RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   FOTOĞRAFLARIMIZ (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Uğur Dumlu Foto Albüm Özel (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=26)

Taygun KOCABIYIK 31-08-2005 00:10

Uğur Dumlu Foto Albüm Özel

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uğur Dumlu 'nun bazı avlarından resimler.
Resimlerin devamı gelicek.

Taygun KOCABIYIK 31-08-2005 00:20

Taygun KOCABIYIK 31-08-2005 04:21

Resimler Son Sürat Devam Ediyor

İşte bomba resimler türk kara suları içerisinde vurulan ilk ve tek kılıç balığı (tamamen ben uydurdum uğur abi asla böyle birşey demez)

mugil cephalus 06-09-2005 00:50

mrtkn

abi levrekler çok ii kiliça zaten sozüm yok

banias 06-09-2005 02:25

abi sen ne yaptın yaaa. : ) obaa ben hayatımda böyle şey görmedim ... HELAL OLSUN!!

ilhan 14-09-2005 21:11

Aman Allahım :oha: Sen neyapmışsın böyle
Bir an photoshop çalışması sandım...
Maşallah.

fatih aksuoğlu 15-09-2005 01:32

nazar değmesin

gerçekten balıkların hepsi trofe bu adam hiç ufak balık vurmaz mı şaka bir yana abi yarın gidelim dalmaya .levrek basmış ortalığı görüşürüz

aserkansatı 20-09-2005 04:07

Hocam bana kalırsa oltacılık falan sizi kesmez...Tebrik ederim,çok güzel balıklar

aserkansatı 20-09-2005 06:36

Bu arada cahilliğimi bağışlayın ama trofe ne demek?

Taygun KOCABIYIK 20-09-2005 21:12

Alıntı:

aserkansati tafarından gönderildi
Bu arada cahilliğimi bağışlayın ama trofe ne demek?

Trofe avlanması zor veya büyük avlara denir.

Bir Dost 25-09-2005 07:38

üstat tek kelimeyle mükemmelsin diyecek tek söz yok sadece hayranlıkla resimlere bakıyorum darısı bize senin gibi ustalarla balığı çıkmak olsum Allah nazardan saklasın hepsi harika

samitasdemir 07-10-2005 02:53

kardeş o kılıç balığını nasıl vurdun anlatırmısın

BEUCHAT 20-02-2006 19:38

Harika balıklar. Tebrik ederim.

kaya42 24-02-2006 17:40

Helal Be Arkadaş

Harikasın balıklara diyecek bir söz yok.Hepside mükemmel.
bunları zıpkınlamı avlıyorsun.
şansın açık olsun.

ilhanmania 21-03-2006 08:45

o levrek ne öle yaaa...helal olsun ya ne diyim..

erol hoca 06-04-2006 02:53

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
Trofe avlanması zor veya büyük avlara denir.

Taygun düzeltsem ayıp olurmu? Trofe avcılıkta bir basamak. Yanlış hatırlıyorsam yarın kitaba bakıp düzeltirim. Sportmenlik basamağı zaten malumunuz. Bundan sonraki ve en üst basamak olan trofe basamağı artık avcının doyuma ulaştığı aşamadır. Örneğin tüfekle avcılılık yapan birisi hazırlıklarını yapar ava gider, avı bulur, nişan alır ve ateş etmez!!! Çünkü o artık ateş ederse vuracağını bilmektedir ve bu yüzden ateş etmez. Artık trofe basamağında bir avcıdır. (Yanlış hatırlıyorsam özür.)

katiti 06-04-2006 03:11

Erol Hoca'm birgün o aşamaya gelirsem sualtı fotoğraf makinesi alıp yakın mesafeden gözüne flaş patlatırım balıkların :D .

Saygılarımla...

erol hoca 06-04-2006 03:21

Mert kardeşim cuk oturmuş. Amatör bir balıkcı içinde trofe basamağı bu olur.

aserkansatı 06-04-2006 03:22

Erol sağol kardeşim...Demek bu av kanalındakiler hep trofe...Balık bol olunca trofe olmaya ne var aslında? Tut tut sal ne olacak ki... Şimdi yazayım bizim muhacir ağzıyla; ne ka balık o kadar trofe balıkçı be ya... :D :D :D

