RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Dinimize Göre Balık Nasıl Avlanır Ve Yenir? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=403)

Bir Dost 09-12-2005 03:19

Dinimize Göre Balık Nasıl Avlanır Ve Yenir?

Balık nasıl avlanır ve yenir?

Sual: Yalnız Kur’an diyenlere göre, balık avlayıp yemek caiz mi? CEVAP: Kur’an-ı kerimde balık eti hakkında buyuruluyor ki:
(Taze et [balık] yemeniz ve [inci mercan gibi] ziynet çıkarmanız için denizi emrinize veren Odur.) [Nahl 14]
Hangi hayvanların nasıl yeneceği de şöyle bildiriliyor:
(Meyte, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesilenler size haram kılındı. Henüz ölmeden kesmeniz hariç, boğulmuş, vurulmuş, düşmüş, boynuzlanmış ve canavar tarafından parçalanmış hayvanlar haramdır.)
[Maide 3]
Devamındaki âyette de, keserken Allah adının anılması, yani Besmele çekilmesi bildiriliyor.
Meyte, boğazlanmadan, dine uygun kesilmeden ölen hayvandır, leştir. Bir hayvan ötekini öldürse, dine uygun boğazlanmadığı için yenmez. Âyete bakınca, balığın da Besmele ile boğazlanması gerektiği anlaşılıyor. Ama balıkları hiç kimse kesmiyor. Âyetten anladığımıza uyarsak, balığı kesmeden yemek caiz olmaz. Fakat Peygamber efendimiz açıklıyor, (Balıkları kesmek gerekmez), hatta (Besmele çekmek de gerekmez) buyuruyor.
Balıkları dinamitle veya başka şeylerle öldürünce yine yenir. Hatta bir balık ötekini yese, her iki balık da yenir. Halbuki aslan bir geyiği parçalasa, o geyik yenmez. Peygamber efendimizin açıklaması olmadan bunları Kur’an-ı kerimden anlamak mümkün olmaz.
Âyette, kanın da haram olduğu bildiriliyor. Dalak da kandır. Âyete bakarak dalak yemenin de haram olduğunu söyleyen cahiller olmuştur. Peygamber efendimiz, iki kanın helal olduğunu bildirmiştir. Bu iki kanın birisi dalak, öteki de ciğerdir.
Namazlar ne zaman, nasıl kılınır? Namazın farzları, müfsitleri, vacibleri, sünnet ve mekruhları nelerdir? Bunları Kur’an-ı kerimden çıkarmamız mümkün değildir. Peygamber efendimiz bunların hepsini açıklamıştır. Onun açıklamasına uymayan, mezhep tanımayan kimseler büyük dalalet içindedir.
KAYNAK TÜRKİYE GAZETESİ
SOHBET MEHMET ALİ DEMİRBAŞ

uzman 09-12-2005 03:37

Sevgili Can,
Olaya mistik bir hava getirmişsin gene... :D Balık avlamanın dini yönü mutlaka vardır. Ama yazıdaki dinamit meselesi kafama takıldı. Dinimize göre dinamit atmak hakkında kafamda sualler belirdi. Dinimiz böyle bir katliamı nasıl kabul eder anlayamadım.
Bir de yazının genelinde hayvanların boğazlanması hakkında genel ifadeler görüyorum. Hatta sonunda namaza bile vurgu yapılmış ve olay genellenerek bunların dışında davrananlar hakkında "dalalet" içinde oldukları teşhisi de konmuştur. Aslında söylenecek fazla şey yok. Yazar öğretmenlik yapmayı seven biri anlaşılan. Dinamit dışındakiler eleştirilemez görünüyor.
Bu arada yeni ad ve imza kampanyasına ben de gene muhalefet yaptım. Bakalım beğenilecek mi? :D

ilhan 09-12-2005 17:59

Güzelbir konu. teşekkürler Can
Benim büyüklerden duyduğum bir söz var size aktarayım...
"Balığı tuttuğunuz zaman su dolu kovanın içine atıyorsunuz eğer balık o kovanın içersindeki sudan ölür ise balığın yenmesi sakıncalı (mekruh) olur".
Nedeni ise balık o kovanın içindeki suda kalan oksijenle yaşamaya çalışıyor. dakikalar geçtikçe sudaki oksijen iyicene azalıyor ve balık yavaş yavaş ölüyor buda balığın daha fazla acı çekerek ( suda boğulmasına ) neden oluyor..
Balığı kovaya attınızmı sıksık suyunu değiştirin, değiştiremiyorsanız. balığı karada ölüme bırakın ve sonra suya koyun....

