RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   AT-ÇEK (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=63)
-   -   Kıyıdan Kalamar Avı (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=888)

Taygun KOCABIYIK 07-02-2006 02:57

Kıyıdan Kalamar Avı

1 Eklenti(ler)
Yeni öğrendiğim ve geceleri daha iyi sonuç veren bir sistemin resmini çizdim ekte resim mevcut. merak ettiğiniz ayrıntıları sorabilirsiniz.

rüzgar2 07-02-2006 03:20

Ellerine sağlık Taygun...Bu sene hiç planımda İzmir yoktu ama oraya gelmek farz oldu..Öğrendiklerimi uygulamalıyım :) ...İzmirli bir arkadaşım davet ederse tabi...(Yatılı tabiki) :deli: :deli:..

aserkansatı 07-02-2006 03:22

Hadi bakalım görücez geliyonuz mu... Biz ordayız bekleriz kardeşim...Yatılı tabi ki... ;)

levrek 07-02-2006 03:41

Sevgili Taygun izninle,bu harika çiziminden sonra bir yanlış anlaşılma olmasın diye şu açıklamayı da yapayım,zargana topundan sonra gelen ara bedenin birinci metresine ilk sahte yemi,ikinci metresine de yani misinanın sonuna da diğer sahte yemi takın.Bu sahte yemleri de ara bedene ufak bir fırdöndü ile bağlarsanız kolçakların gam yapmasını engellemiş olursunuz,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK 07-02-2006 03:43

Çizimi yarın düzenlerim erol abi düzeltme için teşekkürler.

Anıl ÜNALAN 07-02-2006 04:00

Bekleriz tabi abi başımızın üstünde yeriniz var..

svelto69 04-04-2006 22:41

sami

kardeşim sen izmire gelcende kalacak yermi düşünüyosun, biz burdayı bekleriz her zaman, izin alabilirse belki sekoda gelir.

aserkansatı 04-04-2006 22:57

Alırım ben izin de sen oğlanı uyutuyo olursun gelemezsin büyük ihtimalle,canım benim... :D :D :D

Cullinan 14-01-2007 12:50

1 Eklenti(ler)
Taygun kardeşim, Kalamar için kıyıdan çalışacaksan ve avlanacağın bölge fazla kayalık değilse aşağıdaki gibi bir olta kesinlikle iş yapacaktır (tabi bölgede Kalamar varsa)
Ben bu oltaları kendim hazırlıyorum ve kesinlikle avlanılan bölgede Kalamar varsa ve bunu bulursa kaçma şansı yok. ;)

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Taygun KOCABIYIK 14-01-2007 14:35

Kalamar mevsimi şubat sonu gibi başlar abi karadan şu takımın biraz ayrıntısını yazarsan sevinirim masraftan kurtuluruz :)

Cullinan 14-01-2007 15:18

Bizim burada 2 aydır çok fazla Kalamar var. Biz tekne ile avlanmaya gittiğimizde dipten balığı çekerken orta sularda genellikle oltadaki balıklara saldırıyorlar. Çoğu kez balıkları yaralı veya sadece kafası kalmış bir şekilde yukarıya alabiliyoruz (60-70mt. avlak yerimiz).

Bu resimdeki Kalamar oltasına gelince ise gerekli şeyler ;

- 15cm.'lik bir tel (fazla kalın olmasın).
- 5-6 adet Beyaz Çapraz Galvaniz veya Çelik iğne (ben çapraz çelik 9 numara kullanıyorum).
- 1 adet (klipsli) kancalı fırdöndü.
- 30-40cm. 0.25'lik misina.
- 0.30'luk 50-100mt misina. (avlanılan yere bağlı)
- Elektrik kablolarını sıyırarak alabileceğin 25-30cm'lik iki adet ince bakır tel.
- Elektrikçilerin açık kablo uçlarını kapatmak için kullandığı bant (renk farketmez)

Şimdi 15cm'lik demir telin bir ucunu resimdeki gibi karga burun ile halka şeklinde kıvıralım. Oraya klipsli fırdöndüyü takacağız. Halkayı çok büyük tutma çünkü bu teli balığın içinden geçireceğiz. Fırdöndü kurtulmasın diye eğer halkayı tam kıvıramazsan (sen kıvırsanda teli sar bence) ince bir adet bakır elektrik telini resimdeki gibi halkanın bitiş bölgesine saralım.

Sonra telin diğer ucuna 5 veya 6 adet çapraz iğneyi sırt sırta getirerek yine 25-30cm.'lik diğer bakır teli kullanarak saralım. İğneleri tek tek tele sırtını verip bakır telle saracaksın. Birisini 3-5 kere dolayınca diğerini telin sırtına koy. Böylelikle daha kolay sarabilirsin telleri.

