RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Makara - Makinelerle İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=66)
-   -   Makineler (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=360)

HALDUN YALIMLI 29-11-2005 21:10

Makineler

Olta balıkçılığının en önemli malzemelerinin başında spın ve çıkrık makinelerimiz gelmekte ve bu makinelerimizin en önemli parçaları içindeki dişli ve ekipmanlarıdır.Makinemizin uzun ömürlü kullanılması için periyodik ve av sonrası bakımlarını ihmal etmememiz gerekmektedir.Bir diğer önemli husus ise kıyı avcılığında olatamızın takılması ve bizim oltayı kurtarmak için asılıp farkında olmadan verdiğimiz zararlardır.Bu zarar biz farkında olmadan makinenin içindeki dişli ve ekipmanlarda meydana gelmektedir.Bu durumla karşılaştığımızda kamışı değilde misinayı elimizle çekerek oltayı kurtarma yolunu seçelim böylelikle kamışı asılarak dişlileri zorlayacak bir durumla karşı karşıya bırakmamış oluruz.Makinelerimizin dişlileri ve ekipmanları belli mukavemet hesaplarıyla oluşturulmakta ve hafif olmaları kullanım rahatlığı yaratmak için bu dişliler aliminyum dökümle imal ediliyorlar ve ekipmanları genellikle grafit yada bakalit parçalardır.Malzemelerimizin en büyük düşmanı tuzlu su makinelerimize içindeki dişli ve ekipmanlarına bakımları yapılmadığı takdirde nüfuz ederek aşınıp kolay zarar görmesine bakalit yada grafit aksamın kırılmasına sebebiyet veriyor.Aliminyum döküm tuzlu su karşısında zamanla kolay tahrip olmaya müsait bir alaşımdır.Buna en net örnek olarak İlhan'ın makinesinin dişlilerini gösterebiliriz.Kırılmış olan dişlilerin yerleri adeta peynir gibi delik delik bu da bize tuzlu suyun nasıl aliminyum döküm tarafından abzorbe edildiğini açıkça gösteriyor.Makinelerimizde bu tip sorunlar yaşamamak açısından malzeme ve ekipmanlarımızın periyodik ve av sonrası bakımlarına özen gösterelim.Önemli olan elimizdekinin değerini bilelim arkadaşlar.SAYGILAR

ilhan 29-11-2005 21:16

Tam bir usta açıklaması Benim makinemin arızasının tam olarak sebebini bile yazmış ustamız. Mkinanan bakımını altığın tarihten itibaren (4 sene ) sadece 1 defa bakımını yaptım. dişlilerin dağılma sebebi ise arkadaş sağolsun dibe takılan oltayı kurtarmak için makinanın koluna asılmaya başladı ben dur yapma diyene kadar. çok tan dağilmış dişliler. Ayrıyetten makina kamış ve butür malzemeleri alırken kesinlikle kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. Ucuz olsun diye alınan malzemeler zaman içersinde kullanım zorluğu ve bozulmalara yol açarak daha pahalıya gelmiş oluyor.

balıkcı 29-11-2005 22:07

Balıkcı dostlar makinalar hakkında yazmış olduklarınızı okudum tuzlu suyun makinaları bozduğundan ve bu makinaların yağlanması gerektiğinden bahsetmişsiniz yanlız şunu eklemek itedim tuzlu suda kulanılacak makinalar ve tatlı suda kulanılacak makinaların imalatları sırasında ayrılıyor zaten, şayet siz tatlı suda kulanılacak bir makina almışsanız isterseniz çok para ödeyin çok kaliteli makina alın yada çok iyi bakımını yapın bu makina size fazla dayanmaz
iyi bir tuzlu suda kulanabileceğniz makina olursa en fazla balıktan sonra tatlı su ile makinayı üstten bir yıkarsınız o kadar makinanın gövdesini açmanıza gerek kalmaz zaten açmamalısınız yeni makinalar kulandığnız yere göre imal edilmiştir gövdeler çok sıkı bir şekilde kapanmıştır ayrıca makina yağları özel bir konudur her yağ makinaya sürülmez bu yanlış sürdüğnüz yağlarda makinanın içindeki parçalara zarar verir.
Şunu eklemek istiyorum geçen sene türkiyede tatilim sırasında balık avı malzemesi satan dükkandan makina almak istedim makinanın özeliğini sordum gayet güzel anlattı ve sonunda bu makinanın tuzlusu,da mı yoksa tatlısu,da mı kulanabileceğmi sorduğumda bana tatlısu ile tuzlu su arasında bir fark olmadığnı bunun malzeme üreticileri tarafından uydurulmuş olduğnu söyledi tabiki biraz bu konuda sohbet ettik kendisine anlatmaya çalıştım anladığnı sanmıyorum yada anlamak istemedi.
Benden size bir balıkcı dost tavsiyesi tatlı ve tuzlu su makinalarını ayırt edin yada makina alırken bu konuyu araştırın.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

