RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Takım Çeşitleri (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=45)
-   -   Lambuka avı oltaları (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=4826)

paşalı 14-05-2008 19:07

Reşit bey bu güzel paylaşımın için teşekkürler.

hakan25 14-05-2008 19:32

reşit agbi bu güzelim bilgileri bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim saygılar sevgiler..

halim20 22-05-2008 08:35

Lambuka avı

Reşit abi verdiğin bilgiler çok değerli. çok sağol..bende lambuka avını çok seviyorum ama daha çok fazla yakalayamadım..
İzmir körfezinde birkaç tane yakaladım.. zargana yakalayayım derken.. birkaç tanede kaçırdım misinam biraz ince geldi kopardı..
Acaba sırtı çekerken hızımızın ne kadar olması gerekiyor ..

Reşit 22-05-2008 20:19

Değerli kardeşim Çımacı
Konuyla ilgilendiğin için ben de sana teşekkür ederim.İzmir körfezinde zargana avlarken "lambuka geldi ama kaçırdım" diyorsun. Zargana avında eğer kıyıdan atıyorsan çıpma takımıyla tabii ki iğne zayıf geldiğinden ve de misinan kafi derecede kalın olmadığından kaçırabilmen tabiidir.Yok tekneden, 0 numara kaşık veya sinek oltası ile kuyruk altı yaparken de lambukayı tabii ki bu düzenekle de alamazsın. Lambukayı alabilmen için 0/4 veya 0/5 iğne kullanırsan ve de misinan 050-060 gibi olursa gelen balığı mutlaka alırsın.Yapay yemlerde ise,ki yüzen seri "floatin" kullanmanı tavsiye ederim. (10 cm'e kadar rapala tarzında 6-5 numara iğne kullanmakdadırlar) üçlü iğneleri bronz olanlarla değiştir.Zira sert balık olduğundan nikel çelik iğneleri ince olduğundan (balık 2-4 kg lıksa) eğebilir.Yok 13 cmlik (Rapala-Yo-zuri) kullanacaksan onların iğneleri (Genelde 1/0 - 2/0 olduğundan) değiştirmene gerek yokdur. Sırtı çekerken 2-4 mil arası bence normaldir.
Sırtına, büyük bir lambuka gelmesi dileklerimle...

Sevgi ve saygılarımla
Reşit

halim20 23-05-2008 11:50

Reşit abi çok teşekkürler... ben tekneden avlanıyorum.. dip takımlarını kullanırken şamandırayla teknenin biraz açığına zargana ve lambuka gelebilir diye atıp onları kendi haline bırakıyorum.. İnşallah verdiğin bilgiler doğrultusunta sırtı ile avlanmaya niyetim var.. hayırlısı bakalım.. Ayrıca size güzel bir lambuka (papağan balığı da deniyormuş buralarda) rast gelmesi dileklerimle..

MONSTER 11-07-2008 14:03

Resit kardesim,
Aktif'ten yıllar sonra seninle burada karsılasmak keyif verdi. Hele Bozcaada Sulubahce'de Serkis'e yaptıgımız "kuyu yatırı papaz" operasyonunu kare kare yasadım..
Su Lambuka avı meselesi ayrıca heyecan verici. Bakarsın Gumusluk civarında beraber avlanırız bu yaz..
sevgiler

Reşit 11-07-2008 18:52

Alıntı:

MONSTER tafarından gönderildi (Mesaj 54010)
Resit kardesim,
Aktif'ten yıllar sonra seninle burada karsılasmak keyif verdi. Hele Bozcaada Sulubahce'de Serkis'e yaptıgımız "kuyu yatırı papaz" operasyonunu kare kare yasadım..
Su Lambuka avı meselesi ayrıca heyecan verici. Bakarsın Gumusluk civarında beraber avlanırız bu yaz..
sevgiler

Bu ne kadar hoş bir sürpriz Jefter kardeşim.Uzun zamandır siteye girmiyorum.iyi ki mesaj yazdın.Beni cebimden ara. 0532 3163270 Reşit

Taygun KOCABIYIK 11-07-2008 18:54

Reşit abi istersen numarayı özelden yaz biliyorsun halka açık bir mekandayız :)
Ayrıca bu hoş karşılaşmaya bende sevindim sizin adınıza.

ERCAN48 24-07-2008 16:28

Lambukayı ilk avladığımda tanımadığım bir balık olduğundan ağzından oltayı çıkarmaya çesaret edemedim ölünceye kadar bekledim. tecrübeli arkadaşlara telefonla sorup balığın cinsinin 'keler' olduğunu öğrendim,yakalaması çok zevkli bir balık.

bakkeyfine 11-09-2008 23:41

vverdiğiniz bilgiler mütiş tşkler.didim mavişehir de bu lambuka var bende deneyeceğim.sevgi saygılar.

Saat 22:13.