Bütün iğneleri telin ucuna sırt sırta sarınca Elektrikçilerin kullandığı bant ile bakır teli kapatacak şekilde 3-5 tur sar üzerinden.

Sonra iğnelerin daha sağlamlaşması için 0.25'lik misina ile bantın üzerinden sararak sağlamlaştır ve sıkıca düğümleri at.

0.30'luk misinanın ucuna klipsli fırdöndüyü yaptığımız Kalamar oltasına balığı takıp çıkaracağımız şekilde bağlayalım.

Şimdi telin halka olan kısmını canlı balığın (ölüde olabilir ama balık olsun yeter) arkasından sokarak ağzından çıkaralım. Ben genelde hem kokusu hemde akşam denizin içinde parlamasından dolayı Kupes kullanıyorum.

Balığın ağzından çıkan halkaya misinaya bağladığımız fırdöndüyü klipsinden takalım. İşlem bu kadar. Oltayı kayalık olmayan yerde kullanırsan kaybetmezsin.
Kumluk bölgeye at yatır bu oltayı. Kalamar varsa avlandığın bölgede kesinlikle gelip bu oltadaki balığa yapışacaktır. Kendi kendine yakalanır ama hafif hafif çekmeye başlayınca ufak bir zoka atarsan daha kesin bir av olur.

Hatta bu oltadan 2-3 tane bile yapıp aynı bölgede kullanabilirsin. Eğer avlandığın bölge kayalıksa veya iskele gibi bir yerden avlanacaksan tabandan 1-2 kulaç yukarıda bırak havada kalsın oltalar.

Bu olta teknedende çalışıyor. Kopup gitse bile en azından üzülmüyorsunuz (maddi olarak). ;)

Rastgele.

igmsva 14-01-2007 15:29

kemal valla çok iyi denemek lazım. paylaşımın için teşekkürler

Cullinan 14-01-2007 15:37

İlker Abi bu olta Kalamar'ın olduğu bölgede %100 - %100 çalışıyor. (tarafımdan defalarca denendi ve test edildi ;) ) Tek sorun iğnelerin tele çok sağlam sarılması gerek.
Geçen hafta bu olta ile tekneden 1 adet İsparoz kullanarak 3 adet büyük boy Kalamar aldım.

igmsva 14-01-2007 15:41

Alıntı:

Cullinan tafarından gönderildi
İlker Abi bu olta Kalamar'ın olduğu bölgede %100 - %100 çalışıyor. (tarafımdan defalarca denendi ve test edildi ;) ) Tek sorun iğnelerin tele çok sağlam sarılması gerek.
Geçen hafta bu olta ile tekneden 1 adet İsparoz kullanarak 3 adet büyük boy Kalamar aldım.

çok teşekkürler.:artist: :artist: :artist:

levrek 16-01-2007 15:30

Detaylı anlatım için teşekkürler Kemal.

Uzm.Dr.Rastgele 17-01-2007 07:49

kalamara takılan arkadaşlarıma bol şanslar.Ben ille de beyaz veya pembe balığı tercih edenlerdenim...:D

Güven ÖZYELDAN 18-01-2007 08:32

kemal sistem gayet güzel kalamar sahte yemden daha çok canlı veya ölü balığa atlıyor buna bende kıyıdan defalarca şahit oldum kıbrısa sarılı sardalyanın üstüne etrafta varsa kesin atlıyordu fakat iğneden çabuk kurtarıyor kendini iğneler kollarından sıyrılıp gidiyor senin anlattığın aparata kalamar zokalarının altındaki iğne düzeneğini uygulasan daha cok verim alacağına inanıyorum en azından iğneden sıyrılma riskini indireceksin en az seviyeye tabi kayalık bölgede bu iğne düzeneği takılmalara cok fazla sebeb olacaktır kum için ideal olabilir derim paylaşım için teşekkürler...

Taygun KOCABIYIK 22-01-2007 09:23

Alıntı:

Güven ÖZYELDAN tafarından gönderildi
kemal sistem gayet güzel kalamar sahte yemden daha çok canlı veya ölü balığa atlıyor buna bende kıyıdan defalarca şahit oldum kıbrısa sarılı sardalyanın üstüne etrafta varsa kesin atlıyordu fakat iğneden çabuk kurtarıyor kendini iğneler kollarından sıyrılıp gidiyor senin anlattığın aparata kalamar zokalarının altındaki iğne düzeneğini uygulasan daha cok verim alacağına inanıyorum en azından iğneden sıyrılma riskini indireceksin en az seviyeye tabi kayalık bölgede bu iğne düzeneği takılmalara cok fazla sebeb olacaktır kum için ideal olabilir derim paylaşım için teşekkürler...

