RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Amatör Balık Avı nedir nasıl yapılır? (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Amatör Balıkçı Belgesi (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=7348)

BALIKÇIHOROZ 31-03-2010 20:15

Amatör Balıkçı Belgesi

Sevgili dostlar sevgili büyüklerim, size bir konuda danışmak ve bilgi almak isterim.Çoğu zaman balığa çıktığımız kaptan bu gün mesaj yazmış.mesajda bu hafta sonu gene bir balıkçı ekibiyle balığa çıktıklarını av esnasında sahil güvenlik tarafından kontrol edildiklerini ve amatör balık avcısı belgesi olmadığı için amatör balıkçıların kişi başı 360 tl ,tekneyi balık çiftliklrindeki tonozlara bağladığı için kaptana da 750 tl ceza uygulandığını yazmakta ; amatör balıkçı belgesi olmadığı için uygulanan bu ceza yasalmıdır ve bu belgeyi amatör balıkçıların alması zorunluluğu varmıdır. sanırım bu belge il ve ilçe tarım müdürlüklerinden küçük bir ücretle alınabilmekteymiş.Bu konuda bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum .

Denizkızı35 31-03-2010 20:29

Amatör balıkçı Belgesi, halen geçerli olan su ürünleri mevzuatına göre alınması ve bulundurulması zorunlu olmayan ve şu an için simgesel anlama sahip bir belgedir.

1/2 No'lu Amatör Balıkçılığı Düzenleyen Tebliğe göre bu belgeye ilişkin aşağıdaki bilgiler verilmiştir.
(İKİNCİ BÖLÜM, Amatör Balıkçılık Yapılması, Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları, MADDE 3-)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.
Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir.
Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.
Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları, üyelerinin belge alma işlemini topluca yaptırabilirler.
Amatör Balıkçı Belgesi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde amatör balıkçılık avcılığına izin verilen her yerde geçerlidir.
Ben bunu biliyorum
Belgenin kaybı halinde beyan üzerine yenisi verilir.

Yağız DEMİR 31-03-2010 20:30

ABDURRAHMAN kardes bende yenı cıkarttım tarım ıl mudurlugunden cıkıyor 15 tl ucretle alıyorsun rssım ve yanlıs hatırlamıyorsam ıkametgahta goturuyordun tarım ılmudurlugu bayraklı tarafından bornovaya gıderken çamlıkta bulunuyo sabah teslım edıyon aksam ustu gıdıp alıyorsun

kaptankarabulut 31-03-2010 20:30

Abdurahman kardeşim yasal olarak oltayı eline alıp deniz kenarına dahi gitsen bu belge lazım. ama bizler biraz bu gibi durumlarda ihmalkar davranıyoruz. Tarım il müdürlüklerinden 15 tl ye alabiliyorsun. resim ve nüfus fotakabisi veriyorsun.

Denizkızı35 31-03-2010 20:48

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Bu sitede yazıyor
İKİNCİ BÖLÜMMADDE 4 – (1)
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve
sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren dört
yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında
bulundurulması zorunlu değildir.
madde15(7)Boyu 7.5 metrenin üzerindeki teknelerle amatör balık avcılığı yapılması yasaktır.
Arkadaşlar eger 2008/49 teblig degişmediyse
belge yuzunden kimse ceza yiyemez
süleyman amca daha iyi bile bilir kiralık tekdeden dolayı gerekiyorsa o ayrı

yenal45 31-03-2010 21:47

paylaşım için teşekkürler kardeş zorun değil ama jandarma bunu bilmiyor sende haklısın jandarma olmadım belge vallahi allah neverdiyse cezayı yazıyor zorun değil ama herkezin cebinde olsun herbinize rastgelsin

BALIKÇIHOROZ 31-03-2010 21:48

Bu değerli bilgiler için çok teşekkürler sevgili dostlar,ne olur ne olmaz genede belgeleri çıkartmayı düşünüyorum.

Necati ARAT 01-04-2010 07:09

Evet arkadaşlar..
Şu anda yürürlükte olan tebliğe göre ve Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve
sorumluluklara uymak şartıyla
.
bu belgeyi almak yada aldıktan sonra üzerinizde taşamak zorunlu değil..

