RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Amatör Balık Avı nedir nasıl yapılır? (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Avladığımız Balıkları Nasıl Saklamalıyız? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=776)

Taygun KOCABIYIK 25-01-2006 17:40

Avladığımız Balıkları Nasıl Saklamalıyız?

Avlandığımız günlerde %90 hava sıcak olur güneşin altında kabak gibi duran balıklar 30 dakika içinde pelte kıvamına gelip kokuşur.
Şimdi balık saklama taktiklerine geçelim.

Tel Livar
-----------
Av malzemeleri satan mağzalarda 3-5 milyona bulabilirsiniz.
bir parça ip ile denize sarkıtıp avlandığınız süre boyunca balıkların canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Buzluk
--------

Bu iş için gidip hususi buzluk almaya gerek yok. Eski buzluklardan yada köpük kutulardan bulup kullanabilirsiniz. İçine koyucağınız buzu 2 şekilde temin edebilirsiniz.
ilki evde şişelere su doldurup buz yaptıktan sonra şişeyi kesip buzluğa atmak olabilir.
ikincisi buzcudan çeyrek kalıp eğe ihtiyaç fazla ve hava sıcak ise sularınızı biraz kola gibi şeyleri soğutmak için maximum yarım kalıp buz sabahın köründen akşama kadar sizi idare eder.
Balığı buzluğa koyduktan sonra üzerlerinin kurumaması için deniz suyu serpiştirin yada bir gazeteyi ıslatıp üzerlerine serin.

Kıl Çuval
-----------

Bu yöntem dedelerimizin atalarımızın yöntemidir. Kestane çuvalı olarakta bilinen kıl çuval artık pek bulunan birşey değil. Bir şekilde bulduğunuzu farzedelim. Balığı avladığınızda kıl çuvalın içine koyup bir ip yardımıyla denize sarkıtabiliceğiniz gibi, çuvalı ıslatıp gölge bir yere koyup 15-20 dakikada bir ıslatarak balığı koruyabiliriz. ikinci yöntemi uygularken içine birazda yeşil vıcık vıcık olan yosunlardan koyulabilir.

Kova
---------

Tasvip etmediğim bir yöntemdir balık o kovanın içinde canlıyken bile bayatlar. Güneşin altındaki 1 kova su (en fazla 15 litre) kısa süre içinde kaynama derecesine gelir.(mecaz anlamda yani). İllaki kovada görücem o canlı balıkları derseniz sürekli su sirkülasyonu yaptırmanız gerekir.15-20 dakikada bir üzerinden bir kap yardımıyla su boşaltıp yerine denizden taze su dökerseniz sorun kalmaz.

Bunların hiçbiri yok diyelim ki evde unuttunuz.
Yapıcağınız en basit yöntem şu.
Bir torbanın alt kısmına kalınca gazete koyup (10 sayfa kadar) deniz suyuyla ıslatın. Daha sonra üstüne bir o kadar daha gazete koyup iyice ıslatın yakaladığınız balıkları ıslak gazetelerin arasına koyun ve gazeteyi sık sık ıslatın. Mümkünse gölgede muhafaza edin. Ben genelde bu yöntemi kullanıyorum ısparozlar yaldır yaldır parlıyo çok hoşuma gidiyor. Çırpınıp aralara giren balıkları ilk başta görmüyorsunuz sonradan piyasaya çıkınca insan seviniyor :)

Eğer sizin eklemek istediğiniz yöntem varsa yazmanızı rica ediyorum.

katiti 25-01-2006 18:12

Pratik bir yöntem:

patates-soğan fileleri vardı plastik malzemeden, onlardan bir tanesini aldığınız zaman saklayıp, ağız kısmından bir büzme ipi geçirerek tel livar gibi kullanabilirsiniz.

levrek 25-01-2006 18:16

Eyvallah Tago,
senin bilgilerine ilaveten eklemek istediğim,eğer deepfreeze balıkları koyacaksanız mutlaka temizlenmiş olarak atın,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK 25-01-2006 19:17

Alıntı:

katiti tafarından gönderildi
Pratik bir yöntem:

patates-soğan fileleri vardı plastik malzemeden, onlardan bir tanesini aldığınız zaman saklayıp, ağız kısmından bir büzme ipi geçirerek tel livar gibi kullanabilirsiniz.

Tavsiye etmiyorum o çuvallar dayanıksız olduğu için taşlara falan sürtüp deliniyor. Başıma geldiği için söylüyorum. Üçkuyular feribot iskelesinde eşşek ısparozlarını o çuvala doldurmuştum akşam çuvalı yukarı çektiğimde içinde sadece 4 tane kalmış olduğunu görünce ağlamamak için kendimi zor tutmuştum.

ilhan 25-01-2006 22:04

Benimde bir tavsiyem olacak arkadaşlar Bu tavsiye sazan yakalarken uyguladığım yöntem.
Tutulan sazanlar büyük ise çamaşır ipi veya o işigören 4 - 5 metre ipi balığın yan solungaçlarından geçirerek ağzından çıkartıyoruz ve çıkan uç ile bedeni iybir düğüm ile birleştirip. bedenin ucunu sağlam bir kaya yada kazığa bağlıyoruz. ve balığı suya bırakıyoruz. balıkta herhangibir yaranlanma yada dozulma olmuyor.
Aman dikkat sazan başka balıklarda bu yöntem kullanılacak ise dişsiz balık olmasına dikkat edelim.

aserkansatı 25-01-2006 22:44

Ben bez balık torbası kullanıyordum livardan önce,yarım saatte bir ıslat koy gölgeye buz gibi beklesin...

mufi 26-01-2006 01:24

degerli arkadaşlar bende her numara var...o günkü duruma göre tel livar/çuval/agzı büzülen kepçe filesi(tor) / yada dalgıçları su altında kullandıgı çelik oval firketeli yay..

abeeem..iş balık olsun balık..napar yapar taze saklarım...valla icabında fanilamı cıkartır torba yapar yine taze saklarım..
mufi56 dan selamlar herkese

katiti 26-01-2006 02:27

muvaffak abi +1 :D :D :D

ramazanuçar 23-08-2006 09:04

arkadaşlar benim sormak istediğim bişey var kusura bakmayın cahilliğime verin.

ben yakaladığım balıkları tel sepete koyup suya öyle bırakıyorum.ama tabii av süresince balıklar sağ kalmıyolar.yani sepet içindede olsa ölüyolar.sizce balıkların su içinde ölmesimi daha sağlıklı yoksa dışarda karada ölmesimi?
tabiki sanıyorum bu işin dini yani murdar olup olmama tarafıda var.bilen bi arkadaş cevaplarsa sevinirim.

mozdil 23-08-2006 09:16

Ben buz kısımını, karton mevye suyu kutularını su doldurarak yapıyorum. Bu şekilde buz daha uzun süre dayanıyor. Gerektiğinde kesip buzu serbest te bırakabiliyorum. Balıkları av süresince muhafa etmek için ise pilli hava motoru ile hava veren bir kovamız var. Daha önce fotoğrafını göndermiştim.

Saat 09:21.