HALDUN YALIMLI 29-11-2005 23:40

Bilgi

İlhan'cım ustalık ne haddimize nacizane bilgilerimizi paylaşıyoruz ustalık kim biz kim.Biraz tecrübe ve işim gereği metaller ve madeni yağlar ile ilgili olmamız vesilesi ile bilgi birikimini siz dostlarımla paylaşmak istedim. :dikkat: BU ARADA SEN HALA MAKİNEYİ GÖNDERMEDİN BANA :soru:
Selim abi yazınızda belirttiğiniz gibi ne yazık ki tatlı su ve tuzlu su makineleri ayrımına göre burada makine bulma şansına pek sahip değiliz.Bu ayrım konusunda bize biraz bilgi verebilirmisiniz.SAYGILAR

balıkcı 30-11-2005 00:00

Alıntı:

ACHILLES tafarından gönderildi
Yazınızda belirttiğiniz gibi ne yazık ki tatlı su ve tuzlu su makineleri ayrımına göre burada makine bulma şansına pek sahip değiliz.Bu ayrım konusunda bize biraz bilgi verebilirmisiniz.

Balıkcı dostum ACHILLES ne gibi bir bilgi istiyorsun makina markasımı yoksa makinalar hakında genel bir bilgimi.
tavsiye edebileceğim bir çok makina var tabiki sizler ne gibi bir makina, nerede kulanmak istediğniz, makinanın büyüklüğü,çeşidi(çıkrakmı,spinmi,kapalı makinamı yoksa fly fhisching,mi)istediğnizi bana bildirirseniz tavsiyelerimi size yazarım.
makinalar hakında bir bilgiyi zaten ilerki günlerde siteye yazacaktım sadece makinalar değil kamışlar öteki malzemeler hakındada siteye bilgilerimi aktarmak istiyorum zaten biraz zaman alacak belki ama bilgileri en uygun şekilde sizlere sunacağım.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

HALDUN YALIMLI 30-11-2005 00:30

Bilgiye Devam

Selim abi bu makineler ile ilgili genel bir bilgi aydınlatıcı olur kanaatindeyim, tatlı su ve tuzlu su makineleri arasındaki özellikler ve farklılıklar nelerdir,bunların ayrımları neye göre yapılıyor.Selim abi kusura bakma insan ilgisini cezbeden konular üzerinde bir hayli konuşmak istiyor artık takdir sizin.SAYGILAR :)

balıkcı 30-11-2005 00:40

Bende balıkcılık hakında ne varsa günlerce sohbet edebilirim ve ediyoruzda zaten arkadaşlarla, şunu bilmenizi isterim balık konusu o kadar geniş,ki o kadar çok öğrenilecek konuşulacak konu varki.biz bile burada bu kadar malzeme varken(dergiler,kitaplar, filmler vs) çok acemi kalabiliyoruz çoğu zaman çünki hergün yeni konular hergün yeni malzemeler üretiliyor ben elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