Ama dikkat edin tebliğdeki yasak, sınırlama ve
sorumluluklara uymak şartıyla
diyor ..
Burada bir incelik var..
Eğer sadece belgeyi almak yada taşımak olarak bakarsanız konuya yanılırsınız..
Tebliğdeki yasaklara uymaz iseniz MESELA.. çiftlik dubalarına kadar yanasıp bağlanırsanız belgeyi bile sormadan cezayı basarlar yetkili arkadaşlar..

En iyisi ve bizede yakışan
2/2 amatör ve sportif amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğe Yani sirkülere uymak..
Vede bu belgeyi alıp cebimizde bulundurmak..

15 TL, kimlik fotokopisi ve 1 adet fotoğraf ile ilgili birime başvurarak alabilirsiniz..
Hem yeni verilen kimlikler harika Ehliyet kalitesinde bununla ilgili bir konum vardı ..

Necati ARAT 01-04-2010 07:13

Alıntı:

denizkızı35 tafarından gönderildi (Mesaj 79203)
Amatör balıkçı Belgesi, halen geçerli olan su ürünleri mevzuatına göre alınması ve bulundurulması zorunlu olmayan ve şu an için simgesel anlama sahip bir belgedir.

1/2 No'lu Amatör Balıkçılığı Düzenleyen Tebliğe göre bu belgeye ilişkin aşağıdaki bilgiler verilmiştir.
(İKİNCİ BÖLÜM, Amatör Balıkçılık Yapılması, Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları, MADDE 3-)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.
Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren iki yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince “Amatör Balıkçı Belgesi” verilir.
Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.
Gönüllü amatör balıkçılık kuruluşları, üyelerinin belge alma işlemini topluca yaptırabilirler.
Amatör Balıkçı Belgesi, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde amatör balıkçılık avcılığına izin verilen her yerde geçerlidir.
Ben bunu biliyorum
Belgenin kaybı halinde beyan üzerine yenisi verilir.

Denizkızı...

1/2 No'lu değil

2/2 numaralı amatör(sportif) amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğdir bu..

Murat ADAK 01-04-2010 07:48

Abdurrahman abi bu belge zorunlu değil fakat balığa çıktığınız tekne eğer plakalı ticari balıkçı teknesi ise cezai müeyyidesi var.
Buna dikkat edin.
Özel teknelerde bu zorunluluk yok.
Çiftlik sahasında ise özel amaçlı teknelere 100 metre
Ticari amaçlı plakalı teknelere ise 200 metre yekadar serbest.
99 VEYA199 Olursa cezayı yersiniz:D:D:D:D:D

Kamil ESEN 01-04-2010 08:30

Arkadaşlar eğer av yaptığınız tekneler ticari plakalı tekne ise amatör belge yerine sarı belge zorunluluğu var.Özel teknelerde ise belge alma zorunluluğu yok.Ama karşınızdakine denizde yada deniz kenarındaki dağ başında bazen bunu anlatmak zor olabiliyor.Mesela ben baraj da bu belgeyi isteyen jandarmaya zorunlu değil dedim.Karakol komutanı istiyor dedi.:) Anlat şimdi bu adama..Belgelerimizi gösterdik gitti.Bence alın belgenizi kafanız rahat olsun;)

Taygun KOCABIYIK 01-04-2010 09:19

Alıntı:

Kamil ESEN tafarından gönderildi (Mesaj 79361)
Arkadaşlar eğer av yaptığınız tekneler ticari plakalı tekne ise amatör belge yerine sarı belge zorunluluğu var.Özel teknelerde ise belge alma zorunluluğu yok.Ama karşınızdakine denizde yada deniz kenarındaki dağ başında bazen bunu anlatmak zor olabiliyor.Mesela ben baraj da bu belgeyi isteyen jandarmaya zorunlu değil dedim.Karakol komutanı istiyor dedi.:) Anlat şimdi bu adama..Belgelerimizi gösterdik gitti.Bence alın belgenizi kafanız rahat olsun;)

Aslında bu düşünce sistemi yanlış Kamil hocam.

