RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   El Yapımı (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Rapala Yapımı (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=273)

Bir Dost 09-11-2005 13:18

Rapala Yapımı

Rapala yapımı
Arkadaşlar benim amatörce bir kaç denemem oldu güzelde oluyor....

Gerekli malzeme:10 cm*5 cm ebetında ahşap parça kayın veya söğüt olabilir
20 cm çelik tel
2 adet fırdöndü
2 adet 3lü iğne (zoka iğnesi)
0 numara zımpara
2 adet parlak pul(kırmızı olması iyi)
cam boyası 3 veya 4 renk ve buna uygun boya fırcası
burna takılmak üzere hazırlanmış (çekilişte su üstü veya dip isteğe göre gidecek kaşık)normal çay kaşığına şekil verilerek yapılabilir(kaşık kısmı ,sapı kesilecek)
az miktarda selülozik vernik (sprey daha uygun)

yapılışı: kısaca bahsedicem.. ahşap parcayı balık sırtı konumuna gelecek şekilde törpüleyin veya edinirken böyle alın süpürge sapı ile yapmıştım ilkini...parcayı boydan iki eşit parçaya kesin (kıl testeresi veya demir testere ile)
parçalardan birinin iç kısmını boydan 2 mm derinlikte kanal açılacak ve ortaya yakın bir yerden aşağıya da bir kanal açılacak açılan bu kanalların içine baş kıç ve orta kısımlardan düğümlü uçlar çıkartılacak (0 şeklinde buralara fırdöndü takılacak)
ve parçaları kesileldiği şeklinde japon yapıştırıcı ile yapıştırın.
0 numara zımpara ile hem şekil hemde pürüzleri halledin
şimdi balığa seçtiğiniz renkteki cam boyalarını uygulayın sarı yeşil ve siyah kırmızı tonlar yeterli olacaktır oranı ;uygulama ve balık cinsine göre değişecektir.
boya sonrası 24 saat bekletilmelidir parlak pullar yine yapıştırıcı ile göz olarak yapıştırılacak ve selülozik vernik uygulandıktan sonra gün ışığında bir gün boyunca bekletin rastgele.....(rapalanızın üzerine anason kokusu sürerseniz dahada güzel iş yapacaktır)
ALINTIDIR

levrek 09-11-2005 16:30

Can arkadaşım ,
fotoğraf çekme imkanın varsa merakla bekliyor,imalatını

aserkansatı 09-11-2005 17:16

Hepsini anladım Can da bu anasonu çözemedim baba , akşamcı mı bu balıklar... :D

Anıl ÜNALAN 09-11-2005 18:23

Abi sen sonuçta nasıl bir görüntü çıkyo bi resimle gösterebilirmisin...

ilhan 09-11-2005 18:45

:dans: ile yaptığın Rapalanın Resmini isterizzzzzzzzz :helal: :helal: :helal:

levrek 09-11-2005 19:31

1 Eklenti(ler)
Dizzy arkadaşım buradan alabilirsin,[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

HALDUN YALIMLI 09-11-2005 22:27

CAN BABA verdiğin rapala yapım tarifi için çok teşekkürler,ellerine sağlık çok güzel olmuş.Bir konuya dikkat çekmek istiyorum;Başka kaynaklardan alıntılar olabilir,derlemeler olablir,başkasının tecrübeleri olabilir,bunların hepsi nihayetinde bizlere bir durum söz konusu olduğunda yardımcı ve yol gösterici olacaktır.Lütfen yapılan alıntıları,derlemeleri ve başkalarının anlatımlarını belirterek not düşerek yazarsak şaibelere ve bizleri yeni tanımaya başlayan arkadaşlarıızın aklında soru işareti oluşmasına mahal vermemiş oluruz.Kesinlkle burada bulunan ve sitemizin bir bilgi hazinesi haline gelmesinde emeği geçen hiçbir arkadaşımızın böyle bir yola baş vuracağınıda düşünmüyorum.

aserkansatı 09-11-2005 23:07

Ben bu konuları tam bilemiyorum.Sadece alıntıdır mı yazmalıyız yoksa sitenin adını mı vermeliyiz?

ilhan 09-11-2005 23:19

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
Ben bu konuları tam bilemiyorum.Sadece alıntıdır mı yazmalıyız yoksa sitenin adını mı vermeliyiz?

Alintı olduğunu vede kaynağı yazmaz isek alıntı yaptığımız bilgiyi oluşturan arkadaşan veya guruba haksızlık etmiş oluruz.
Herzaman dikkat edemiyoruz alıntıları belirtmeye ama özen göstermemiz gerekiyor.

HALDUN YALIMLI 10-11-2005 01:05

Arkadaşlar ilginize teşekkür ediyorum sizlerinde dediği gibi alıntılara herzaman dikkat edemiyoruz ama lütfen bu hasas konu üzerinde dikkatle duralım İLHAN'ın dediği gibi başkalarının emeklerine ve tecrübeleri ile edindiği bilgi birikimlerine haksızlık yapmış olmayalım.Sizlerde burada bir çok konu açıp bilgiler veriyorsunuz ben bu bilgilerin başkaları tarafından kendilerne maletmelerine sonuna kadar karşıyım ve sizlerin hakları için nasıl mücadele ediyorsam başkalarının haklarına da o kadar saygı duyuyorum.CAN BABA'nın verdiği bilgileri,EROL ABİ'NİN teknik detaylarını,SERKAN KARDEŞ'in tahta balığı anılarını,TAYGUN'un av maceralarını kimseye yedirmem malettirmem çünkü biz bir takım olduk kanaatindeyim ve bu takımda yer almak isteyen herkes de takım arkadaşını ve haklarını korumak zorunda olduğunu düşnüyorum.HERKESE SAYGILARIMLA

Saat 18:14.