levrek 30-11-2005 20:44

Merhaba Selim Bey,bizim burada işler daha da kötü,resmen karacahil kalıyoruz :)
Türkiyedeki malzemeler, marka ve model bakımından ithalatçı firmalar ne getiriyorlarsa onları ancak inceleme fırsatımız olabiliyor.İkinci sorun ise gelen tanınmış ürünlerin ederinden fazla ücrete satılması.Bu ürünlerle ilgili döküman da olmadığından dolayı, bu seferde birisini satınalıken de seçmekte zorlanıyoruz (fiyat-performans ilişkisi).Aynı sizin tatlısu ile tuzlu makinada yaşadığınız gibi,satıcının insafına ve satma azimiyle başbaşa kalıyoruz.
Benim araştırıpta bulamadığım,balık avı malzemeleri ile ilgili karşılaştırmalı test siteleri,ancak bazı forumlarda kısıtlı malzemelerle ilgili taramalar sonucunda ulaşabiliyoruz bu tip bilgilere.
Malzeme konusu gündeme gelmişken,forumumuzda şunu da yapabiliriz,kullanıcı arkadaşlar ellerindeki malzemelerin kıyaslamalarını yazabilirler,örneğin bendeki 5 adet spin makinadan en çok hangi marka ve modelden sorun yaşadım ya da yaşamadım.Tabiki burada malzemeleri aynı sınıfta değerlendirmek gerekecektir,ama hiç yoktan malzeme alacaklar için bir fikir oluşur diye düşünüyorum,sevgilerimle

balıkcı 30-11-2005 22:42

Erol arkadaşım sizler ne gibi bir malzeme istiyorsanız bana site aracılığı tarafından yazın ben araştırıp size gerçek fiyatını bildiririm fiyat konusu kabul etmek gerekirse ülkelere göre değişiyor birde mesela yeni çıkmış bir makina bu sene 100euro ise 3-4 sene sonra bu fiyat 25-30euro,ya düşüyor onun için ben malzemelerin eski modellerini tercih ediyorum tavsiye edebileceğim makinalar denizde ABU CSW 177 tatlısuda SHIMANO BAITRUNNER,in her modeli diyorum tabiki başka malzeme üreticilerinde güzel ve iyi malzemeleri var bu fiyatla ilgili bir arz talep meselesi.

sevgiler saygılar
Selim öner(balıkcı)

levrek 01-12-2005 05:09

Sağolasın dostum,hele o açık artırım siteleri yok mu,neredeyse bazı malzemeler bedava fiyatına gidiyor.İnternette dediğin gibi çeşitli fiyatlar mevcut,üstelik Türkiye fiyatlarının çok çok altında, ama kargo vede gümrük ( ki bu konu da tam bir bilgim yok ) ücretleri eklenince fiyatları oldukça artıyor.İzmir de tanınmış markalardan iki tane dispiritor vardır,birisi Skakespeare diğeri ise Shimano dur.Bu arada farklı farklı bir sürü markalarda mevcuttur.Abu,Mitchell,Daiwa gibi markalar İstanbulu firmalar tarafından ithal ediliyor,iki defa el değiştirincede fiyatlar şişiyor tabiki.Ha bir de şöyle bir durum söz konusu,örneğin Shakespeare firmasının Türkiyeye yolladığı ürünlerle Avrupa-Amerika ürünleri arasında model farklılıkları vardır. Quantum,Okuma,Tica gibi markaların fiyat-performans bakımından oldukça güzel ürünleri var mesela ama birçoğumuzun bu markaların isimlerini dahi duymamışlığımız vardır.Bu durum kamışlar içinde geçerlidir.İşte doğu cephesinde durum bundan ibarettir,sevgilerimle

balıkcı 01-12-2005 13:55

Erol arkadaşım bizlerde doğudaki bu durumu el birliği ile balıkcı dostlarımızı bilgilendirerek değiştiririz gümrük meselesine gelince dostlarım biz avrupa ile gümrük birliğinde değilmiyiz bu konuyu araştırabilirsiniz yanlız vergisini vermek zorundasınız fakat büyük mevlalarda aldığnız yer malını dışarıya satacağından alırkende ucuza alma olanağı olabilir o zamanda malın değeri aynı kalmış olur yani siz malın vergisini dışarıya değil türkiyeye ödemiş olursunuz birleşip siz içeride bana gerek olursa bende dışarıda araştıra biliriz.
sevgiler,saygılar
Selim öner(balıkcı)

mozdil 01-12-2005 22:25

Alıntı:

balıkcı tafarından gönderildi
..... tatlısuda SHIMANO BAITRUNNER,in her modeli diyorum tabiki ...