Yani yasada neyse o olmalı. Ben olsam üşenmez gider karakol komutanına durumu izah ederim. Belge zorunlu değil, zorunlu olmayan şeyi sormaları saçmalık. Herkes görev ve sorumluluklarını bilmeli, ona göre hareket etmeli. Orada denetim yapılıyorsa o jandarma, yasayı kuralları, tebliğleri bizden iyi bilmeli.

Hem amatör balıkçı belgesi alınırken bir sınav, bir şart veya koşul aranmıyor ki. TC vatandaşı olan herkes alabiliyor, yanımızda ikametgah belgemizi taşıyalım, nufusumuzu taşıyalım aynı şey ona bakarsanız.

Eğer gerçekten amatör balıkçılık belgesi birşeyler ifade ederse. Yani alırken bir sınava tabi tutulursa insanlar, yada sınavsız olarak çevre bilinci, doğayı koruma gibi konularda belirli bir süre ders alındıktan sonra bu belge verilse sertifika gibi o zaman bir anlamı olur ve zorunluluğu olmalı, yanımızda mutlaka bulundurmalıyız diyebiliriz.

Kamil ESEN 01-04-2010 10:01

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 79380)

Yani yasada neyse o olmalı. Ben olsam üşenmez gider karakol komutanına durumu izah ederim. Belge zorunlu değil, zorunlu olmayan şeyi sormaları saçmalık. Herkes görev ve sorumluluklarını bilmeli, ona göre hareket etmeli. Orada denetim yapılıyorsa o jandarma, yasayı kuralları, tebliğleri bizden iyi bilmeli.

Hem amatör balıkçı belgesi alınırken bir sınav, bir şart veya koşul aranmıyor ki. TC vatandaşı olan herkes alabiliyor, yanımızda ikametgah belgemizi taşıyalım, nufusumuzu taşıyalım aynı şey ona bakarsanız.

Eğer gerçekten amatör balıkçılık belgesi birşeyler ifade ederse. Yani alırken bir sınava tabi tutulursa insanlar, yada sınavsız olarak çevre bilinci, doğayı koruma gibi konularda belirli bir süre ders alındıktan sonra bu belge verilse sertifika gibi o zaman bir anlamı olur ve zorunluluğu olmalı, yanımızda mutlaka bulundurmalıyız diyebiliriz.

Ben üstüme düşeni yapıp gelen kişiye açıklamamı yaptım ve sirkülerdeki yerinide gösterdim.Burda konuşmakla orda olayları yaşamak çok farklı;)Neyin olup olmaması gerektiğini bende biliyorum ama pratik le teori her zaman tutmuyor kardeşim.İnşallah sana dağ başında böyle birşey denk gelmez ama denk gelirse senin de benim kadar çaba gösterebilmen ümidiyle sevgiler...

Necati ARAT 01-04-2010 10:31

Alıntı:

Kamil ESEN tafarından gönderildi (Mesaj 79361)

Alıntı:

Alıntı:

Alıntı:

Kamil ESEN tafarından gönderildi (Mesaj 79399)
Ben üstüme düşeni yapıp gelen kişiye açıklamamı yaptım ve sirkülerdeki yerinide gösterdim.Burda konuşmakla orda olayları yaşamak çok farklı

Alıntı:

Kamil ESEN tafarından gönderildi (Mesaj 79399)
;)Neyin olup olmaması gerektiğini bende biliyorum ama pratik le teori her zaman tutmuyor kardeşim.İnşallah sana dağ başında böyle birşey denk gelmez ama denk gelirse senin de benim kadar çaba gösterebilmen ümidiyle sevgiler...

Kamil Abim Taygun Kardeşim..

Bu konu iki türlü hani varya "iki ucu .... değnek" hikayesi bunun gibi ..

Taygun sen tebliğden bahsediyorsun ..
Kamil abim yaşanmışlardan..

Bence de tebliğler önemlidir tabiiki ama yaşanmışlarıda bir kenara atmak doğru değil..

