RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Dökümanlar ve Makaleler (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Balıklar neden bitti (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=6900)

TUNCAY ŞEKER 28-01-2010 05:56

Balıklar neden bitti

--------------------------------------------------------------------------------

........Herkez balığın bitmesiyle ilgili biz balıkçıları suçluyor,aşırı avladınız,kaçak avladınız,trol çektiniz.herkez bu kanunsuzluklara uymadı bir kısmı yaptı hadi haklılık payı var diyelim.ya hu arkadaş bizi suçlayanlar en az silerde bu denizlerde kaçak avcılık yapanlar kadar bu denize zarar vermiyormusunuz?diye sorun ca adam diyorki biz ne yapıyoruz ki balıkmı avlıyoruz?balık avlamanmı lazım,senin evinde hiçmi deterjan kullanılmıyor,senin evinden lavaboya küvete veya tuvalete hiçmi kimyasal dökülmüyor?sen balık veya patates kızarttığın yağı ne yapıyorsun?ya sen evinde hiç kosla vaniş kullanmadınmı?hani makina yağını,kırmızı lahana vs.lekelerini yok eden herşeyi ak pak beyazdan daha beyaz yapan kosla vaniş kullanmadınmı?ağa be makine yağını beyazlatan,kırmızı lahana lekesini yok eden o kosla vanişi sen lavaboya dökmüyormusun?nereye gidiyor o kosla vaniş veya diğer kimyasallar en ufak bir arıtmadan geçmeden derin dıranajla kanala,agam makine yağını yok eden denizde ne bırakır?

..........Ya tuna orta asya ve avrupa ülkelerinin pisliğini nereye akıtıyor,dinyeper,dinyester bu nehirler hala çernobilin atıklarını getirmiyormu denize,romanyada altın madeninin siyanür havuzu çökmedimi,o siyanür tisa nehrine oradan tuna ve k.denize dökülmedimi?bana medeniyetten bahseden medeniyetsiz ab ülkeleri benim denizimi katletmedinmi?ya ren main nehirleri aracılığı ile ta baltık ülkelerinin pisliklerini benim denizime getirmedinmi?ya siz millet bu işten ekmek yiyenler bunlara şahit olmadınızmı?

..........Ya siz bürokratlar pembe masallar anlatanlar,hayal denizlerinde yüzerken pembe panjurlu ev hayali kurup beyaz atlı prensini bekleyen bürokratlar siz bunları görmüyormusunuz?belki görmediniz işiniz yoğun hem hayal kurup hemde ankaradan denizi idare etmek zor belki görmemiş olabilirsiniz,biz bunları 08.05.2009 tarihinde dto meclis salanunda sn.bakan sn.bürokratlar,bunları sizlere anlatmadıkmı?anlattık hemde gözlerinizin içine baka baka anlattık,üzerine basa basa anlattık,hemde öyle anlattık ki,dinlerken ürktüğünüzü ne türlü büyük bir hadise olduğunu bu yapılanların ve yapanların gerçekten bizlere zulmettiğini gördünüz.ama yinede suçu bize attınız,kendi üzerinizden suçu atmak için bizleri feda ettiniz,bolca yasaklar,bolca kanunlarla bizleri kanunsuzluklara ittiniz,bizi kendi malımızın hırsızı yaptınız,bir iç deniz olan k.denizi diğer paydaş devletlere kaptırdınız,ovaları onlara verirken aldığınız dağ taş kuyularla sevindiniz,siz şukadar mile çıkarsanız bizde bu mile çıkarız deniz güya iş yaptınız,vadiler onlara dağ taş kuyular bize,neden çünki o gün deniz sakindi,

.........Siz denizin altınıda üstü gibi düz sandınız.bize hiç inanmadınız.bizi hep kötü gösterdiniz kötü tanıttınız,türk filimlerinde bile kaçakçı,hapçı,esrarkeş,ırz düşmanı veya kaçakçı rollerindeki insanları balıkçı diye tanıttınız,halen bile atv de metin akpınarın oynadığı dizide balıkçı rencide ediliyor,nasılmı?o dizide anneyle kızı konuşuyor,anne kızına bak filancının kızıda nışanlandı,sen hala bekarsın diyor,kız cvp veriyor ben istesem bugün bulurum diyor,anne sen bulsan bulsan balıkçı bulursun diyor.işte değerli arkadaşlar bunlar malesef gerçek olmayan şu an yaşanan hayatın gerçekleri,asıl suçlu kim?aslında yine biziz,neden mi?onlar bizi anlamadılar diye bizlerde asla denizi anlamaya tanımaya çalışmadık.onu hep hor kullandık,o karadan denizi kirletenler kadar bizde denizleri kirlettik,tüm pisliğimizi denize döktük attık ve denizi hep sömürdük.hiç bir plaktomda,hiç bir olayda hiçbir hadisede bir olamadık,bir hareket edemedik,hep kavga ettik,r.fener,poyraz vay garipce fener yok dernek,koop,birlik,dto derken adamlara hep malzeme verdik.