Selim Bey,

Baitrunner’ları tuzlusu için önermiyor musunuz? Zira bu makineler firmanın kendi web sayfasında Saltwater Spinning Reel olarak geçiyor.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Alıntı:

levrek tafarından gönderildi
Sağolasın dostum,hele o açık artırım siteleri yok mu,neredeyse bazı malzemeler bedava fiyatına gidiyor.İnternette dediğin gibi çeşitli fiyatlar mevcut,üstelik Türkiye fiyatlarının çok çok altında, ama kargo vede gümrük ( ki bu konu da tam bir bilgim yok ) ücretleri eklenince fiyatları oldukça artıyor.İzmir de tanınmış markalardan iki tane dispiritor vardır,birisi Skakespeare diğeri ise Shimano dur.Bu arada farklı farklı bir sürü markalarda mevcuttur.Abu,Mitchell,Daiwa gibi markalar İstanbulu firmalar tarafından ithal ediliyor,iki defa el değiştirincede fiyatlar şişiyor tabiki.Ha bir de şöyle bir durum söz konusu,örneğin Shakespeare firmasının Türkiyeye yolladığı ürünlerle Avrupa-Amerika ürünleri arasında model farklılıkları vardır. Quantum,Okuma,Tica gibi markaların fiyat-performans bakımından oldukça güzel ürünleri var mesela ama birçoğumuzun bu markaların isimlerini dahi duymamışlığımız vardır.Bu durum kamışlar içinde geçerlidir.İşte doğu cephesinde durum bundan ibarettir,sevgilerimle

Shimano’nun Türkiye distribütörü olan firmadan Shimano Baitrunner 4500 B sordum. Amerika’dan 190 YTL civarında Türkiye’ye geliyordu (adres teslim yaklaşık bir haftada elinde oluyor.) Amacım 200 civarında ise Türkiye’den almak idi. Firma bana bu makine için 385 YTL fiyat çekti.

Yukarıda bahsedilen açık artırım sitesinden 150 YTL’ya aldım.

Alıntı:

Erol arkadaşım bizlerde doğudaki bu durumu el birliği ile balıkcı dostlarımızı bilgilendirerek değiştiririz gümrük meselesine gelince dostlarım biz avrupa ile gümrük birliğinde değilmiyiz bu konuyu araştırabilirsiniz yanlız vergisini vermek zorundasınız fakat büyük mevlalarda aldığnız yer malını dışarıya satacağından alırkende ucuza alma olanağı olabilir o zamanda malın değeri aynı kalmış olur yani siz malın vergisini dışarıya değil türkiyeye ödemiş olursunuz birleşip siz içeride bana gerek olursa bende dışarıda araştıra biliriz.
sevgiler,saygılar
Selim öner(balıkcı)

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] başlığında bu konu ile ilgili detay vermiştim.

balıkcı 01-12-2005 23:33

Merhaba moz shimanonun tuzlusu için olan bir çok makinaları var(bunların arasında bazı baitrunner,lerde var) benim talısu için baitrunnerleri önermemin gayesi başka idi bu makinaların kulanım şekilleri normal makinalardan biraz değişik bence tatlısuya bilhasa sazan avına en uygun makina.
Ayrıca şayet makinanız yeni ise 150YTL,ye uygun almışsınız,bu fiyattan daha ucuza sadece kulanılmış shimano baitrunner BTR 4500B albilirsiniz.dediğm gibi makina alımı arz talep meselesi ben geçen sene bir nevi bit pazarı olan bir yerden 20euro,ya shimano baitrunner 5010 serisinden aldım çok,ta memnun kaldım sizin almış olduğnuz makinayı denizde hangi amaçla kulanmak istediğnizi öğrenmek isterim çünki benim denizde fazla bir tecrübem yok sadece izine geldiğimde karadan at çek yapabiliyorum bunun içinse baitrunner bence uygunsuz.
Gümrük konusunda açık söylemem gerekirse fazla bir bilgim yok bu konu beni aşıyor sizler daha iyi bilmelisiniz vede açıklamışsınız zaten ben bu konuda sadece şunu söyleye bilirim şayet almak istediklerinizi balıkcı arkadaşlarla birleşip yaparsanız kargo parası vs gibi daha fazla para ödemekten kurtulursunuz.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

balıkcı 04-12-2005 05:42

1 Eklenti(ler)
Balıkcı dostlar makara çeşitlerinden birini gösteren bu resmi siteye gönderiyorum türkce bazı terimleri bilmediğimden dolayı kendimce çeviri yapıp sizlere anlatmaya çalıştım kusura bakmayın.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)

balıkcı 21-02-2006 21:10

1 Eklenti(ler)
makina alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda makinanın bilyelerinin kaliteleri bu resimde bazı bilgiler edinebilirsiniz bilyeler hakında.