Tamam hakkımızın arkasında duralım ancak bu belgeyi alalım bulunduralım.. bize yakışacaktır..;)

Hem tebliğlerde
"Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve
sorumluluklara uymak şartıyla"
. Diye bir ibare var bu ibareye göre yazan yazar laf anlatamazsınız..

Misal olta sayınıza bakar ..
Çantanızı didik didik arar..
Oltadaki iğne sayınıza varana kadar inceler veeeeeee
sonunda kesinlikle bir açık bulur ve itirazınızda bir daha suçlu hale dönersiniz.. Yanında işiteceğiniz bir dolu hakarette cabası ..

Şimdi soralım kendi kendimize ..
Hangimiz TEBLİĞLERE göre 4-4 lük av yapıyor ve tebliğlere uyuyoruz????

O zaman konuyu büyütmeye gerek yok..;)
Bu ve buna benzer olaylarla karşılaşmamak ümidi ile ..;)
Amatör avcılığa uygun av yapmamız dileklerimle ..;)
Kalın sağlıcakla ....:helal:

seyirsubayi 01-04-2010 11:01

evet dıger arkadasların da söledıgı gıbı çıktıgınız tekne tıcarı amaclı degılse belgenın zorunlulugu yoktur... ama almakta fayda var.. bu yuzden kısa surede edınılen bu belgeyı almakta fayda var arkadaslar...

Taygun KOCABIYIK 01-04-2010 11:14

Alıntı:

Necati ARAT tafarından gönderildi (Mesaj 79410)

Kamil Abim Taygun Kardeşim..

Bu konu iki türlü hani varya "iki ucu .... değnek" hikayesi bunun gibi ..

Taygun sen tebliğden bahsediyorsun ..
Kamil abim yaşanmışlardan..

Bence de tebliğler önemlidir tabiiki ama yaşanmışlarıda bir kenara atmak doğru değil..

Tamam hakkımızın arkasında duralım ancak bu belgeyi alalım bulunduralım.. bize yakışacaktır..;)

Hem tebliğlerde
"Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve
sorumluluklara uymak şartıyla"
. Diye bir ibare var bu ibareye göre yazan yazar laf anlatamazsınız..

Misal olta sayınıza bakar ..
Çantanızı didik didik arar..
Oltadaki iğne sayınıza varana kadar inceler veeeeeee
sonunda kesinlikle bir açık bulur ve itirazınızda bir daha suçlu hale dönersiniz.. Yanında işiteceğiniz bir dolu hakarette cabası ..

Şimdi soralım kendi kendimize ..
Hangimiz TEBLİĞLERE göre 4-4 lük av yapıyor ve tebliğlere uyuyoruz????

O zaman konuyu büyütmeye gerek yok..;)
Bu ve buna benzer olaylarla karşılaşmamak ümidi ile ..;)
Amatör avcılığa uygun av yapmamız dileklerimle ..;)
Kalın sağlıcakla ....:helal:

Ben katılmıyorum Necati abi bu duruma.
Evet teori ile pratik her zaman farklıdır bunu sonuna kadar kabul ediyorum. İstediklerinde bir açık bulacaklarınada eminim (bir açık olmasa bile yaratırlar). Fakat dediklerimde haksız mıyım?

Bu belge yasal olarak zorunlu değil, tebliğde açıkça yazıyor. Ve bu belgenin nüfus kağıdından, ikametgah belgesinden bir farkıda yok.

Biz bu yanlışlıklarla mücadele etmezsek, nasıl düzelmesini bekleriz bazı şeylerin? Hem jandarma o kadar öcüde değildir herhalde, en azından benim gördüklerim değildi :)

Ayrıca konuyu büyütmek, yada Kamil hocama bir saygısızlık durumu asla yok şunun şurasında abi kardeş fikir alışverişi yapıyoruz :)

er35han 01-04-2010 13:00

aslında taygunda kamil hocada haklı,buradaki hata yasa uygulayıcıda. tarım ve köy işleri bakanlığının 2008/49 no'lu amatör balıkçılık tebliğinde değişiklik yok.

