RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=64)
-   -   Çipura Nasıl Yakalanır ? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=41)

Taygun KOCABIYIK 02-09-2005 20:33

Çipura Nasıl Yakalanır ?

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Resimi kendim çizdiğim için pek birşeye benzemedi ama anlatılmak isteyenler önemli.
Yukarıdaki gibi bir olta hazırlayın.
Yem olarak yengeç yavrusu, kalamar ayağı, madya , boru kurdu ,sardalya gibi yemler kullanılabilir.
İşin sırrı gece yada sabah çok erken saatte avlanmak gerisi şansa kalmış.

Herkese rastgelsin

HALDUN YALIMLI 08-09-2005 01:05

kardeşim bizi böyle bir olta çeşidiyle aydınlattığın için teşekkürler.iğne zokamı olacak,fıdöndüyle iğne arasındaki mesafe nekadar olacak gezer kurşun kaş gr.olacak? :)

Taygun KOCABIYIK 08-09-2005 01:50

İğne zokada olabilir düz iğnede olabilir seçim sizlere kalmış. Fırdöndü iğne arasındaki mesafe 20-25 santim civarı yeterlidir. Gezer kurşun size kalmış ne kadar uzağa atmak isterseniz o kadar ağır :)

ilhan 15-09-2005 18:34

Bu gezer kurşun olayı çok harika daha önce hiç aklıma gelmemişti.
sadece çupra değil diger balıklarda da kullanılabilir. balığın vurduğunu daha rahat anlaya biliriz.. Teşekkürker

Taygun KOCABIYIK 16-09-2005 02:38

Alıntı:

ilhan tafarından gönderildi
Bu gezer kurşun olayı çok harika daha önce hiç aklıma gelmemişti.
sadece çupra değil diger balıklarda da kullanılabilir. balığın vurduğunu daha rahat anlaya biliriz.. Teşekkürker

Yardımımız dokunursa bizim sayemizde 1 balık tutarsanız ne mutlu bize.
Ayrıca bu anlattığım takımla 1 hafta önce çupra yakaladım belirtmek isterim :)

ilhan 16-09-2005 21:43

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi
Yardımımız dokunursa bizim sayemizde 1 balık tutarsanız ne mutlu bize.
Ayrıca bu anlattığım takımla 1 hafta önce çupra yakaladım belirtmek isterim :)

İstanbulda nerde çupra.. Kaeşke olsa da yakalasak. ama gezer kurşunu diğer olta yapımlarında kullanacağım.

surgeon 14-12-2005 19:26

nereden

İzmir'de, Mordoğan yada Karaburun iyi av verir deniyor. peki bu bahsedilen yerlerin neresinden avlanılabilir. Herhangi bir yer mi? Yoksa önerebileceğiniz yerler var mı? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Örneğin Tago geçen hafta çipurayı nereden yakaladın?

katiti 14-12-2005 20:00

taygun gezer kurşunun arka tarafına da bir stoper koyarsan daha etkili oluyor. özellikle birkaç olta ile bırakma yapıyorsan her balık asıldığında yetişmen mümkün olmayabilir. stoper için ikinci bir fırdöndü uygun olur. iki fırdöndü arasındaki mesafe için ise 10-15 cm yeterli olur.

bir de öndeki fırdöndünün önüne, atış sırasında kurşunun fırdöndüyü ezmemesi için bir boncuk koymak gerekir kanaatimce.

ayrıca iğnenin bağlandığı beden (köstek) ne kadar ince olursa, çipura avı o kadar bereketli olur. tabi çekerken oltayı koparmamak kaydıyla ;)

bu arada ben de çipura için kısa çapraz iğne kullanırdım, ama önceki hafta foça tarafındaki balıkçıların uzun palalı düz iğne kullandıklarını öğrendim. sebep olarak da balığın çene yapısının kuvvetli olduğunu, bu yüzden kısa palalı çapraz iğnenin kırılma riski olduğunu gösterdiler. değerlendirmek lazım tabii. daha tecrübeli abilerimiz ne der bilmiyorum.

rasgele...

not: nerde çupranın resmi bakayım :D

katiti 14-12-2005 20:08

Alıntı:

surgeon tafarından gönderildi
İzmir'de, Mordoğan yada Karaburun iyi av verir deniyor. peki bu bahsedilen yerlerin neresinden avlanılabilir. Herhangi bir yer mi? Yoksa önerebileceğiniz yerler var mı? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim. Örneğin Tago geçen hafta çipurayı nereden yakaladın?

öncelikle hoşgeldiniz. karaburun ve mordoğan tarafını bilmem ama çevrede balık çiftliği olan her yerde iyi av verdiği kesin :) çiftlik kenarlarından doğru yemle güzel balık alabilirsiniz. doğru yem derken çevredeki küçük balıkların kolay parçalayamayacağı yemlerden söz ediyorum ki bu konuda yemlerin kralı (çipura için) madyadır. tabi bulunabilirse...

aserkansatı 15-12-2005 00:27

Ben kalamarın da iyi bir yem olduğunu düşünüyorum.Sert olduğu için ufaklar alamıyor.

Saat 16:25.