..........Hepiniz her akşam haber seyrediyorsunuz deyilmi?bu akşamda tekel işçilerinin büyük direnişi gündemdeydi,allah aşkına hiç onlara imrenmedinizmi?benim ağzımın suları akıyor okadar imrendim.inşallah denizler çöl olmadan,en son balık tükenmeden,hep beraber iflas etmeden bir gün bizde birlik oluruz.hepinize saygı ve sevgiler sunarım.rast gele

Necati ARAT 28-01-2010 08:11

Alıntı:

TUNCAY ŞEKER tafarından gönderildi (Mesaj 70787)

..........Hepiniz her akşam haber seyrediyorsunuz deyilmi?bu akşamda tekel işçilerinin büyük direnişi gündemdeydi,allah aşkına hiç onlara imrenmedinizmi?benim ağzımın suları akıyor okadar imrendim.inşallah denizler çöl olmadan,en son balık tükenmeden,hep beraber iflas etmeden bir gün bizde birlik oluruz.hepinize saygı ve sevgiler sunarım.rast gele

Tuncay Bey öncelikle aramıza hoş geldiniz...
Bu güzel makale için teşekkür eder paylaşımlarınızın devamını beklarim..

Murat ADAK 28-01-2010 09:06

Tuncay bey öncelikle aramıza hoş geldiniz.
Makalenizde yazdıklarınıza katılmamak mümkündeğil.
Önce MİLLETCE sonra İNSANLIK olarak bilinçlenmemiz lazım.
Tabiki sadece bizim bilinçlenmemizle olmuyor.
Deve kuşu mantığıyla genelde kafalar kuma gömülüyor.
Ben görmedim duymadım söylemedim deyip herkes topu birbirine atıyor malesef.
Devlet tarafından gerekli kanunlar çıkartılıp uygulanmalı.
Sözde kalmamalı.
Yaşadığımız dünyayı malesef yine biz bu hale getiriyoruz.
Şapkamızı önümüze koyup düşünmeli.

Sizde davanızda haklısınız BALIKÇILARIN malesef dediğiniz gibi gösterildiği kısmen doğru.
Ama kimse tamamen masum değil.
Kişilerin ve kurumların birbirlerini suçlamaları çözüm değil.
Mesele Ortak akılda buluşup çözümler üretmek önemli olan.
Payımıza düşen neyse ben yapmaya hazırım.
Mesele neymiş mesele ortak akılda birleşip haklı tepkiyi göstermekmiş.

SAYGILARIMLA
SÜRÇÜ LİSAN ETTİYSEM AFFOLA.

TUNCAY ŞEKER 28-01-2010 10:06

hoşulduk,aranızda olmakan ve fikir paylaşmaktan onur duyarım.

Necati ARAT 28-01-2010 10:10

Tuncay abi, sizin gibi bir meslek odasında,
üstelik denizle ilgili bir odada, meclis üyesi abimize
Her zaman yerimiz vardır..

Sizin bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmak bize onur verir..

Taygun KOCABIYIK 28-01-2010 10:38

Tuncay bey o kadar güzel bir yazı hazırlamışsınız ki gerçekten oturup çok düşünmemiz gerekli bu konular üzerinde.
Malesef işin içinde olmayan halka yani bize gösterilen neyse o kadarını biliyoruz.
Ve malesef 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde hala insanlar hadi insanları geçtim devlet adamları, bürokratlar denize sırtlarını dönmüş haldeler.

mehmetulas 28-01-2010 13:31

aramıza hoşgeldiniz tuncay bey
makalenizi okudum bu konuda murat kardeşimin söylediklerine aynen
katılıyorum

nevzat 28-01-2010 17:18

Tuncat bey güzel paylaşımınızı saygıyla ayakta alkışlıyorum.

İrfanavcı 28-01-2010 20:27

Tuncay kardeşim aramıza hoş geldiniz
paylaşım için teşekkürler.

ibrahimz35 28-01-2010 20:45

Tuncay Bey, aramıza hoş geldiniz.
Çok güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık.
Şöylediklerinize sonuna kadar katılıyorum.
İnşallah her şeyin sonu gelmeden bir şeyler düzelir.

Saat 18:40.