RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Balık Yemekleri (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Teknede Mangal (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2943)

atilerdogan 03-05-2007 21:30

Teknede Mangal

Bilmiorum Aranizda Yapan War Mi Ama Ben Hiç Yapmadim Sadece Cok Güzel Bi Deneyim Olacagini Düşünüyorum...bi Yanda Rakilar Olmadi şarplar Bi Yandan Kizaran Enfes Baliklar....ben Endüstriyel Tasarim Bölümü öğrencisiyim Ve Mangal Tasarlamak Istiyorum Ahsap 2-3 Kişilik Hani Böle Emekli Amcalarin Balik Tutarak Keyif Yaptigi Bi Tekne Için.... Ama Teknenin En Uygun Yerinin Neresi Olcagi Konusunda Hiç Bi Fikrim Yok... Yardimci Olursaniz Minnettar Kalirim! şimdiden çok Tesekkürler ( Bu Arada Daha önce Bu Konuda Kafa Yoran Arkadaslarla Konusmak Da Isterim Msn Den Tekrar Sagolun)

katiti 03-05-2007 22:10

Öncelikle aramıza hoşgeldin, imza ayarlarını yaparsan seviniriz.

Teknede mangal güzel olur gerçekten de, ama denizde alkol alma olayına ben karşıyım. Denizin şakası olmaz...

Onun dışında mangalı teknenin dışında kalacak şekilde bir ayak üzerine yerleştirmek en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Özellikle ahşap teknelerde mangalı tekne içinde yakmak ateş sıçraması olasılığı nedeniyle tehlikelidir. Bir de alan dar olduğundan dumandan kaçamazsınız. O nedenle tekne dışı en ideal yer oluyor...

atilerdogan 04-05-2007 00:04

tesekkürler hosbulduk imza ayarlarını da bilmiodum ama hemen ilgelenecegim!! verdigin bilgiler içinde tesekkür ediorum!! benim bi kaç sorum daha olacak!!mangal dısarda olunca dalgalardan sıcrayan damlalar mangaldaki balıklara gelmiyor mu? bi de nemden bu mangalı nasıl koruruz.?2 yaslı adam balık tutmak içi kürekli bi sandalla tabi bunun -ayriyeten motoruda var- ne kadar acılması gerekir.. oltayla tutcagı balıkları hemen tüketecegini düşünürsek ege de mayıs-eylül arası ne kadar vaktini alır ve saat kaç gb en verimli zamanı yakalarlar...mesela akşam üstü olabilir mi?

aganta borina borinata 04-05-2007 07:04

atıl hoşgeldin...

teknede çapayı atınca teknenin arkası (kıç) akıntı yada dalganın istikametine döner...eğer arka tarafına koyarsan mangalı su geleceğini sanmam... buna rağmen hala su geliyorsa mangal yakmak zaten doğru olmaz... diğer sorularını anlayamadım...

rastgelsin...

gıracemi 04-05-2007 07:43

atıl kardeşim yatımda kullandığım mangalın fikir edinmen açısından resmini yolladım.. konumu başüstü malzemesi krom.. trabzanların üstüne sabitlendiği için hem seyir esnasında hemde çıpa atarken hiçbir şekilde engel teşkil etmiyor ( halatlar trabzanın altında çalıştığı için ).. ama bu sistemle küçük bi balıkçı kayığında kullanacağın sistem arasında düşündürücü farklar olması gerektiğinin farkında olmanda yarar var.. keza bu sistemde bile bazen mangaldan çıkan duman yolcuları rahatsız edebiliyor.. mangal sadece çalkantının az olduğu koylarda kullanılabiliyor.. ama yok ben hem bi yandan balık tutucam hem bi yandan pişiricem diyosan havanın papya liman olması lazım.. teknenin başüstü yüksek denizli havalarda en çok savrulan kısmı olduğundan mangalı trabzana bağlayan kısımları kelepçeli bir sistemle desteklemende fayda olur.. yoksa güzelim mangalı kaybedebilirsin.. unutmadan ; aramıza hoşgeldin...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

HALDUN YALIMLI 04-05-2007 08:28

Kürşatım tekne şahane mangal nerede?:deli: :deli: :deli:

katiti 04-05-2007 10:09

Alıntı:

atilerdogan tafarından gönderildi
tesekkürler hosbulduk imza ayarlarını da bilmiodum ama hemen ilgelenecegim!! verdigin bilgiler içinde tesekkür ediorum!! benim bi kaç sorum daha olacak!!mangal dısarda olunca dalgalardan sıcrayan damlalar mangaldaki balıklara gelmiyor mu? bi de nemden bu mangalı nasıl koruruz.?2 yaslı adam balık tutmak içi kürekli bi sandalla tabi bunun -ayriyeten motoruda var- ne kadar acılması gerekir.. oltayla tutcagı balıkları hemen tüketecegini düşünürsek ege de mayıs-eylül arası ne kadar vaktini alır ve saat kaç gb en verimli zamanı yakalarlar...mesela akşam üstü olabilir mi?

Birincisi zaten mangala su sıçrayacak derecede hava bozuksa hiç mangal riskine girmemek gerek. İki yaşlı kişinin ne kadar açılacağına gelince, denizde herşey tehlikeyi en aza indirecek şekilde planlanmalıdır. Yani acil bir durumda kıyıya en çabuk sürede dönebilecek kadar (hatta tek kişinin dönme süresi hesaplanarak) açılmaları gerekir. Balıkların tüketimine gelince. Balık öldüğü anda bozulma başlar esasen. Serin bir yerde muhafaza edildiği sürece 24 saat dayanabilir, ama söz ettiğin aylarda Ege'de balığı serin saklamak zordur. Yine de av sonuna kadar dayanacağını söyleyebiliriz. En verimli zaman ise yaz-kış fark etmez sabah gündoğumu saatleri ile akşam günbatımı saatleridir. Tabii avlanacak balığa göre ufak tefek farklılıklar olabilir...

giritli 04-05-2007 10:12

Atıl hoşgeldin kardeşim...kanımca bir keyif adamısın....sitemize böyle keyifli arkadaşlarında katılması çok güzel...:D

katiti 04-05-2007 11:07

Alıntı:

HALDUN YALIMLI tafarından gönderildi
Kürşatım tekne şahane mangal nerede?:deli: :deli: :deli:

Kardeşim yaşlandın sen, gözler de gitti. Görmedin mi koca mangalı :deli: :D :D :D ...

atilerdogan 04-05-2007 11:26

herkese ilgilerinden dolayı cok tesekkürler!!sorularım biraz bilgisizliğimden kaynaklanan amatörce sorular biliyorum ve affınıza sıgınıyorum...yine affınıza sıgınarak bikaç soru daha sormak istiyorum 2 kişilik bi sandalda mangal yaktığımızda en uygun yer anladıgım kadarıyla kıç tarafı olacak!!ancak biz bunu ahsap bi sandalda içeride yakmak istersek alan yetersiziliğindan dolayı duman problemi! yasayacagız ve kömürlerin sıcraması sonucu yanma problemi;peki dielim ki bunları cözdük mangalın ısısının sandala bi zararı dokunurmu, bi de dielim ki mangalı sandalın ortasında dışarı dogru koyduk -sagına yada soluna-kürek çekerken nasıl bi problemle karsılasırız. :(:confused: bi sorum daha var siz ce bu mangal böyle bi sandalda hep durmalımıdır,yoksa istedigimizde yanımıza aldıgımız bi aksesuvar mı olmalıdır

Saat 18:17.