Taygun KOCABIYIK 06-04-2006 03:31

Erol abi asıl ben yanlış bilgilendirdiysem özür dilerim. Benim bildiğim buydu

uzman 06-04-2006 03:38

Alıntı:

erol hoca tafarından gönderildi
Taygun düzeltsem ayıp olurmu? Trofe avcılıkta bir basamak. Yanlış hatırlıyorsam yarın kitaba bakıp düzeltirim. Sportmenlik basamağı zaten malumunuz. Bundan sonraki ve en üst basamak olan trofe basamağı artık avcının doyuma ulaştığı aşamadır. Örneğin tüfekle avcılılık yapan birisi hazırlıklarını yapar ava gider, avı bulur, nişan alır ve ateş etmez!!! Çünkü o artık ateş ederse vuracağını bilmektedir ve bu yüzden ateş etmez. Artık trofe basamağında bir avcıdır. (Yanlış hatırlıyorsam özür.)

Sayın hocam,

Bu durumlarda her zaman bir muhalif kişiye ihtiyaç duyulur ya :D işte müsadenizle o olayım ben ve eleştirel bir bakış açmaya çalışayım....

Ben 5-6 yıldır balık avcılığını yaparım amatör olarak. Sizin "trofe" olarak adlandırdığınız basamağa gelmeyi inanın hiç istemem (istesem de sanırım gelemem...) Serkan kardeşimin dediği gibi av kanallarında izlediğimiz görüntüler beni hep hayrete düşürür. Acırım o tutulup da bırakılan balıklara (pardon balıklara değil, tutanlara... :D )

Kısacası sayın hocam, balık olmasa bile, balık muhabbeti ederek zevk alan benim gibi kişiler, balığı yakaladıktan sonra zor bırakır gibi geliyor bana...

Siz ne dersiniz?

Saygılarımla....

erol hoca 06-04-2006 03:38

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
Erol sağol kardeşim...Demek bu av kanalındakiler hep trofe...Balık bol olunca trofe olmaya ne var aslında? Tut tut sal ne olacak ki... Şimdi yazayım bizim muhacir ağzıyla; ne ka balık o kadar trofe balıkçı be ya... :D :D :D

Serkancığım trofede amaç balık bol olmasada o davranışı gösterebilmekte. Ama senin espride cuk oturmuş. :D

erol hoca 06-04-2006 03:55

Alıntı:

uzman tafarından gönderildi
Sayın hocam,

Ben 5-6 yıldır balık avcılığını yaparım amatör olarak. Sizin "trofe" olarak adlandırdığınız basamağa gelmeyi inanın hiç istemem (istesem de sanırım gelemem...) Serkan kardeşimin dediği gibi av kanallarında izlediğimiz görüntüler beni hep hayrete düşürür. Acırım o tutulup da bırakılan balıklara (pardon balıklara değil, tutanlara... :D )

Kısacası sayın hocam, balık olmasa bile, balık muhabbeti ederek zevk alan benim gibi kişiler, balığı yakaladıktan sonra zor bırakır gibi geliyor bana...

Siz ne dersiniz?

Saygılarımla....

Geliiiiirsin. İçinde vicdan taşıyan her insan, bu işi zevkle yapan herkes bir gün doyuma ulaşacaktır.
Milli Parklar Başmühendisliğinin 2000 yılında başlatığı kurslarda görev aldım. Bu kurslar Amasyanın tüm ilçeleri ve Tokat ilçelerinde gerçekleşti. Hepsindede bizzat görev aldım. Toplam 30 saatlik kursun 9 saati benimdi ve avcılarla bolca muhabbet ve tartışma yapma fırsatım oldu. Her yaş ve meslekten öğrencilerim oldu. Yeni başlayanların davranışları ile yaşlılarınki inan çok farklıydı. Öylesine kendilerini kaptırmışlardıki artık tüm av zamanlarını korumaya ayırmışlar. Kaçak yada usulsüz avlananların peşine düşmüşlerdi. Bu uğurda kurşun yiyen insanlar tanıdım. (Merzifon Avcılar ve atılar derneği başk.)
Sende ilk başladığın zamanla şimdiki davranışlarını karşılaştırırsan bayağa bir fark olduğunu göreceksin. Tatlı su avcısıysan hamsi büyüklüğündeki sazanları usulca iğneden kurtarıp bırakmıyormusun. Dimi ...
Ayrıca bende hafta boyu balığa gitme sevdasıyla yanıp tutuşuyorum. ama burada vakit geçirmekte en az o kadar heyecan veriyor. ;)

aserkansatı 06-04-2006 04:05

Erol çok haklı...Ben ilk başladığımda bu işlere çok bilinçsizdim.Ağla defalarca göletlere gittim,parmak kadar sazanların canına kıydım.Ama sonradan geliyor aklın başına ve yapmıyosun bu yanlışları... Arkadaşımın dediği gibi trofe oluyosun.En güzeli de bu bence...Sende yap bunu Ali Rıza...

