RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Diğer Malzemeler (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=82)
-   -   yeni bir malzeme (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2865)

mufi 23-04-2007 13:17

yeni bir malzeme

Arkadaşlar insan hasta olupta iyice eve bağlanınca hele benim gibi kurtlu insan
biraz kendimi iyi hissettimmi hemen araştırmalar başlar.
biraz önce eşimin alıpta kullandıgı ama ve artakaln bir malzeme aklıma geldi
bu aşagıda rsmini sundugum ve incik/boncuk/hobi malzemesi satılan yerlede olan bir silikon /esnek 0,50 gibi kalınlıkta elbilekligi yapımında boncuk dizilen bir misinamsı malzeme.lastik gibi çektikçe uzuyor.makarada sanırım 20/30 m var
bundan bizlerin faydalanacagı alanlara gelince .evde pratik olarak denedim ve şimidilik aklıma gelenler.
1-misinanın üzerine çift dügüm/kazıkbagı yapıp sıktıgınızda. fevkalade ''stoper'' vazigesi görüyor hemde misina üzerinde kayar /hareketli.(şamandralı sistemlerde.)
2-gezer kurşun sisteminde hareketli kurşunun düğümlere zarar vemesini önlemek için hemen düğümün üzerine baglarsanız boncuk niyetine iş görüyor.
3-dere/tatlısu kamışlarında en uc kısmına 3 lü örme yaparak(3kat) 30/50 cm arası bağlanırsa ve devamına misina bağlanırsa gelen iri balıkta tüm yükün kamışa ve misinaya binmesini engeller ve bir tür amortisör vazifesi görür(sene başında sazan avında tecrübe ile sabittir)
ben bunu izmir/kemeraltı/boncukçulardan almıştım.

sizinde aklınıza gelen kullanım alanları varsa paylaşalım
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

discus 23-04-2007 13:23

abi sen tam bir bilim adamı olacak kişimişsin ya.harika fikir bence en çokta amortisör görevini rahatlıkla uygulayıcağını sanıyorum..

igmsva 23-04-2007 13:50

abi boş duramıyorsun dimi......:helal:
valla helal olsun:D

giritli 23-04-2007 15:15

pes valla abicim...hızına yetişmenin mümkünatı yok...:oha:

mufi 23-04-2007 15:16

yolunuz düştüğünde bir alın bakın ne enteresan bir şey..

gıracemi 23-04-2007 18:28

abi ben biliyorum onu güzel bileklik oluyo ondan :) stoper olarak kullanmak hiç aklıma gelmemişti.. valla helal olsun ne diim..

turna 23-04-2007 19:51

Muvaffak abim onu bizim hanımda kullanıyor,ben bir karış kopardım üç gün hanımdan dayak yedim. stoper için uygun olabilir ama tuzlu suya pek dayanıklı değil.

katiti 23-04-2007 21:14

Muvaffak Abi sazanda kullanıyorum demişsin, esneme kabiliyeti çok güzel ama dayanımı nedir? Sonra iri bir balıkta kafayı taşlara vurmak da var :D. Ama diğer buluşlarına diyecek birşeyim yok abi, harikasın :)...

eşref sürek 24-04-2007 01:15

yahu sen nasıl hastasın hala aklın balıkta yattığın yerden malzeme üretiyorsun sen sadece balık hastasısın doktorlar yanlış teşhis koymuş rastgele

mufi 24-04-2007 06:04

Alıntı:

katiti tafarından gönderildi
Muvaffak Abi sazanda kullanıyorum demişsin, esneme kabiliyeti çok güzel ama dayanımı nedir? Sonra iri bir balıkta kafayı taşlara vurmak da var :D. Ama diğer buluşlarına diyecek birşeyim yok abi, harikasın :)...

mert im ben sezon açıkken 3 katlı burma örgü yapıp 40 cm kadar baglamıştım ve 6 m sopa ile azmakta 1 kg üstündeki sazanı rahatlıkla almışı / bunun 3 katı çok rahat dayanıyor. ki zaten onu koparacak güç kamışın uç kısmınıda koparabilir..

Saat 14:16.