MADDE 4 -(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler bu tebliğ ile getirilen yasak,sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.bu kişilere müracaatları halinde,veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere,il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir.Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

asıl şu günlerde merak ettiğim,şişme botlara da liman kaydı aranması konusu. sahil güvenlik son zamanlarda 2,5 mt üstü tüm tekne ve botlara da ÖTB ve liman kaydı istiyormuş ,konuyla ve son düzenlemelerle ilgili bilgisi olan arkadaşların paylaşımını bekliyorum.

alpargun35 01-04-2010 14:28

Alıntı:

BALIKÇIHOROZ tafarından gönderildi (Mesaj 79197)
Sevgili dostlar sevgili büyüklerim, size bir konuda danışmak ve bilgi almak isterim.Çoğu zaman balığa çıktığımız kaptan bu gün mesaj yazmış.mesajda bu hafta sonu gene bir balıkçı ekibiyle balığa çıktıklarını av esnasında sahil güvenlik tarafından kontrol edildiklerini ve amatör balık avcısı belgesi olmadığı için amatör balıkçıların kişi başı 360 tl ,tekneyi balık çiftliklrindeki tonozlara bağladığı için kaptana da 750 tl ceza uygulandığını yazmakta ; amatör balıkçı belgesi olmadığı için uygulanan bu ceza yasalmıdır ve bu belgeyi amatör balıkçıların alması zorunluluğu varmıdır. sanırım bu belge il ve ilçe tarım müdürlüklerinden küçük bir ücretle alınabilmekteymiş.Bu konuda bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum .

Kaptan dediğiniz kişinin yanlış bilgilendirmesi var,veya bilgi eksikliği mevcut.!!

Hukukta böyle bir madde yok,SG, cezayı hangi maddeye göre kesmiş,olmayan maddeye göremi ?

Aslında cezanın niye kesileceğini arkadaşlar açıklamış,Bazı yeşil ruhsatlı balıkçı tekneleri,yasalara aykırı olarak teknelerini işi bilmeyen ''amatör arkadaşlarımıza kiralıyorlar ,SG bu amatörlere ''Belgesiz ticari faaliyette bulunduğu için cezai müeyyide uyguluyor,tekne ticari olduğu için.
Kaptanlar da hatasını gizleyebilmek için bunları uyduruyor.
Ceza tutanağının, buraya yapıştırılma, ihtimali olsa, gerçek net olarak ortaya çıkacaktır.

Alıntı:

er35han tafarından gönderildi (Mesaj 79428)
aslında taygunda kamil hocada haklı,buradaki hata yasa uygulayıcıda. tarım ve köy işleri bakanlığının 2008/49 no'lu amatör balıkçılık tebliğinde değişiklik yok.

MADDE 4 -(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler bu tebliğ ile getirilen yasak,sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.bu kişilere müracaatları halinde,veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere,il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir.Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

asıl şu günlerde merak ettiğim,şişme botlara da liman kaydı aranması konusu. sahil güvenlik son zamanlarda 2,5 mt üstü tüm tekne ve botlara da ÖTB ve liman kaydı istiyormuş ,konuyla ve son düzenlemelerle ilgili bilgisi olan arkadaşların paylaşımını bekliyorum.

Bendeki bilgi şu,
ÖTB kaldırıldı ,yerine Bağlama Kütüğü Ruhsatı veriliyor.
Bu ruhsat, 4m ve üzeri motorlu botlara veriliyor,
''ancak botun tabanı katlanamayan cinstense (yani ''tabanı sökülüp takılamayan) bir botsa(fiber taban) 2.5 m 're de olsa , motorlu ise bu botada BKR istiyor,Yani özellik botun tabanın da.!!!.

Necati ARAT 01-04-2010 14:33

Alıntı:

alpargun35 tafarından gönderildi (Mesaj 79438)
Kaptan dediğiniz kişinin yanlış bilgilendirmesi var,veya bilgi eksikliği mevcut.!!

Hukukta böyle bir madde yok,SG, cezayı hangi maddeye göre kesmiş,olmayan maddeye göremi ?