mozdil 21-02-2006 23:36

Alıntı:

..... sizin almış olduğnuz makinayı denizde hangi amaçla kulanmak istediğnizi öğrenmek isterim çünki benim denizde fazla bir tecrübem yok sadece izine geldiğimde karadan at çek yapabiliyorum bunun içinse baitrunner bence uygunsuz.

Kusura bakmayın mesajınızı görmemişim. Geç cevap verdiğim için özür diliyorum. Shimano’yu (Lineaffe Unicast 420 ile beraber) Çinekop, Lüfer veya Kefal gibi yemli takımlarda kullanıyorum. Baitrunner özelliğini kullanmıyorum. Bir gün kısmet olur uygun bir balıkta dener ve tecrübelerimizi siz değerli üyeler ile paylaşırız.

Kıyıdan at çek için;
Dam Green Cross (330)+ Abu Garcia C104
Elegance Silver Star (360) + Daiwa Sprinter 2500 kullanıyorum.

Rapala için ise
Mitchell Basic Tele (270) + Abu Garcia C100U
DAM Spezi Power Telespin (210) + Optimax Ultralite 101

Saygılar,

balıkcı 22-02-2006 02:06

Murat arkadaşım lüfer,çinekop ve kefal avlarını istanbulun nerelerinde yapıyorsun buralar hakkında bilgi verirsen çok yardımın dokunur İstanbullu balıkcı dostlarımıza,bende bir İstanbullu olarak öğrenmek isterim ayrıca bu balıkavlarında hazır takımmı kullanıyorsun yoksa kendin mi yapıyorsun olta takımlarını bunlar hakkındada bilgilerini bekliyoruz ayrıca geç yazmış olduğun için bir özüre gerek yok balıkcı dostum kulanmış olduğun makinalar ve kamışlar gerçekten kaliteli malzemeler temiz bakıldığında uzun süre sana balıkavında yardımcı olacaklardır sana balık avlarında bol şanslar Rastgelsin.

mozdil 22-02-2006 05:17

Öncelikle olta balıkçılığının bende yıllardır olan ancak sadece yaz tatilleri ile sınırlı bir hobi olduğunu belirtmek isterim. Geçen yaz çok kıymetli iki arkadaşım sayesinde sürekli hale getirebildim. Tekne imkanı şimdilik olmadığı için sadece kıyıdan sürdürebiliyorum. Bu nedenle gittiğim yerler bu forumlarda anlatılan yerlerden çok farklı değil (Üsküdar, Galata Köprüsü, Maltepe, Sarayburnu, Beşiktaş vb).

İlk başladığım günlerde hazır takımlar aldım. Bunları kullandım ancak aynı takımları kendiminde yapabileceğimi fark ettiğimde yukarıda bahsettiğim arkadaşlarımın yardım ve yönergeleri ile kendim yapmaya başladım. Onlardan aldığım kendi hazırladıkları takımları kopyaladım. Şimdilik yapay balık haricinde hazır bir malzeme almıyorum. Şu sıralarda Saltwater Flies olarak adlandırılan sahte yemler (fly) ile uğraşıyorum ve sezonun açılmasını bekliyorum. Çapari ile bir seferde 10 balık almak yerine, fly veya yapay balık ile tek tek toplamak bana daha zevkli geliyor. Kusura bakmaz iseniz yemli bir takım hazırlayıp buna balık vurmasını beklemek pek zevk vermiyor. Ancak bazı şartlarda mecburen ben de aynı yolu izlemek zorunda kalıyorum.

Kullandığım takımların bakımını sürekli yapmaya özen gösteriyorum. Mümkün mertebe iki haftada bir kamışları yıkıyorum. Misinaları kontrol ediyorum. Makineleri temizliyorum. Her av dönüşü kullandığım takımları tatlı su ile temizliyorum. Eğer yapay balık kullandı isem bunların kanca (çarpma) ve halkalarını kontrol ediyor, paslanma belirtisi görülenleri değiştiriyorum.