Bilgisi olan varmdır?? zıpkınla balık avına dini açıdan nasıl bakılıyor.

Ben şahsen ne zaman balığa gitsen ilk olta salladığımda besmeleyi eksik etmem.Annem seneler önce demişti alışkanlık oldu...

aserkansatı 09-12-2005 18:21

Balıkçıdan aldığımız balıklarda durum nasıl acaba?Yani balıklar nasıl ölüyorlar?

ilhan 09-12-2005 19:02

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
Balıkçıdan aldığımız balıklarda durum nasıl acaba?Yani balıklar nasıl ölüyorlar?

Eğer olta balığı değil ise ağ ile toplanıyorsa suyun içinde değilde teknede balıklar ölüyorlar...

aserkansatı 09-12-2005 19:46

'Peygamber efendimiz açıklıyor, (Balıkları kesmek gerekmez), hatta (Besmele çekmek de gerekmez) buyuruyor'
Bence temizlerken kanını iyice yıkarsak sorun olmaz gibi görünüyor...

uzman 11-12-2005 09:01

Abiii, ben balığı tutabilirsem tutarım ve başına bir odunla falan sertçe vururum ölür. İki saat can çekişmesini beklemem. Dinen sakıncalı dahi olsa böyle yapıyorum. Balığın ızdırap çekmesini istemem.

Bir Dost 12-12-2005 00:32

Uzman; balıkların acı hissetme duygusu yoktur bu yaradılışlarından gelir ve sen bunu yapıyorsun çünkü sen balığa acıdığın için dir diye düşünüyorum tabi kendi kendilerine ölmeleri benim açımdan daha huzur verici ...

Taygun KOCABIYIK 12-12-2005 05:17

balık güzel şey dinimizde yasaklamamış sorun yok yiyin afiyetle.
NOT: Herşeyin hormon manyağı olduğu bu devirde doğal besin sadece balık.

uzman 12-12-2005 07:24

Alıntı:

hudutt tafarından gönderildi
Uzman; balıkların acı hissetme duygusu yoktur bu yaradılışlarından gelir ve sen bunu yapıyorsun çünkü sen balığa acıdığın için dir diye düşünüyorum tabi kendi kendilerine ölmeleri benim açımdan daha huzur verici ...

Balıkların acı çekip çekmediklerini bilmiyordum doğrusu ama basit bir araştırma yapayım dedim. Pek sonuç aldığım da söylenemez ama, Linki burada vermemde sanırım sorun olmayacak bir sitede (Türk Deniz Kuvvetleri Sitesi) inceleme yaparken cümle arasında bu konuya dair bir ifade gördüm. Bilginize sunmak istedim.
Saygılarımla

ALINTI

Balık avlama, kesinlikle balık öldürme değildir.Her amatör balıkçı balıklara karşı derin bir sevgi duymalıdır.Yenemeyecek kadar küçük, ya da sofra için elverişsiz balıklar oltaya takıldıkları zaman fazla zedelemeden iğneden kurtarılmalı ve özenle yeniden suya bırakılmalıdır.Böylece hem canlı bir varlığa gereksiz acı çektirmemiş, hem de doğanın dengesine zarar vermemiş oluruz.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

ALINTI

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

sitesinde;

"Yalnızca balık yiyenlerin çıkış noktaları, balıkların öteki hayvanlar gibi sinir sistemlerinin olmadığı düşüncesine olan inanç. Yani sinir sistemleri olmadığı için acı çekmedikleri düşünülüyor ve bu yüzden de öteki canlılardan ayrı tutulup yeniyor. Ayrıca balıkların besin değeri oldukça yüksek. Büyüklerimiz, "Balığın içinde fosfor olduğunu, bunun da beynimiz için çok yararlı bir madde olduğunu," sık sık söyleyerek, balık yememizi önerirler. Ama son zamanlarda balıklar üzerine yapılan araştırmalar onların da acı çektiğini gösteriyor."

metni de bulduklarım arasındadır.

Saat 22:46.