Aslında cezanın niye kesileceğini arkadaşlar açıklamış,Bazı yeşil ruhsatlı balıkçı tekneleri,yasalara aykırı olarak teknelerini işi bilmeyen ''amatör arkadaşlarımıza kiralıyorlar ,SG bu amatörlere ''Belgesiz ticari faaliyette bulunduğu için cezai müeyyide uyguluyor,tekne ticari olduğu için.
Ceza tutanağının, buraya yapıştırılma, ihtimali olsa, gerçek net olarak ortaya çıkacaktır.

Abim sana yerden göğe kadar katılıyorum..:helal::helal::helal:

Ceza makbuzunda hangi sebepten yada hangi maddeden ceza yazıldığı önemlidir ki ..
Olmayan maddeye göre ceza keseceği yok..

Bu yüzden konu aydınlatılmalıdır..;)

Hangi sebepten yada maddeden ceza kesildiği öğrenilmeli ve buradan paylaşılarak konuya açıklık getirilmelidir..
;);)

er35han 01-04-2010 15:13

Alıntı:

Bendeki bilgi şu,
ÖTB kaldırıldı ,yerine Bağlama Kütüğü Ruhsatı veriliyor.
Bu ruhsat, 4m ve üzeri motorlu botlara veriliyor,
''ancak botun tabanı katlanamayan cinstense (yani ''tabanı sökülüp takılamayan) bir botsa(fiber taban) 2.5 m 're de olsa , motorlu ise bu botada BKR istiyor,Yani özellik botun tabanın da.!!!.

teşekkürler alp bey bizim botun tabanı katlanır cinsten, bu durumda belge almamamız yasalara aykırı bir durum yaratmayacaktır.

Anıl ÜNALAN 01-04-2010 16:51

Alıntı:

Evet bende aynen bu şekilde biliyorum. Plakalı teknelerde ticari amaçlı veya ticari amaçsız olsun amatör balıkçıların avlanmasının yasak olduğu. Yani plakalı teknelerde av yapıcak her vatandaşın kabaca sarı belge dediğimiz tarım ve köy işlerinin ikametkah, nufüs kağıdı fotokoposi, 15 lira para karşılığı verdiği belgeyi bulundurmaları zorunludur..
Birde şöyle birşey olduğunu biliyorum profesyonel balıkçı teknesinde av yapan her profesyonelin 1 amatör balıkçıyı misafir edebilme şeffaflığı..

BALIKÇIHOROZ 03-04-2010 14:03

Alıntı:

Necati ARAT tafarından gönderildi (Mesaj 79440)
Abim sana yerden göğe kadar katılıyorum..:helal::helal::helal:

Ceza makbuzunda hangi sebepten yada hangi maddeden ceza yazıldığı önemlidir ki ..
Olmayan maddeye göre ceza keseceği yok..

Bu yüzden konu aydınlatılmalıdır..;)

Hangi sebepten yada maddeden ceza kesildiği öğrenilmeli ve buradan paylaşılarak konuya açıklık getirilmelidir..
;);)

