RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Boru Kurdu, Solucan (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=93)
-   -   Boru Kurdu üretimi (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=9626)

balikcimelahat 28-08-2011 22:44

Boru Kurdu üretimi

merhaba arkadaşlar
siz boru kurdunun nasıl üretildiğini anlatmaya çalışıcam
ben veteriner olduğum için bu tip kurtların yapay üretimlerini okulda görmüştük piyasada boru kurtları oldukça pahalı olduğu için amacımız balık tutmayı seven arkadaşlarımıza daha ucuza ve sağlıklı yem maliyeti çıkartmaktır.

işlem çok basit

- 1 adet plastik veya cam akvaryum yada bu plastik 5 lt lik kova da olabikir
- hava taşı ve motoru
- deniz suyu (Tatlı suda da üretilir fakat çok uğraştırır sürekli kimyasal madde ile suyu güçlendirmek gerekir bu hem pahalı hemde kimyasal maddelerin canlıları olumsuz etkileme riskini çoktur)
- denizden çıkartılmış yosunlu kaya parçaları

- kuru maya (1 lt deniz suyuna 0.5 gr kuru maya ölçüsünde - 1 sene boyunca bu maya idare eder)

akaryuma yapay deniz ortamı hazırlandıktan sonra 3-4 gün deniz suyu rengi koyulaşıncaya kadar dinlendirilir
bu süre sonunda aynı normal akvaryumlarda olduğu gibi yapay alan havandırılmaya başlanır piyasada satılan 1tl lik hava taşları bu işi rahatlıkla görür

eldeki canlı boru kurtları üretim alanına atılır akvaryumun bütün kenarları içeri ışık gelmeyecek şekilde kaplanır

karanlık ortam kurtların üremesinde daha çok fayda sağlayacağı için yaklaşık 3-4 hafta sonra akvaryumun diplerinde, kayaların altlarında yüzlerce yeni kurdun oluştuğunu görürsünüz

boru kurtları aslen tıpta ilaç yapımında kullanılır

piyasada bulunmaz hint kumaşı gibi gösterilip çok yüksek fiyata satılması gereksiz geldi bana :D

not: ben balık tutmayla çok fazla ilgilenmiyorum sadece bu canlıyı internette araştırırken, yoğun talebin balık tutan arkadaşlar tarafından olduğunu ve piyasada çok fazla fiyata satıldığını gördüğüm için naçizane veterinerlik bilgilerimle byardımcı olmaya çalıştım yoksa bunun ticaretini yapana engel olmak ta değil amacımız :D

herkese bol şans iyi seyirler

ustam18 28-08-2011 23:44

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkürler arkadaşım.Ben böyle bilgileri yazıcıdan çıkartıp bir dosya da saklıyorum.sebebine gelince:gittikce azalan bazı canlıların üretimi ve çoğaltılması gerektiğinde yardımcı olacağı kanaatindeyim.
imza ayarlarını da yaparsanız memnun oluruz.

xnode 29-08-2011 00:37

Paylaşım için teşekkürler, alternatif canlı üretimi benim ilgimi çeken konulardandır.

Bahsettiğiniz üretim şeklinin boru kurdu için olduğundan emin misiniz ?
Normalde gridinal kurt kültürleri ve unkurdu üretimlerini biliyorum ancak boru kurdunun suni ortamda üretildiğini daha önce görmemiştim.

Peki bahsettiğiniz ortama toprak koymuyor musunuz ? Boru kurtları genellikle azmak kenarlarında acı su olan yerlerde toprak içinden çıkarılıyor... ?

muratdogan 29-08-2011 08:59

İlgi çekici ve üretilmesi halinde müthiş bir ilaç olabilecek bir bilgi.
Paylaşım için teşekkürler.

Taygun KOCABIYIK 29-08-2011 09:48

Çok enteresan bir bilgi teşekkür ederim. Pek zahmetli de değil ev ortamında denenebilecek bir şey.

Alıntı:

xnode tafarından gönderildi (Mesaj 111835)
Peki bahsettiğiniz ortama toprak koymuyor musunuz ? Boru kurtları genellikle azmak kenarlarında acı su olan yerlerde toprak içinden çıkarılıyor... ?

Benimde kafama aynı soru takıldı, çamur-balçık içinden çıktığını biliyorum boru kurdunun.

Murat ÇAKMAKÇI 29-08-2011 10:26

Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler:helal: Emeğine sağlık

avlar 29-08-2011 11:11

Değerli bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

ferdi demir 29-08-2011 18:33

Paylaşım için teşekkürler.

Sarımert1994 10-10-2011 22:04

teşekür ederim akvaryumumun 1 tanesini bozup boru kurdu imalathanesi kurdum ve kurtlar kaya diplerine dogru saklanmaya başladı :)

obivan 23-11-2011 19:26

valla ben 20 senedir kurt çıkarırım siz böyle 1 tane üretin burnuma halka takar dolaşrım...kusura bakmayın....boru kurdunun 1 tanesinin kullanılır hale gelmesi denizde 3 ayı buluyor benden söylemesi...

Saat 11:40.