstü yapıyor...hatta kiloluk kefaller bile resmen dans ediyor..
ama deiğim gibi lodos ve batı eserse denizden... balık hakgetire..
orada güzel bir yer var derenin iç tarafı yani asfaltın kara tarafında sitelerin hemen yanından geçiyor..oraya site sakinleri masa/sandelye felan yapmışlar
tabii kış aylarında boş.. muhabbe çok esaslı.. masaya nevaleyi koy hemen yanında oltayı dereye bırak..ooohh...gel keyfim gel..

muvaffak işmen

aserkansatı 21-12-2005 01:58

Alıntı:

ACHILLES tafarından gönderildi
Sevgili dostlarım;Umarım bu yaz İzmir'de hep beraberce güzel vakit geçirecez anlaşılan.Ben şimdiden Denizcilik İşletmeleri ile görüşmelere başlayayım bize bir ŞEHİR HATLARI VAPURU tahsis etmeleri için. :P :P :P :P :P

Üçkuyular feribotlarından biri işimizi görür.Uygun bi yere park ederiz :D sallarız oltaları...Yazı iple çekiyorum sizlerle tanışmak için...

Taygun KOCABIYIK 21-12-2005 02:59

Abi karadan balık avlamak için en güzel kerterizler bende saklı çupra için olsun ufak balık için olsun kefal için olsun hepsinin yöntemini biliyorum. Tabi yaz ayları için bilhassa temmuz ortası itibariyle. Ama muvaffak abimiz çok güzel bir öneride bulunmuş hava 10 derece üstüne çıksın balığa gidelim diye. Gidelim derim bende kaynaşmış oluruz bana her zaman uyar.
Haydi millet balığa gidelim.

Taygun KOCABIYIK 12-02-2006 23:49

1 Eklenti(ler)
Fıransızların çupra yakalamada kullandıkları oltaları ekliyorum.
Pek bişey beklemeyin bizimkilerle çokta farklı değiller sadece kullandıkları alet edevat daha farklı.

ADNAN 26-02-2006 21:19

Ben kıyıdan çupra avlarken mamun boru kurdu ve yengeç kullanıyorum iyi sonuç veriyor

mufi 26-02-2006 21:51

arkadaşlar tagonun yolladıgı pdf dosyasındaki karşıdan bakışta en soldaki kıstırma kurşunlu sistemi ben çok kullandım vede garantili çipura yakaladım.halen de kullanırım..
dikkat ederseniz adamların köstekleri hep uzun..
benden size tavsiye hiç boşuna 3 igneli 10/15 cm köstekli takımlar atmayın.benim marmariste kullandıgım ve her defasında dolu gelen sistem bu pdf de var..
bu sitemi çok önceleri ben istanbulda florya ve çekmece sahillerinde ve hatta..1976 larda mimarsinan sahillerinde 1 ila 3 kg arası karagözleri tutarken kullanırdım.
-- kamışın ucundaki misinanın klips ine 15 cm misina baglıyorsunuz bu misina makinadakinin 0,05 incesi olacak sonra bir kıstırma kurşunu(hareketli) takıyorsunuz sopanın atarına göre ama fazla agır olmasın mesela 100 gr ı geçmesin.. sonra bir normal fırdöndü.. ve ..devamına tekrar 0,05 daha ince bir köstek 25/30 cm kadar ve ucuna mutlaka kısa saplı çapraz saglam bir igne... olay bu..
sonra tak yemi at. ve biraz da misinaya kalama ver yani sopayı sahilde desteğe dayandıgında hafif bir misina bombesi olacak...
sonra bekleyin..
çipura yeme gelir önce koklar. etrafında dolanır bir bakar şöyle. ittirir felan derken tepki yoksa alır agzına.. ya oldugu yerde bir müdet geveler yada aldıktan sonra yavaş haraketlerle ilerlemeye başlar işte burada 30 cm lik köstegin özelliği ortaya çıkar..hayvan serbest sandıgı yemi hiç huylanmadan agzına alır.. ve harekete başlayınca kurşun engellemesini anlar ve 1/2 kafa atar işte o anda zaten iğne agzına takılmıştır.ardından dellenmeye başlar ve sizler kumsalda kamışın ucuna bakarken bir anda langır/lungur sopa aşagıya basar evet işte balık ignededir.. arkadaşlar..
ben bu sitemi kullanırım.. aynı zamanda mırmır içinde idealdir..hele kum zeminde suyun dip hareketleri ile uzun köstek ucundaki yem bir saga bir sola oynar ve balıga yemin ne kadar naturel oldugu nu hissettirirsiniz...en sulunesin den

selamlar

Taygun KOCABIYIK 26-02-2006 21:55

Alıntı:

mufi tafarından gönderildi
en sulunesin den

selamlar

Muvaffak abi şu son lafın beni koparttı.
Bende burdan anılcığıma söylemek istiyorum. ANIL BUNCA YIL KÖSTEKLERİ UZUN YAP DİYE BOŞUNA DEMEMİŞİM SANA DEMİİİİ.

arm59 27-02-2006 04:32

madya dediğiniz bildiğimiz midye mi oluyor? yoksa başka bir şey mi?

Taygun KOCABIYIK 27-02-2006 04:42

Alıntı:

arm59 tafarından gönderildi
madya dediğiniz bildiğimiz midye mi oluyor? yoksa başka bir şey mi?

Başka birşey oluyor.
Midye ilede çupra yakalanabilir ama yumuşak yem olduğu için denizde ne kadar ufak balık varsa hepsi bu yemi tırtıklayıp çupraya bırakmaz.
Madya gayet sert bir deniz kabuklusu resmini bulabilirsem yollarım.
Eti çok sert olduğu için diğer balıklar yiyemiyor etrafta çupra varsa yada iri mırmır,sargos gibi balıklar yakalanabilir.

arm59 27-02-2006 04:48

Valla resmini bulabilirsen bir zahmet bakalım çok merak ettim

Saat 10:11.