(DEGERLİ DOSTLARIM BALIK TURUMUZDA SAHIL GÜVENLK TARAFINDAN KONROLE ALINDIK KONTROLDEBALIGA ÇIKAN ARKADAŞLARIMIZDAN SU ÜRÜNLERINDEN ALINAN BALIK AVLAMA BELGESI İ,STENDİ. ARKADAŞLARDA BU BELGE OLMADIGINDAN DOLAYI KİŞİ BAŞI 360 TL CEZA UYGULANDI. BU DURUMA TEKRAR MAHAL VERNMEMEK İÇİN BALIKÇI DOSTLARI UYARMAK HASIL OLDU.KİMİ DIYORKI BU BELHGE KALKTI ŞART DEGIL DIYOR ANCAK KESINMI DOGRUMU BILEMIYORUZ. BHU KONUDA BILGISI VEYA BELGESI OLAN DOSTLARDAN YARDIM TALEP EDIYORUM BENI BILGILENDIRIN LUTFEN. YİNE DEDIGIM GIBI EN YAKIN TARIM İLL VEYA İLÇE MUDURLUKLERINIZE MURACAAT EDEREK BALIK AVLAMA RUHSATI ALMANIZI ÖNEMLE RİCA EDIYORUM.SANIRIM 20 TL GİBİ BİR ÜCRETLE BU BELGENIN ALINDIGINI BILIYORUM.
BU HAFTA 6 BALIKCI ARKADAŞIMIZ VE BEN TOPLAM 2.650 TL CEZA UYGULAMASINA GİRDIK. TONOZLARA YAKLAŞMAKTAN 750 TL DE KAPTAN OLARAK BAN UYGULANDI. LUTFEN TURLLARIMIZDA TONOZLARA VE CIFLIKLERE 200 MT DEN YAKINA YAKLAŞMAM İÇİN ISRAR ETMEYIN. KAPTANINIZA GUVENIN SIZE BALIK TUTTURACAKTIR. SAYGILARIMLA.)
kaptanımızın bizlere göndermiş olduğu mesajı tekrar okuduğumda görüldüğü gibi ve sizlerinde söylediğiniz gibi tamamiyle bir açıklık getirilmemiş ve anladığım kadarıyla da açıkça bilgilendirme yapılmamış sanırım dediğiniz gibi gizlediği şeyler de var.Bu konuda yapmış olduğunuz bilgiler doğrultusun da belgeleri tamamlamak ve balığa çıktığımız tekne ve kaptanı da iyice araştırmak lazım.. sizlere bir sorum da var ,hem amamtör balıkçı belgesi ve dediğniz sarı balıkçı belgesini aynı andalıp kullanabilirmiyiz acaba.

Denizkızı35 03-04-2010 15:55

önce selamlar abdurrahman abi eşimle birlikte bizde amötör belgesi aldık sahil güvenlik istiyor dıye sonradan sahil güvenliğin amatör belgesine gerek duyulmadıgını okuduk ınternette evet amatör belgesi ufak bir ücretle halledılıyor ancak sahıl guvenlık oltacı götüren bir tekneye yanaştıgı zaman oltacı götürebilmek için belgen var mı dıyor eger yok ıse ceza kesme yetkısı var ama bıldıgım kadarı ıle tekne sahıbıne kesıyor olması lazım yanlış bılgı vermeyeyım ama benım bılgım bu sıteden dıger arkadasların yorumlarını da alırsanız sızın ıçın garantı olur saygılar..

alpargun35 03-04-2010 19:18

Alıntı:

BALIKÇIHOROZ tafarından gönderildi (Mesaj 79705)
( sizlere bir sorum da var ,hem amamtör balıkçı belgesi ve dediğniz sarı balıkçı belgesini aynı andalıp kullanabilirmiyiz acaba.

Şöyle bir cevaplama yaparsak sanırım daha doğru olacak.!

1.) ''Özel,yani amatör bir motorlu tekneyle balığa çıkarsak (arkadaşımızın )

''Bağlama kütüğü ruhsatı ,(bu kayığın motoru 10 hp ve üzeri ise ,''Amatör Denizcilik Belgesi de ister)
Şayet bu kayığın sahibi yanımızda yoksa,''Ruhsatla birlikte kayık sahibinin imzalı yazılı izin belgesi gerekir.!!!
ABB'sinin hukuki bir yönü şu an yoktur.

2.) Tekne ''yeşil ruhsatlı balıkçı kayığı ise,!!
''Sarı kağıt dediğimiz ,Ticari avlanma belgesi ister.

Denizkızı35 03-04-2010 19:45

Sarı balıkcı kagıdı alabilmek için ikamet etiginiz yerdeki limandan veya su urunleri kooparatifinden bu kişi yeşil ruhsatlı balıkcı teknesi sahibi veya calışanı olduguna dair balıkcılık yapmaktadır diye bir belge goturmeniz gerekiyor
Gökhan

BALIKÇIHOROZ 07-04-2010 20:05

aydınlatıcı bilgileriniz için sizlere çok teşekkür ederim değerli denizkızı 35 ve alpargun35.bu hafta sarı renkten belgeyi elmayı düşünüyorum ,malum balık avına çıktığımda bir belge için keyfimin kaçmasını istemem:) tekrar teşekkürler...

Saat 00:24.