RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   ZIPKINLA SUALTI AVI (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Sığ su bayılması...Önemli ! (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2658)

Onur GÜNER 23-03-2007 21:23

Sığ su bayılması...Önemli !

--------------------------------------------------------------------------------

Sualtında avlanan kişiler bilir ki nefes tutarak yapılan başka br aktivite yoktur. Bununda getirdiği en büyük risk sığ su bayılması (senkop) diye tabir ettiğimiz tehlikedir. Ani bilinç kaybına bağlı olarak bayılmanın geliştiği bu durum biz zıpkınla balık avlayan sporcuların ve serbest dalan kişilerin en büyük tehdididir. Şimdi biraz daha detaya inelim...Şimdi olaya daha net bir şekilde bakalım...
Hipoksi ve Sığ Su Bayılması Nedir?

Nefes tutularak yapılacak dalışlardan önce uygulanan aşırı hızlı ve derin solunum ( hipervantilasyon), kandaki karbondioksit seviyesinin düşmesine ve oksijen seviyesinin artmasına neden olur. Ardından ciğerler doldurularak dalışa geçildiğinde, fazla oksijen seviyesi nedeniyle daha uzun sualtında kalınabilir fakat bunun bir takım sakıncaları vardır. Solunum sistemi vücuttaki karbondioksit seviyesine bağlı olara çalıştığından, aşırı hipervantilasyonun ardından nefes tutularak yapılan dalışlarda, karbondioksit refleks solunum merkezini uyarmak için gerekli olan seviyeye ulaşamayabilir. Dalış başladığında yüksek oksijen ve düşük karbondioksit seviyesinin kısmi basınçları da, derinlik arttıkça yükselir. Suyun altında geçen sürede vücut oksijeni kullanıp, yerine karbondioksit üretir. Yüzeye dönerken basınç azalmasıyla birlikte oksijen ve karbondioksitin de kısmi basınçları da azalacaktır. Aşırı hipervantilasyondan dolayı karbondioksit seviyesi kısmi basıncı azalmasına rağmen, refleks solunum merkezini uyaracak seviyeye ulaşmasa da, zaten kullanılan oksijen, kısmi basıncının da azalmasıyla ya çok az kalır, ya da tamamen biter. Bu da hiç bir işaret olmaksızın dalgıcın bayılmasına yol açar. İşte bu tür dalışlarda yüzeye dönerken oksijen miktarının azalmasına "hipoksi", ardından oluşan ani bayılmaya ise "sığ su bayılması" adı verilir.

Bu tür dalışlardan önce hipervantilasyonun yapılmaması sığ su bayılmasının oluşumunu büyük ölçüde engeller.Yükselme esnasında veya hemen çıktıktan sonra oluşan bayılma, bu hastalığın işareti ve semptomudur.

Sığ su bayılmasında yapılacak ilk yardım

Sığ su bayılması gerçekleşen bir dalgıçta, eğer solunum yoksa hemen suni solunuma başlanmalı ve sudan çıkartılmalıdır. Ardından ön değerlendirmenin basamakları takip edilmeli, gerekiyorsa temel yaşam desteği sağlanmalı ve yüksek konsantrasyonlu oksijen verilmelidir. Bu esnada yardım çağırarak, mümkün olduğu kadar çabuk tıbbi bir merkeze gidilmelidir.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Grafik için Bülent Yuvacan'a teşekkürler...

katiti 23-03-2007 22:01

Bir kez değil, bin kez okunmalı...

Ellerine sağlık...

Onur GÜNER 26-03-2007 23:42

Arkadaşlar bu konunun zıpkınla balık avı bölümüne sabitlenmesini rica ediyorum...

igmsva 27-03-2007 13:54

onur bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. özellikle yeni başlayanların ve zıpkınla ava heveslenenlerin işin ne kadar ciddi olduğunun farkında olmaları açısından önemli bir yazı. tekrar teşekkür ederiz.

Uzm.Dr.Rastgele 27-03-2007 17:55

Onur'um sen bu konuyu açınca, gencecik yaşda aramızdan ayrılan Sevgili Ozan YILDIRIM aklıma geldi.Allah gani gani rahmet eylesin ve sevdiklerine bir kez daha sabırlar dilerim.

Senkop denilen sığ su bayılması ''zıpkıncılığı profesyonel anlamda'' yapanlar için hakikaten çok dikkat edilmesi gereken önemli bir şey....Hiç bir şey hayata bağlı kalmaktan değerli olamaz.....

katiti 28-03-2007 12:40

Alıntı:

Uzm.Dr.Rastgele tafarından gönderildi
...Senkop denilen sığ su bayılması ''zıpkıncılığı profesyonel anlamda'' yapanlar için hakikaten çok dikkat edilmesi gereken önemli bir şey....Hiç bir şey hayata bağlı kalmaktan değerli olamaz.....

İshak Abi sadece profesyoneller değil, bizim gibi amatör olarak yapanlar için de büyük tehlike ve çok dikkatli olmak gerek. En büyük önlemlerden biri ise yalnız dalmamak ve kendi sınırlarını iyi bilmektir.

freediver 26-04-2007 23:45

Arkadaslar lütfen temkinli olun kendine güven sadece ölüm getirir...
Ben 1998 den beri profosyenel dalgiclik yapiyorum... hem hobi hemde ticaret hemde bilimsel arastirma amacli

Bundan 4 yil önce sevdigim bir arkadasimi (zipginci) kaybettim...O zamanlar rahmetli arkadasim Riza(Antalya'dan) Türkiye sampiyonuydu...
Ve bu sampiyonluklar onun kendine olan güveninin artmasina ve bununla beraber ölümüne yol acti....
25 yasinda vefat ettiginde geride en büyügü 6 yasinda 3 cocuk gözü yasli bir es ana baba ve bizler kaldik.
Lütfen kendinize cok güvenmeyin...Ben bu isi biliyorum demeyin ve en önemlisi ne kadar iyi olursaniz olun DENIZDEN KORKUN

igmsva 27-04-2007 15:11

başınız sağolsun. gerçekten önemli bir konu. denizde ister su üstünde, ister su altında olsun asla emniyeti elden bırakmamak ve çok dikkatli olmak gerek

günay07 09-08-2007 00:59

gerçekten çok yararlı bilgiler kardeş saolasın

baturhan 22-08-2007 22:44

Bende amatör bir zıpkıncıyım,yazdıklarınızı okuyunca ne büyük hatalar yaptığımın yeni farkına varıyorum,sığ suları tercih etmeme rağmen,çokkk çokkk dikkat etmek gerekliliğini anladım çok teşekkürler.
sağolun,varolun.

Saat 01:37.