RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   FOTOĞRAFLARIMIZ (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Benekliiiii (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=12293)

nizamsson 29-05-2013 22:56

Benekliiiii

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uploaded with [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Taygun KOCABIYIK 30-05-2013 10:11

Merhaba çok güzel alabalıklar, tebrik ederim.
Nerede ve nasıl avlandıklarıyla ilgili kısa bir bilgi paylaşabilir misiniz acaba?

Anıl ÜNALAN 30-05-2013 14:34

Avı hakkında çok şey duyduğum fakat hiç avlamadığım bu güzel balıkların sizinle olmasına sevindim..
Daha güzel avların yine sizinle olmasını dilerim.
Her daim Rastgelsin..

TUĞYAN 30-05-2013 15:35

Görünce iştahım açıldı elinize sağlık razgelsin

ishak BALLICA 30-05-2013 16:51

kırmızı benekli alabalık sanırım nesli azalan bir tür.Bu ebatta denk gelmesi sevindirici bir şey.İnşallah sularımızda çok daha bollaşması dileği ile rastgele

hus213 30-05-2013 18:55

elinizesağlık güzelleri bulmuşsunuz daha büyükleri olmak kaydıyla daha bolları nasip olur inşallah

hus213 30-05-2013 18:56

cümleten hayırlı akşamlar rasgeleyin

turna 31-05-2013 09:46

Vay, gözlerimiz bayram yaptı, ellerine sağlık, afiyet şeker olsun.

Nasıl avlandın ?, ne ile tuttun ?, kısa bilgi verebilirsen çok güzel olur.

avlar 31-05-2013 17:38

Benekliler güzelmiş tebrikler,rastgelsin.

nizamsson 02-06-2013 22:38

Muş- Varto'da yakalandı bu güzel yaratıklar. Çok iyi bir balıkçı değilim başta belirteyim ama forum sitelerinden edindiğim bilgiler doğrultusunda kurallara uyarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum. 30 cm. civarında bunlar. Küçüklerini attım ama çok yaralanan üç taneyi almak zorunda kaldım açıkçası. Çok güzel bir doğa gezisiydi aynı zamanda, tahmin edeceğiniz gibi. Beneklilerin yaşayabildikleri nadir ortamlardan bir tanesindeydim. Kayalık, sarp yamaçlar, ağaçlar dikenli otlar vs vs. Aklınıza gelebilecek her türlü doğal yaşam formunun içinde. Düşe kalka:) Oltanın bir yerlere takılmasını engellemeye çalışmak bir yandan, balığın olabileceği yerleri kaçırmamak için gözün suda olması bir yandan, otların arasında çukurlar, geçit vermeyen yerler derken akşama kadar müthiş bir gezi oldu. Tabi yara bereler de tadı tuzu ve güzel hatıraları olarak kaldı. Bayağı beneklendim diyebilirim:) İlk bir saat boyunca oltaya hiç bir vuruş alamadım:) Ekipteki arkadaşım 2. yi yakalamıştı bile. İlk balığımı büyük bir taşın altına oltanın suyun akışı ile girmesine izin vererek yakaladım. Başta akıntının yaptırdığı dalgalanmalar gibi geldi vuruşlar. Girdaplara kapıldığında oltanın sarsılması gibiydi. Gökkuşağı avında balık hemen yeme atlıyordu ve oltaya asılmasını kolay hissediyordum. Benekli daha zeki bir balık. Hafifçe asıldığımda ağırlığı hissettim. Balıkçı misinanın titrediği anı denize değişmez derler ya. İşte o his. Asıldım oltaya ve ucunun bükülmesini gördüğümde o kısa an gözlerim suda ne çıkacak acaba merakı. Bir saniyelik anda ne kadar çok şey geçiyor akıldan:) Yanımdan geçmek üzere olan arkadaşımın yanağına vurdum balıkla:)
Aynı kaynaktan ayrılan 4 koldan en büyüğünde yakaladım beneklileri. Diğer kollarda da olmasına rağmen boyları uygun değil. Nesli azalan bu tür için ne yazık ki çok bilinçli bir av yapıldığını söyleyemem. Özellikle, şifa olduğuna inanıldığı için küçük büyük ne bulunursa yakalanıyor. Serpe atılması dışında yasal olmayan bir yönteme şahit oldum diyemem. Serpme ile av yasal mı bilmiyorum alabalıkta ama yakalananların uygun boyda olanlarının seçilmediğini biliyorum. Ölümcül bir yara almamışsa, küçük olanları bırakarak üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum ama ileri için pek umutlu değilim. İnsan ayağının değdiği her yer kirleniyor ne yazık ki. Yakalama ile olmasa da yaşam alanları kirletilerek de yok ediliyor akarsuların en kıymetlisi bu tür.
Kendi adıma da umarım çok ciddi yanlışlar yaparak avlanmıyorumdur. Takip ettiğim ve okuduğum kadarıyla elimden geleni yapıyorum. Hepinize rast gelsin Ustalarım.

Saat 02:36.