Takımları hazırlarken (tabiki iğne ve misina dışında olanlar :) ) çevremde bulabileceğim ürünleri kullanıyorum. Örneğin çinekop takımlarında hazır mantar almak yerine evde bulunan bambu dallarını, halogramlı kağıt ile kaplayıp kullanıyorum.

Şimdilik hedefim bir kaç yıl kendimi geliştirdikten sonra fly takımı kullanmayı öğrenmek ve kullanmak.

Rastgele,

Saygılar.

balıkcı 23-02-2006 20:21

Murat arkadaşım bazı malzemeleri kendin yaptığını belirtmişsin şayet vaktin ve imkanın varsa bizlere yapmış olduğun malzemeleri şekilli olarak sunarsan hem benim hemde başka balıkcı dostlarımızın bilgilerini çoğltma imkanı olur bu çok basit bir şey de olsa hemen hemen herkesin bildiği de olsa farketmez bilmeyen balıkcı arkadaşlar illaki vardır benim gibi mesela deniz avında fazla bilgisi olmayanlar şekillerden bilgi hazinemize ekleme yaparız ve hatta tatlısu ile harmanlayıp belki başka sistemler geliştirebiliriz.
Fly avı yapmak istediğini yazmışsın bu av şeklini nerede yapmayı düşünüyorsun denizdemi yoksa tatlısudamı.

mozdil 23-02-2006 20:55

Alıntı:

Fly avı yapmak istediğini yazmışsın bu av şeklini nerede yapmayı düşünüyorsun denizdemi yoksa tatlısudamı.

En kolay erişebildiğim yer olduğu için şu anda sadece denizde yapmayı düşünüyorum. Bilgi dağarcığımı da bu doğrultuda dolduruyorum.

Alıntı:

şayet vaktin ve imkanın varsa bizlere yapmış olduğun malzemeleri şekilli olarak sunarsan ...

İfade ettiğinizi gibi bu biraz da zaman meselesi. Ayrıca yaptığım malzemeler tip olarak şu anda intertnet üzerinde bulabileceğiniz malzeme şekillerinden ve tariflerinden çok farklı değil. Sadece kullandığım bazı malzemeler farklı. Ancak müsade buyurursanız yaptığım flylara ilişkin ileriki günlerde fotoğraf ilavesinde bulunabilirim.

Saygılar, sevgiler

balıkcı 23-02-2006 21:10

Müsade ne demek Murat arkadaşım bu site hepimizin bilgi alış verişinde bulunacağımız bilgilerimizi çoğaltacağımız güzel bir yer,fly de yapmak istediğniz yapay sinekleri ve vaktiniz oldukca da belki başka bilgilerinizi bizlere aktarmanızı bekliyoruz.

arm59 23-02-2006 21:30

Abu-garcia c104 makina aldım(20 ytl) kutusunda çin malı yazıyor acaba orjinal abu-garcia olupda çindeki fabrikasındamı üretiliyor yoksa has çin malımı bilgisi olan varmı? Birde bu malın kalitesi özellikle zorlanma karşısında herhangi bir metal kırılırmı?

mozdil 23-02-2006 21:51

Sayın Ak,

Abu Garcia'nın hem C104, hem C100U makinesini kullanıyorum. Her iki makine de Çin malı. Makineye getirdiği yük açısından bakarsanız C100U ile yapay balıklı takım ile çinekop, sarıkanat aldım ve makine hiç zorlanmadan çekti.

Ne kadar zorlamayı kastediyorsunuz?

Diğer taraftan her ne kadar Çin malları kötülensede, şu anda Dünya'nın en büyük ve en ucuz iş gücüne sahipler. Aklınıza gelebilecek belli başlı bütün büyük markalar artık üretimlerini Çin'e kaydırdılar. Tabi her sektörde olduğu gibi Çin üretimleride verilen, harcanan para kadar kaliteli olabiliyor. Yani aynı malı çok değişik kalitelerde ve çok değişik fiyatlarla satabiliyorlar.