uzman 06-04-2006 04:51

Alıntı:

Geliiiiirsin. İçinde vicdan taşıyan her insan, bu işi zevkle yapan herkes bir gün doyuma ulaşacaktır.
Milli Parklar Başmühendisliğinin 2000 yılında başlatığı kurslarda görev aldım. Bu kurslar Amasyanın tüm ilçeleri ve Tokat ilçelerinde gerçekleşti. Hepsindede bizzat görev aldım. Toplam 30 saatlik kursun 9 saati benimdi ve avcılarla bolca muhabbet ve tartışma yapma fırsatım oldu. Her yaş ve meslekten öğrencilerim oldu. Yeni başlayanların davranışları ile yaşlılarınki inan çok farklıydı. Öylesine kendilerini kaptırmışlardıki artık tüm av zamanlarını korumaya ayırmışlar. Kaçak yada usulsüz avlananların peşine düşmüşlerdi. Bu uğurda kurşun yiyen insanlar tanıdım. (Merzifon Avcılar ve atılar derneği başk.)
Sende ilk başladığın zamanla şimdiki davranışlarını karşılaştırırsan bayağa bir fark olduğunu göreceksin. Tatlı su avcısıysan hamsi büyüklüğündeki sazanları usulca iğneden kurtarıp bırakmıyormusun. Dimi ...
Ayrıca bende hafta boyu balığa gitme sevdasıyla yanıp tutuşuyorum. ama burada vakit geçirmekte en az o kadar heyecan veriyor. ;)

Teşekkürler Erol Hocam,

Sayın hocam, "Trofe" olmak ile acımasız olmak birbirinin alternatifi gibi görülmemeli bence. Sevgili Serkan'ın dediği gibi ilk başlarda "aaa bakın balık tuttum ben !" hevesiyle küçük balıklara az kıymadım. Ama bunu yemek maksatlı da yapmadım. Sadece bir nevi kendini ispat kaygısıydı. Tabii ki ilk günlerdeki heyecan yerini olgunluğa bıraktı. Veee emin olun ki sayın hocam şu an tırıvırı ve benzeri illegal avlananlara büyük tepki duyan biriyim.

Fakat Trofe" olmak gene de çok uzak bize üstadım. Gözümüz 5-6 kiloluk yayınlarda daha.... Ve daha da önemlisi, eğer sizler gibi bu konularda bize yol gösterecek bilgili insanlarla aynı platformda yazışarak, sizlerden bilgi almak bizleri o bahsettiğiniz noktaya getirmese de yaklaştırabilir....

Saygılarımla....

erol hoca 06-04-2006 04:59

Sevgili Ali Rıza
Bende daha amatör balıkcılığı yapmaya çalışıyorum. Trofeye ulaşırsak bunda hepimizin diğerlerine katkısı olacaktır. Ama küçük balıkları geri bıraktığımda bayağa bi kasılıp geziyorum suyun kenarında. Haa bazen tutamasamda attığım ekmeklere balıkların gelip vurması, yakalanmasa bile zili çaldırması, şamandırayı batırması da aynı zevki veriyor.

uzman 06-04-2006 05:05

Alıntı:

Sevgili Ali Rıza
Bende daha amatör balıkcılığı yapmaya çalışıyorum. Trofeye ulaşırsak bunda hepimizin diğerlerine katkısı olacaktır. Ama küçük balıkları geri bıraktığımda bayağa bi kasılıp geziyorum suyun kenarında. Haa bazen tutamasamda attığım ekmeklere balıkların gelip vurması, yakalanmasa bile zili çaldırması, şamandırayı batırması da aynı zevki veriyor.

Değerli hocam,

Dedim ya sizden öğrenecek çok şeyimiz var...

Hatalı mesajlarımızda uyarı ve bilgilendirme lütfunda bulunursanız, inşallah biz de daha olgun ve avlanma ile öldürme arasındaki farkı algılamış, "kaliteli" amatör balıkçılar oluruz....

