RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Tanışma (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Macun şeklinde balık yemi (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=9072)

davutozdemir 25-04-2011 11:42

Macun şeklinde balık yemi

Selam dostlar
ben istanbulda yasiyorum , yaz aylarinda didim de yazligima gidiyorum orada kucuk bir teknem var amator olarak olta balikciligi yapmaya calisiyorum , yem konusunda acayip sikinti var oralarda , gecen sene bizim iskelede bir arkadas oltasina garip bir yem takip acayip balik yakalamaya basladi , merak ettim ne takiyor diye , cam macunu gibi bir sey her attiginda arkadas cekiyor kotude kokuyor , sordum bu ne diye soylemedi sanki devlet sirri , tabii bu beni biraz uzdu , nerden aldin dedim izmirden dedi sadece , haa bu arada acayip kokuyordu bu yem , balik kokusu , rengide koyu kahve
bilen varmi nedir bu ?
rastgele
davut ozdemir

Necati ARAT 25-04-2011 12:12

Davut bey sanırım bahsettiğiniz şey Çiftlik yeminin hamur haline getirilmişi..
izmirde bizde kullanırız..

Alıntı:

Yemin tarifi..

Çiflik yemleri numaralıdır eğer macun haline getirip avlanılacaksa 6 numarayı geçmemek lazım.Eğer büyük yem olursa suda geç erir.O nedenden ne kadar küçük olursa çabuk olur.AYARI---3 kg.lık yoğurt kasesine 2 parmak kalınlığında yem konur ve yemin seviyesine kadar su konur. 2,3 saatte yem erir su kaybolur. suyu fazla koymamak gerikir.Eridikten sonra 1 tane yumurta, 2paket vanilya, un veya ekmek içi konulup yoğurulur. yalınız un veya ekmeği azar azar atılıp yoğrulması gerikir. Kıvamı sakız gibi olmalıdır.

NOT::::: EĞER FAZLA KONULURSA YEM KOKUSUNU KAYBEDER.BAŞTA SUYUDA KIVAMINDA KOYMAK GERİKİR SUYU FAZLA GELİRSE UN VEYA EKMEK İÇİNİ FAZLA KOYARSINIZ YEM ÖZELLİĞİNİ KAYBEDER.
Yukarıdaki alıntı site üstadlarımızdan olan Murat ÇAKMAKCI nın konusundan alınmadır..

Rastgelsin..

Yağız DEMİR 25-04-2011 12:14

evet bu çiftlik yemi necati abının de dedıgı gıbı :D

balıklarrr 25-04-2011 19:13

Alıntı:

davutozdemir tafarından gönderildi (Mesaj 105166)
Selam dostlar
ben istanbulda yasiyorum , yaz aylarinda didim de yazligima gidiyorum orada kucuk bir teknem var amator olarak olta balikciligi yapmaya calisiyorum , yem konusunda acayip sikinti var oralarda , gecen sene bizim iskelede bir arkadas oltasina garip bir yem takip acayip balik yakalamaya basladi , merak ettim ne takiyor diye , cam macunu gibi bir sey her attiginda arkadas cekiyor kotude kokuyor , sordum bu ne diye soylemedi sanki devlet sirri , tabii bu beni biraz uzdu , nerden aldin dedim izmirden dedi sadece , haa bu arada acayip kokuyordu bu yem , balik kokusu , rengide koyu kahve
bilen varmi nedir bu ?
rastgele
davut ozdemir

merhaba nerede bulunur bu yem dostlar istanbulda varmıdır varsa nerelerdedir malzemecilerde bulunurmu 2mayısta istanbula gidicem işimize yarar yoksa hocanın dediği gibi ben bilirim yapacağımı :)bizde aynı yemi boili yaparken kullanıyoruz yalnız çiftlik yemi yerine civciv yemi kullanıyoruz sanki aynı şeyden bahsediyor gibiyiz rast gele

Taygun KOCABIYIK 25-04-2011 21:13

İstanbul'da balıklar bu yeme alışık olmadığından fayda etmeyecektir büyük ihtimalle.

mehmet_didim 25-04-2011 21:46

Davut kardeşim merhaba,
Ben Didim'de yaşıyorum, bahsettiğiniz macun şeklindeki yemleri biliyorum, bir iki defa kullandım. Değişik türleri var, kokusu ve rengi farklı.
Didim'de ilçe merkezindeki bir av bayisi satıyor. Aynı zamanda saat tamiri yapan bu arkadaşın iş yerinin ismini hatırlayamadım. Didim'e geldiğinizde yemleri bulmanıza yardımcı olurum.
Söz konusu yemlerin içerik ve bileşimi hakkında bilgim yok. Ben yine de; tavuk göğsü, kalamar ve karidesten vazgeçemiyorum.

davutozdemir 26-04-2011 20:03

mehmet kardes saol seni bulacam didimde gaye 2 de oturuyorum bana telefonunu verirsen sevinirim
saatci abiyi biliyorum isi buyttu o simdi ama biraz kazikci galiba
selamlr kendine iyi bak iyi avlar

davutozdemir 26-04-2011 20:05

necati kardes ,
biline tesekkurler cok guzel tarif yapmissin , ama bu ciflik yemi nerde satilir bide onu soylesen , eylul de iki aile tekne turu yapacaz gocek marmais civarinda , bu yemden yapip yanimiza alsak derim ...
selamlar
davut

Tuncay GÜNAY 26-04-2011 20:15

davut kardeş dediğin yem palet yem diye satılıyor genellikle balık çiftliklerinde kullanılıyor arkadaşlarda zaren konuya alakadar olmuşlar. sitede bu konu ile ilgili bir konu var paylaşılmış detaylı bir şekilde anlatılmış.
şimdi size asıl tavsiyemi söyliyeyim ben her sene didime tatile geliyorum mutlaka didimmmm diyoruz yani :) kamacı 2 koyunu biliyorsunuzdur sanırımm altınkent sitesinin önündeki kumsaldadan denize girinn şnorkeli takın kumsalın zeminindeki sülünez deliklerini fark edeceğinize eminimmm :) 1,5 mt lik ucu kertikli bir şiş ile yeminizi kendiniz temin edebilirsiniz. bu yaz ben her zamanki gibi yine didime geleceğimmm sizi ziyaret ederim bir çayınızı içerim :)

Murat ÇAKMAKÇI 28-04-2011 23:23

Alıntı:

davutozdemir tafarından gönderildi (Mesaj 105327)
necati kardes ,
biline tesekkurler cok guzel tarif yapmissin , ama bu ciflik yemi nerde satilir bide onu soylesen , eylul de iki aile tekne turu yapacaz gocek marmais civarinda , bu yemden yapip yanimiza alsak derim ...
selamlar
davut

Nerede oturduğunu anlayamadım eğer izmirdeysen beni ara sana yapılmış olarak ayarlayım ben çuvalla alıyorum açıkta zor bulabilirsin istersen çuvalla alırsın sana yardımcı olabilirim TEL yazılı

Saat 13:49.