Sattıkları ürünler ile ilgili olarak [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] adresini incelemenizi önerebilirim. 156 tane firma buradan toptan makine satışı yapıyor. Bu firmalardan 75 tanesi ise Çin'de

arm59 23-02-2006 21:56

yani elimdeki abu garcia orjinalmı oluyor (albashop/istoç) dan aldım yani yerinden.

arm59 23-02-2006 21:57

dişli zorlaması olarak çin malı shimano vardı onun kafa kısmını elimle az zorladım ve dişli kırıldı aynısını abu garcia ya uygulamaya korkuyorum şimdi

mozdil 23-02-2006 22:32

Alıntı:

arm59 tafarından gönderildi
yani elimdeki abu garcia orjinalmı oluyor (albashop/istoç) dan aldım yani yerinden.

Bunu size söyleyebilecek olan tek yer Kısık Balık (Alba Shop)’tır. Onlarda yıllardır bu piyasanın içinde olduklarına göre sahte bir mal satacaklarını sanmıyorum. Elinizdeki Abu Garcia tarafından Çin’de üretilmiş bir üründür diyeceklerdir.

Alıntı:

dişli zorlaması olarak çin malı shimano vardı onun kafa kısmını elimle az zorladım ve dişli kırıldı aynısını abu garcia ya uygulamaya korkuyorum şimdi

Sonuç olarak kullanmakta olduğumuz makineler belli bir kuvvete kadar dayanabilirler. Bir çok üreticinin web sayfasında makinelerinin kaldırabileceği maksimum yük belirtilir. Bunun üzerinde kullanmak hali ile makineye zarar verecektir. Eğer makineniz 4 kg bir kuvvete kadar çekme gücü varsa ve siz ona 5 kg bir kuvvet uyguladıysanız dişlinin veya bir başka mekanizmanın kırılması/bozulması olasıdır. Diğer taraftan bir üretim hatası da olabilir.

Yukarıda da belirtmiştim. Çin malı ürünlerde kalite “Ne kadar ekmek, o kadar köfte” ilkesine dayanır. Çin malı olup çok kaliteli mallar bulmak ta mümkündür. Yani her ürünleri “Ne alırsan 1 YTL” mağazalarında satılan ürünlere benzemez. Üretim sektöründe özellikle fason üretim yapılan sektörlerde çalışanlar daha iyi bileceklerdir. Bir markaya 100 adet mal verecekseniz genellikle kalite kontrolden dönecek ürünlere karşı 110 adet üretilir. Geriye elinizde kalan 10 adet malı başka bir şekilde değerlendirirsiniz. Bu Çin’de yoğun olarak uygulanmakta, elde kalan mallar hemen bir başka marka (çoğunlukla adı sanı duyulmamış yerli bir isim kullanılarak) altında daha ucuz fiyata satılır. Bu ürünleri bulduğunuzda zaten kendini belli eder. Önemli olan bu ürünleri kovalamak ve almaktır.

arm59 24-02-2006 01:36

sayın Murat Özdil Ben Albashop sahte mal satıyor demedim. Abu Garcia nın Çinde fabrikası varmı onun anlamaya çalışıyorum. Ben shimano yu semt pazarından aldığım için sahte çıktı.

balıkcı 24-02-2006 14:23

1 Eklenti(ler)
Armağan arkadaşım senin makina çin yapımı abu,yani sahte abu çünki senin makinanın yeni modeli yeni piyasaya sürüldü bu makinalar isveçin mörrüm şehrinde imalat yapılıyor abunun çinde fabrikası olduğunu hiç zanetmiyorum vede bu makina 20 ytl olacak,üzgünüm ama senin abu büyük ihtimalle sahte,çin yapımı dedinmi dur,şu kadarını söyliyeyim kaliteli makina almak isterseniz çin malı almayın,kaliteli markalar bu ülkede imalat yapıyor olsalar bile almayın.

senin makina bu resimdekinden mi şayet bu makina ise benim bir arkadaşımda aynısı var ona bir sorayım onun makinasıda çindemi üretilmiş.

arm59 24-02-2006 17:24

Sayın Selim Öner bendeki Abu tastamam resimdeki aynı! Artık Abu yu sadece zargana,mırmır gibi balıklara kullanacağız. İyi bir şey olarak Banax st2000 veya 3000 düşünüyorum Banax için ne düşünüyorsunuz? Bildiğim kadarıyle Kore malı.

mozdil 24-02-2006 18:08

Alıntı:

sayın Murat Özdil Ben Albashop sahte mal satıyor demedim. Abu Garcia nın Çinde fabrikası varmı onun anlamaya çalışıyorum. Ben shimano yu semt pazarından aldığım için sahte çıktı.

