RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   DENİZ AVI (TEKNEDEN) (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Kalamar ve Mürekkep Balığı avı (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=384)

Taygun KOCABIYIK 06-12-2005 03:18

Kalamar ve Mürekkep Balığı avı

Evet kafama esti akşam akşam birazda canım çekti bari yakalamayı anlatayım dedim :)
Aslında bu işin üstadı anıldır ama neyse o ekliyceklerini ekler.
Şimdi takımlarımızı hazırlayalım.
gidip yo-zuri marka 3 tane kalamar rapalası alıyoruz 1 olta için 3 tane. Normal köstekli dip oltası yapar gibi üç adet rapalayı takıyorız. (rapalalar linkte açık ve net şekilde görünüyor [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] )
Şimdi kalamarın olduğu mekanı öğreniyoruz bir şekilde.
Genelde kumluk zeminlerde daha doğrusu deniz çayırlarında bulunurlar yani yer yer kumluk yer yer şerit şerit yeşil yosun kümelerini bulunduran bölgeler. 20 metreden soraki derinliklerde şansımızı denemek ve mevsimin yaz sonuna doğru olması bize + puanlar kazandırır.
Olay yerine gidiyoruz hiç çapa atmadan oltaları dibe indiriyoruz başlıyoruz akmaya bir yandan oltayı bir aşağı bir yukarı çekiyoruz zaten balık yakalanınca ağırlığı hissediyoruz. Torba çeker gibi çekiyoruz yukarı alırken mürekkebe maruz kalmamak için dikkat ediyoruz.
Rapalanın renk seçimine gelince yere göre değişiyo örneğin ben karadan mürekkep balığı avlarken kırmızı ile çok yakaladım fakat ufak yakaladım genelde irileri 400-500 gramlıkları mor renklilerle aldım tabi bu yer yer değişir.
Bir taktikte şudur. Normal köstekli oltanın en üstüne bir adet rapala bağlamak eğer kamış kullanıyorsanız sorun çıkmaz ama el oltası kullanıyorsanız bunu yapmanızı pek tavsiye etmem çok sorun çıkıyo.

Siz sakın sakın karadan yakalamaya çalışmayın bu balıkları. Ben çok yakaladım ama yakaladığım balık sayısı kadar rapala kopartmışımdır diye düşünüyorum. :D
herkese rastgele

katiti 06-12-2005 05:44

eğer avlandığınız yerde erkek mercan ve gopez geliyorsa, bunların geldiği derinlikten kalamar gelme olasılığı da yüksektir.

ben genelde diğer avların yanında ara sıcak olarak tercih ediyorum kalamarı:) bu durumda iki olta kullanıp biriyle balık, biriyle kalamar alıyorum, güzel oluyor. :artist:

levrek 06-12-2005 05:58

Sevgili Tago,
olayı gayet güzel açıklamışsın ellerine sağlık,bir tiyo da ben vereyim dedim, faydasını çok gördüm.
Kalamar rapalalarının kolçağa bağlandığı kısma sunlight takın, verimin arttığını göreceksiniz,sevgilerimle

HALDUN YALIMLI 06-12-2005 18:10

Goppezde Yem Olur

Sevgili Mert dediğin gibi goppez erkek mercanın olduğu yerde kalamar rapalam olmadığı zaman dip kıbrısı diye tabir edilen çok iğneli düzeneğe goppez sarıp kalamar avlama şansım oldu.

levrek 06-12-2005 18:24

Sevgili Modum ,gayet pratik bir çözüm,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK 06-12-2005 22:12

modumuz zehir gibi ama teoriyle bitmiyo iş pratiğe gelince balık yakalayamıyo :D

hürgeneral 01-11-2009 00:34

taygun bey merhaba;ben de altınolujta kalamar avlamaya çalışıyorum.tekneden sıyırtı ile kalamar avı için önerileriniz var mı..? renk;model;marka gibi..şimdiden teşekkürler..

Saat 23:20.