RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Sarkıtmalar (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Dip oltası(Bilyeli boncuklu üçlü fırdöndülü) (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=7764)

Bahadır Sarıca 17-06-2010 20:03

Dip oltası(Bilyeli boncuklu üçlü fırdöndülü)

Sevgili amatör balıkçı Dostlar,

Genellikle derin su avlarında ve minekop, granyöz gibi iri balıkların yakalanması için kullanılan üçlü fırdöndülü sistemlerin(ki bunların üçlü fırdöndüleri biraz farklı ve daha büyük ebatlardadır), klasik dip oltasında uygulanışıyla ilgili kullandığım ve oldukça iyi verim aldığım takımı sizlerle paylaşmak istedim. Elimden geldiğince şekille destekledim.Bu arada çizimlerde kendi kullandığım malzemeleri de not ettim.İsteyen bunları tercihine göre değiştirir.(Hırsız ilavesi de yapılabilir.)

Bu takımı ben tekneden mercan avlarımda tercih ediyorum. Ama bence dip oltasıyla yapılan tüm avlarda kullanılabilir. Buna ne gerek var diyenler olacaktır. Bir tercih meselesi olmasıyla birlikte bu takımı kullanmamın sebebi; sizlerinde bildiği gibi mercan yakalanıp yukarı çekilirken hem kendi etrafında(şekilde-kösteğin kendi ekseninde dönüşü), hem de beden etrafında(şekilde-kösteğin beden ekseninde dönüşü) dönerek gelirler. Bu durumda oltalarımız hem dolanır, hem de kullanılmayacak kadar kırışır. Her ne kadar bunları gidermeye çalışsak da oltamızın şekli ve sudaki duruşu bozulur. Keyfiniz kaçar. Bu takımda ise böyle bir sorunla karşılaşmıyoruz.
İkinci faydası da avın durumuna ve bölgeye göre sadece köstek değiştiriyorsunuz. Kısa sürede takımınız hazır olmuş oluyor.
Üçüncü faydası da, avdan sonra biraz da benim gibi tembelseniz, düğümlü yapılan takımları tek tek sudan geçirip temizlemek zor geliyor. Bu durumda iğneler paslanıyor. Bu takımda köstekleri kesip iğneleri temizleyip bir sonraki avda kullanmak üzere kaldırıyorsunuz. Bir sonraki avda tekrar beden hazırlamak yerine köstekleri değiştirip seri takım hazırlamış oluyorsunuz. Ekonomik oluyor.

Daha önceden hazırlanmış köstekler, teknede değiştirmenin daha kısa zamanda yapılmasını sağlayacaktır.
Umarım sizlere faydası dokunur. Tüm dostlara keyifli av dileklerimle.
Rastgelsin…

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

kaptankarabulut 17-06-2010 21:23

Bahadır kardeşim bilgi paylaşımın için teşekkürler. Faydalınacağını düşündüğüm bir sistem...

The Lunatic 17-06-2010 22:46

Teşekkürler paylaşım için...

iboarmutlu 17-06-2010 23:26

değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. bu sistem mezgit avındada çok işe yarar. hayırlı günler bereketli avlar dilerim.

xnode 18-06-2010 00:42

Emeğiniz ve paylaştığınız için teşekkürler.

Anıl ÜNALAN 18-06-2010 09:25

O kadar çok fırdöndünün balığı rahatsız edebilceği düşüncesindeyim. Ve takımı anlık bırakmada fırdöndüler dibe yatıcağından olası bir karışma o zaman gözlenebilir.
Misina markası belirtilmiş o kadar kaliteli bir misina olmasa sanırım bu kadar düğümü kaldırabilicek kapasiteyi içermemiş olurdu :)
Paylaşım için teşekkürler :)

Bahadır Sarıca 18-06-2010 11:56

Alıntı:

kaptankarabulut tafarından gönderildi (Mesaj 87277)
Bahadır kardeşim bilgi paylaşımın için teşekkürler. Faydalınacağını düşündüğüm bir sistem...

Alıntı:

The Lunatic tafarından gönderildi (Mesaj 87291)
Teşekkürler paylaşım için...

Alıntı:

iboarmutlu tafarından gönderildi (Mesaj 87308)
değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. bu sistem mezgit avındada çok işe yarar. hayırlı günler bereketli avlar dilerim.

Alıntı:

xnode tafarından gönderildi (Mesaj 87314)
Emeğiniz ve paylaştığınız için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım tüm dostlarımıza faydalı olur.

Bahadır Sarıca 18-06-2010 12:10

Alıntı:

DzzY tafarından gönderildi (Mesaj 87331)
O kadar çok fırdöndünün balığı rahatsız edebilceği düşüncesindeyim. Ve takımı anlık bırakmada fırdöndüler dibe yatıcağından olası bir karışma o zaman gözlenebilir.
Misina markası belirtilmiş o kadar kaliteli bir misina olmasa sanırım bu kadar düğümü kaldırabilicek kapasiteyi içermemiş olurdu :)
Paylaşım için teşekkürler :)

Sevgili Anıl,
Bir çok arkadaşımız balığı rahatsız etme konusunda seninle aynı düşünceleri paylaşmıştı. Onlara getirmiş olduğum açıklamayı sana da getireyim.
Bu takımı ben 50-60m gibi derinliklerde kullanıyorum. Bu derinliklerde ışık yok gibi bir şeydir. Bu derinliklerde balığı bildiğin gibi yemin kokusu ile çekmeye çalışıyoruz. Bu takımda ise ilave olarak fosforlu boncuklar balığın ilgisini çekecektir. Amaçlardan biri de budur. Arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz avlarda ben bu tür problem yaşamadım. Ayrıca klasik takım kullanan arkadaşlarıma göre av verimim çok daha yüksekti.
Burada bence kösteklerde kullanılan fluorocarbon misinanın önemi çok büyük.
Misina olsun iğne olsun tüm balıkçılık malzemelerimde olanaklarım ölçüsünde en iyi ve kalitesini kullanmaya çalışıyorum. Herbir bağlantı noktası takımın güvenirliğini azaltsa da iyi düğüm ve iyi misinada sorun yok;)
Sevgi ve selamlarımla...

cemşid 18-06-2010 14:36

bence en güzel takım en ince ve en sade olanıdır, 150-200 metrelerde bile 25lik kaliteli misinadan yapılmış yedekleri kullanıyorum tek sorun misinanın 20-25 atışdan sonra buruşması oluyor, üşenmeyip yenisini yapıyorum, bu fıdöndülü sistemide denedim buruşmayı engellemek için, işe yaradı ama bu seferde verim düştü, ayrıca 50-60 metre pek derin sayılmaz bu derinlik için en fazla 22lik misina yeterli olacaktır...

Bahadır Sarıca 18-06-2010 16:20

Alıntı:

cemşid tafarından gönderildi (Mesaj 87340)
bence en güzel takım en ince ve en sade olanıdır, 150-200 metrelerde bile 25lik kaliteli misinadan yapılmış yedekleri kullanıyorum tek sorun misinanın 20-25 atışdan sonra buruşması oluyor, üşenmeyip yenisini yapıyorum, bu fıdöndülü sistemide denedim buruşmayı engellemek için, işe yaradı ama bu seferde verim düştü, ayrıca 50-60 metre pek derin sayılmaz bu derinlik için en fazla 22lik misina yeterli olacaktır...

Benim gibi üşengeçler için güzel takım.Rastgele.....;)

Saat 14:24.