Sayın AK,

Bir yanlış anlaşılma oldu galiba. Ben sadece elinizdeki malın Abu Garcia'nın bilgisi altında üretilip üretilmediğini söyleyebilecek yerin Alba olduğu söyledim. Ne sizin yazınıdan bu ürünün sahte olduğu anlamını çıkardım, ne de aldığınız ürünün sahte olduğunu ifade ettim. Keza kullandığım C100U'yu ben de aynı yerden aldım. Ürün kutusunda Cin malı olduğu yazıyor ve çok memnunum.

Firmanın Çin'de fabrikasının veya üretiminin olup olmadığının anlamanın en kolay yolu firmaya sormak olsa gerek.

arm59 24-02-2006 18:33

Evet haklısınız.En iyisini Alba Shop bilir

balıkcı 24-02-2006 20:32

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Sayın Selim Öner bendeki Abu tastamam resimdeki aynı! Artık Abu yu sadece zargana,mırmır gibi balıklara kullanacağız. İyi bir şey olarak Banax st2000 veya 3000 düşünüyorum Banax için ne düşünüyorsunuz? Bildiğim kadarıyle Kore malı.

Armağan arkadaşım ben geçen sene Türkiyeden bu banaxı aldım bu kore malı aslında uzak doğu malı almam ama bu makina hoşuma gitti ve satıcı arkadaş makinanın çok iyi olduğunu ısrar edince kıramadım aldım 60ytl verdim daha hiç kullanmadım denizde ne gibi verim alırsın bilemem ama satıcı arkadaş içinin yani dişlilerin tamamen sarı,dan olduğunu söyledi dediğim gibi makina biraz ağır yani gr olarak yanlız sağlam bir makinaya benziyor tavsiye etme konusunda sitede başka bölümlerde bir kaç tane makina ismi resimli olarak verdim

balıkcı 26-02-2006 00:02

1 Eklenti(ler)
İşte hakiki batı almanya imalatlı D.A.M eski modeli eski ama çok sağlam yapılmış bir makina vede halen kulanılmışları 40-60euro arası.

arm59 26-02-2006 00:20

evet haklısınız görünüşünden bile kalitesi belli oluyor.

Taygun KOCABIYIK 26-02-2006 19:39

Bende alba delta60 var daha kullanmak nasip olmadı ama çok güzel makinaya benziyor.

arm59 26-02-2006 21:34

Bende alba gg50 var. İyi makina fakat biraz gıcırtı yapıyor yinede fena değil en azından dişli kırmadı şimdiye kadar.

mozdil 27-02-2006 17:26

Alıntı:

moz tafarından gönderildi
Mitchell Basic Tele (270) + Abu Garcia C100U

Mitchell kamışı, hafta sonu Spro Travel 270 (10/20) ile yeniledim.

Bunlarda makinelerin fotoğrafları
Daiwa Sprinter 2500
Optimax Ultralite 101

saygılar, sevgiler

arm59 02-03-2006 17:36

Arkadaşlar banax,daiwa,dam marka makinalarda çekme değerlerini bilen varmı? ben bulamadımda

balıkcı 02-03-2006 19:00

Çekme değeri ne demek Armağan onu bir anlat sonra sana yardımcı olabilirim belki çünki Türkce deyimleri tam olarak bilmiyorum.

arm59 02-03-2006 19:53

Selim Bey benim derdim 15-20 kg. balığı çekerken dişli vs. bozulmayacak makine istiyorum özellikle banax,daiwa ve dam makinaları tercihimdir. Bu markaların özelliklerini araştırırken böyle bir data verilmediğini gördüm yani en az 15 kg. balığı çekerken kesinlikle bozulmayacak makina istiyorum ama çıkrık modeli değil spinning diye tabir edilen modellerden istiyorum. Birde makinaya uygun en az 15 kg. balık çekecek kamış istiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saat 18:07.