RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Büyük mü, küçük mü? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=5663)

Nedim Gürler 21-03-2009 07:48

Büyük mü, küçük mü?

Biz amatör olta balıkçılar, tuttuğumuz büyük balıkları ballandıra ballandıra anlatırız. Fakat bazen beni çok üzen bazı olaylara tanık oluyorum. Şöyle ki; birisi atmış oltayı 1-2 saat beklemiş, sonunda avuç içi kadar bir sazan çekmiş. Atmış sepete. Ne kadar yazık! Halbuki o balık ne seni doyurur ne de avcılık etiğine uyar. Bırak yeniden suya, 1 ay sonra 1-2 kilo olur, gel yeniden tut. O zaman çekerken bile zevki başka oluyor.
Arkadaşlar! lütfen tuttuğunuz balığın özelliğine göre iriliğine bakın. Geri salıvermek mi yoksa katliam mı? Karar sizin.

kocabalık 21-03-2009 17:43

Nedim bey size katılıyorum fakat aşırılığa kaçmadıktan sonra bir kaç istisnanın zararı olacağını düşünmüyorum fakat fır sat bu fırsat deyipte işi berbat edenlerde var selamlar rastgele

tugi9635 22-03-2009 07:02

nedim bey söylediğiniz o kadar doğruki...aliağadada o küçücük silikonlarla sabahları 10-15 santimlik levreklerden öyle çok yakalıyolarki ,görünce insanın canı acıyor...hemde onlarca kişi ve hepsinde onlarca yavru levrek...sonra konuşurken balık kalmadıda falan filan...

Taygun KOCABIYIK 22-03-2009 08:42

Aslına bakılırsa ne çok büyük balıklar, nede çok küçük balıklar avlanmalı. Yani sazan örneğinden yola çıkarsak 10 kiloluk bir sazan milyonlarca yumurta bırakacaktır. Bunların elbet sadece çok ufak bir kısmı erişkin boya gelecektir fakat neslin devamı sağlanacaktır. Bunun tam tersi olarak el kadar sazanlarıda yakalamak insafsızlıktır. Tüm balıklarda durum böyledir. Çok büyük balıklar sadece mücadele ederek bize keyif verir. Lezzet açısından tatmin etmez, ayrıca az önce yazdığım gibi milyonlarca yumurta bırakacak bir hayvana kıymak bence yanlış.

Nedim Gürler 27-03-2009 07:40

Binlerce yumurta bırakacak bir balığın da avlanması doğru değil tabii ki. O boyuta gelmiş bir balığı sezonunda avlarsak bir sorun olmaz. Tutup da yumurtlama mevsiminde avlarsak yanlış bence. Ne olur sanki 1-2 ay avlanmasak, kıyamet mi kopar?

seyirsubayi 29-03-2009 18:27

bence balık tek ve kucuk ıse salıverılmesı daha mantıklı... en azından bu benım dusuncem ... herkesın fıkrıne de saygı duyamk gerek avlarınız ve sansınız daım olsun

turna 30-03-2009 13:16

Alıntı:

seyirsubayi tafarından gönderildi (Mesaj 60418)
bence balık tek ve kucuk ıse salıverılmesı daha mantıklı... en azından bu benım dusuncem ... herkesın fıkrıne de saygı duyamk gerek avlarınız ve sansınız daım olsun

Okan bu iş herkesin fikri olmamalı,Ortada tatlısu ve deniz balıkları amatör avcılığı için geçerli bir sirküler var,bizlerin kanunu burda yazılı olanlar,Bu sirkülerin amacı devamlı ve sürdürülebilir avcılık esaslarıdır.ama doğru,ama yanlış,tuttuğum balık bana göre,yenecek boyda,bunu cebe atarım olmamalı,

Saat 14:15.