Güven abi şu kalamar takımlarında bulunan iğneler tek olarak satılıyor mu? gördün mü hiç?

Güven ÖZYELDAN 22-01-2007 10:15

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
Güven abi şu kalamar takımlarında bulunan iğneler tek olarak satılıyor mu? gördün mü hiç?

Tago hiç araştırmadım ama kesinlikle satılıyordur...

katiti 22-01-2007 13:43

Alıntı:

Güven ÖZYELDAN tafarından gönderildi
Tago hiç araştırmadım ama kesinlikle satılıyordur...

Kalamar takımlarının iğnesi değişmiyor arkadaşlar, geçenlerde sordum elimdeki Rapala Countdown serisi için. O nedenle de iğnesini de bulmanız zor...

ADNAN 23-01-2007 22:07

at - çek

Arkadaşlar, size komik gelebilir belki ama daha kıyıdan at-çek yapan hiç görmedim .Bu atçeklerin mevsimi varmıdır? yakalanma şansı olan balık cinslerinin, mevsimleride vardır mesela kiloluk hangi mevsimde çekilir :soru: ve sitemizde kıyıdan at-çekle yakalnmış balık resmi varmıdır:soru:

katiti 24-01-2007 07:53

Adnan Abi at-çekle kiloluğu her an yakalayabilirsin, çünkü hedef avcı balıklardır. Yani levrek, turna, akya, hatta lagos (ben tuttum valla :D) gibi. Bu taraflarda ağırlıklı olarak kıyıdan at-çekle gelecek balıklar levrek ve belki turna olur. Diğerlerinin olasılığı az. Çok sabır isteyen bir iştir aslında. Forumda İsmail Abi'nin Çanakkale'den gönderdiği levrek resimleri at-çekle tutulmuş...

CaTSiLeNcE 24-01-2007 12:31

Adnan abi banada pek mantıklı gelmiyordu kıyıdan ama bir gözümün önünde 10 tane turna (baracuda)yakaladı biri.. ağzım açık kaldı valla..ertesi gün bende bir rapala aldım geldim aynı yerden 9 turna bir palamut aldım..Benim avladığım yerde eylül ekim kıyıdan güzel av veriyordu..Güneş batmaya yakın ve güneş doğmadan..ondan sonra kesti..

Taygun KOCABIYIK 24-01-2007 16:38

Adnan abicim sübye diye aratırsan forumda kardeşinin daha önceden yakaladığı sübye ve kalamarları görebilirsin hemide karadan ;) :artist:

ADNAN 24-01-2007 21:52

at çek

mert ,evet ya çanak kaledeki ler at çek ti yaa doğru bu at çek olayını bir gün denemeyı istiyorum bakalım kısmet ne zaman olur.(öğle olmadı böyle olmadı )belkide kiloluğu at-çekte bulurum .mert ama bu konuda yardım gerekecektabii..

ADNAN 24-01-2007 21:57

at-çek

Ersen, adam seni gaza getirdi diyorsun , iyi ki gaza gelmişsin 9 turna 1 palamut harika olmuş tebrikler

mufi 25-01-2007 08:45

Arkadaşlar Çanakkale bogazının dar noktalarından kıyıdan yapılan balıkçılıgın çok büyük avantajları var ...eynen İstanbul bogazında oldugu gibi.
adı üstünde boğaz.. balıgın geçiş koridoru..

katiti 25-01-2007 12:59

Alıntı:

ADNAN tafarından gönderildi
mert ,evet ya çanak kaledeki ler at çek ti yaa doğru bu at çek olayını bir gün denemeyı istiyorum bakalım kısmet ne zaman olur.(öğle olmadı böyle olmadı )belkide kiloluğu at-çekte bulurum .mert ama bu konuda yardım gerekecektabii..

Adnan Abicim ne demek, elimizden geldiğince yardım ederiz :). Hatta benim at-çek takımlarını bir dene, ondan sonra kendine de bakarsın...