Saygılarımla.....

erol hoca 06-04-2006 14:50

özür Ve Düzeltme

Dün akşam yazdıklarımı düzeltmek ve herkesten özür dilemek istiyorum. Hafıza yanıltıyor insanı. Trofe için söylediklerimizin hepsi aslında sportmenlik basamağı imiş :(
Şimdi kısaca tüm basamakları ve kısaca anlamlarını yazıyorum. Tekrar yanlış bilgi verdiğim için herkesten özür dilerim.
1- Öğrenme Basamağı: Bu basamakta avcının (biz balıkcı olarak düşünelim) heves ve arzuları aklının önündedir.
2- Sınırlara ulaşma basamağı: Onun öncelik taşıyan tek bir amacı vardır. Sınırlara ulaşmak. Yani yasaların hak gördüğü tüm limitlere bir an önce ulaşmak ister, dur durak bilmez.
3- Trofe basamağı: bu basamakta ana amaç rastgele bir av değil, avlanabileceğinden emin avlar arasında dikkatlice seçilmiş, belirgin özelliği olan avlardır. Avlanacağı yeri ve zamanı asla ondan duymazsınız. O size sadece sonucu göstermek ister. (Yani en başta trofe bunlar trofe denilmişti ya Taygun tarafından aslında doğru :D )
4- Metot basamağı: Doğaya bakış açısında köklü değişimler bu basamakta başlar. Avına hep kaçıp kurtulma şansı tanınır. Takımlar ona göre hazırlanır. Geçmişi sorgulamanın başlangıcı, metot basamağının son yıllarıdır.
5- Sportmenlik basamağı: Daha önce trofe diye söylediklerimiz.

levrek 06-04-2006 16:56

Açıklamalar için kendi adıma çok teşekkür ederim,umarım herkes üçüncü basamaktan başlamış olsun,sevgilerimle

HAYABUSA 10-06-2006 12:45

iyiki üye olmusum
RASTGELSİN forum harika

HAYABUSA 10-06-2006 12:46

erol hocam bende o kurslara katıldım ve sertifikamı aldım

turhan yılmaz 22-06-2006 23:21

balıkmı canavarmı?????????

Levrek Katili 13-07-2006 07:42

23 Yıldır balık sevdam var her hafta balığa gitmişimdir. hafta içi hafta sonu farketmez.levrek yataklarında gezdim.yakaladığıklarımın içinde en büyüğü 5,90 kg gelmişti.8 kilolouğunu amcam 2004 te yakalamıştı.ama ben bu kadar büyük levrek gormedim.15-18 kiloluklardan bahsediyorlardı ama eskiler.ben inanıyorum artık.

insanın hayatında çok güzelizler bunlar allah herkese yaşatsın.tebrik ederim. Türkiyede ki ender insanlardansın emin ol.

O levreğin kafasından ne çorba olur ya oof ooof ince şehriyelle balık çorbası yapacaksın.

nejat1967 03-08-2006 17:28

üstat maşallah çok güzel avlanmışsın bundan sonraki avlar içinde şimdiden rast gelsin avın bereketli olsun

olmez 04-08-2006 12:07

Eline sağlık üstat. Birgün belki biz de yaşarız bu heyecanı.

freshfisher 25-09-2006 14:11

Baliklar Bİ Harİka Hele Levrekler SÜper....

BİrŞey SoracaĞim?

Bunlari Nerde Avladiniz....

Rastgele

zapatistatr 26-09-2006 19:56

arkadaşlar yakaladığımız küçük balıkların bir büyük birer balık olacağını düşünerek geri bırakalım. ben geçen yıl yaptığım katliamdan sonra( malesef katliam diyorum ) çünkü, boyları daha 10 cm olmamış 63 parça lidakinin canına kıydım .oysa bu balıklar 1-2 yıl sonra 500/1000 gr arasına ulaşacaktı. şimdi yakaladığım her küçük balık için bu olayı aklıma getirip. geribırakıyorum. bırakırkende sevgili küçükleri öpüp sen git abin gelsin diyorum. bazen ablalarıda denk geliyo...:D :D :D

kturkol 30-09-2006 00:07

tebrikler

Tebrikler, umarım ilerleyen günlerde devamını da görürüz. Muhteşem balıklar yakalamışsınız. Biz bunları denizde görsek allah muhafaza bir taraflarımıza dolanırız.

selimiye sazancısı 02-10-2006 17:56

abi helal olsun ....bizdemi dalsak acaba.bu ne böyle yavvv.vallahi helal olsun.

murtoy 10-11-2006 21:45

abi muhteşem bir yaratık ya

Saat 05:01.