CaTSiLeNcE 26-01-2007 10:25

sorma adnan abi ..ben tam toparlandım gitmeye hazırlanıyordum..Adam başladı turnaları dizmeye :) Adam yakaladıkça bana uzatıyor oltayı alaycı bir ifadeyle..Birazsonra adam çantadan bir rapala daha çıkardı ve bana uzattı :) "boş durma bilader sende at bir yandan" demezmi :D bir kaç tane de ben çektim ve çok zevkliydi..Gaza gelmekte haklı deyilmiyim ? :D:D

CaTSiLeNcE 26-01-2007 12:52

2 Eklenti(ler)
uzun bir aramadan sonra resimleri bulabildim...

ADNAN 26-01-2007 23:55

gaza gelmek

evet ersen kardeşim ilgi alakandan olayı tekrar teşşekkür ederim, allah daha da irilerini tutmak nasip etsin inşallah.;)

HALDUN YALIMLI 27-01-2007 13:02

Ersenim tebrik ederim. Başka söze gerek yok sanırım. Artık Antalya'dasın bize bol bol balık resmi yollarsın. RASTGELSİN.

Emre 15-02-2007 00:28

Alıntı:

Cullinan tafarından gönderildi
Taygun kardeşim, Kalamar için kıyıdan çalışacaksan ve avlanacağın bölge fazla kayalık değilse aşağıdaki gibi bir olta kesinlikle iş yapacaktır (tabi bölgede Kalamar varsa)
Ben bu oltaları kendim hazırlıyorum ve kesinlikle avlanılan bölgede Kalamar varsa ve bunu bulursa kaçma şansı yok. ;)

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Peki hocam biz bu iğneleri telle bağlamasakta havya ile lehimlesek birbirine daha sağlam tutturmuş oluruz... herhangi bir sorun olmaz dimi?

Taygun KOCABIYIK 15-02-2007 08:15

Alıntı:

Emre tafarından gönderildi
Peki hocam biz bu iğneleri telle bağlamasakta havya ile lehimlesek birbirine daha sağlam tutturmuş oluruz... herhangi bir sorun olmaz dimi?

Emre geçtiğimiz haftasonu 1.5 ytl ye bir şişin ucuna monte edilmiş kalamar iğnesi aldım canlı veya ölü balığı o şişe geçirip avlanılıyormuş henüz deneme fırsatım olmadı ama uğraşmaya değmez makul bir fiyatı var.

Emre 15-02-2007 11:47

hımm oke tago bi dene bakalaım nasıl sonuc vercek senin kullandığın maketlerden almayı düşünüyorum resimlere bakmıştım manisaya falan yolun düşerse haberim olsun görüşürüzz

Taygun KOCABIYIK 15-02-2007 13:15

Alıntı:

Emre tafarından gönderildi
hımm oke tago bi dene bakalaım nasıl sonuc vercek senin kullandığın maketlerden almayı düşünüyorum resimlere bakmıştım manisaya falan yolun düşerse haberim olsun görüşürüzz

Benim kullandığım maketler her halükarda iş yapar yeterki balık olsun bu yeni sistemi denememdeki amaç gerçek balık ile daha fazla verim alabilirmiyim? sorusuna cevap aramak (alabilirim gibi geliyor ama bakalım)
İlgin için teşekkür ederim sende İzmire gelirsen görüşebiliriz
Rastgelsin

Emre 15-02-2007 19:05

inş tagocum ben arada bir geliyorum ve şu aldığın şişin ucuna kalamar iğnesi monte etmişler ya onun fotosunu koyarsan cok iyi olur ...

Cullinan 17-02-2007 23:25

Emre, bende ilk olarak lehimlemeyi düşünmüştüm fakat sağlam olmayacağını ve Kalamarın asılınca lehimlenmiş iğneleri telden sıyıracağını düşündüğüm için vazgeçtim. Ama denemekte fayda var.

Not : Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın. Çünkü geçen hafta (10-Şubat-2007) yeni bir bebeğimiz dünyaya geldi. :D

ismail çakır 18-02-2007 08:07

Emre, bende ilk olarak lehimlemeyi düşünmüştüm fakat sağlam olmayacağını ve Kalamarın asılınca lehimlenmiş iğneleri telden sıyıracağını düşündüğüm için vazgeçtim. Ama denemekte fayda var.

Not : Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın. Çünkü geçen hafta (10-Şubat-2007) yeni bir bebeğimiz dünyaya geldi
kemal
bodrum -1975
bebeginizin yaşı uzun olsun. allah analı babalı büyütsün ve sıhhat dolu uzuuun bir ömür versin.:D

katiti 18-02-2007 10:12

Alıntı:

ismail çakır tafarından gönderildi
: Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın. Çünkü geçen hafta (10-Şubat-2007) yeni bir bebeğimiz dünyaya geldi. :D [/b]

[/quote]

Allah ömürlü etsin, tebrik ederim :D...

Saat 23:38.