RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   İğne ve Fırdöndü Bağlama (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=57)
-   -   İğne ve Fırdöndü Düğümleri (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1561)

Güven ÖZYELDAN 18-08-2006 15:03

İğne ve Fırdöndü Düğümleri

5 Eklenti(ler)
İğne ve Fırdöndü Düğümleri.....

erhan 29-08-2006 13:27

Güven selamlar,
Düğüm çeşitlerini tek tek inceledim hatta uyguladım. Çok faydalı bir bilgi teşekkürler. Ama 4 numaralı resimdeki ikinci düğümün ne amaçla kullanıldığını anlamadım. Kamışlarda kullanıldığı belli fakat ben şimdiye kadar hiç kamış kullanmadığım için garip geldi. Bilgi verirsen sevinirim.
Saygılar

HALDUN YALIMLI 29-08-2006 13:53

Erhan bey sorduğunuz düğüm kamışta kullanımı baz alınarak yazılmış o kafanızı karıştırmasın. Bu düğüm stoper kullanılan oltalarda stoper düğümü olarak tabir edilir. RASTGELSİN.

Güven ÖZYELDAN 29-08-2006 14:00

erhan abi kamışla avlanmada mesafe veya derinlik ayarlamak için yani aynı mesafede takımı tutmak için misinanın üstüne konulan işaret diyelim basit anlatımı.. sevgili haldun arkadasımı da kutluyorum konuya duyarsız kalmamıs ve yardımcı olmus acıklamasıyla tesekkür ediyorum arkadasıma...

erhan 29-08-2006 14:22

Arkadaşlar yanıtlarınız için teşekkürler,
Bir arkadaşım geçen gün kamışla kefal avlarken mantarın ve kösteklerin boyunu derinliğe göre ayarlayabilmek için mantarın üstüne bedende gezebilen ama mantarı durdurabilecek sıkılıkta bir düğüm atıldığından bahsetmişti. Herhalde bu düğüm o. Şimdi anladım tekrar teşekkürler. En iyisi ben şöyle ucuzundan başlangıç için bir kamış alayım bu konularada yabancı kalmayayım.

Saygılar.

Güven ÖZYELDAN 29-08-2006 14:27

sayın abicim bence bir an önce teknolojiye ayak uydurun ve bir kamış edinin rahatlık olduğunun farkına varacaksınız...saygılar...

balıkcı 29-08-2006 15:25

Peki üçüncü resimdeki ve üstte bulunan tasarımı bilen varmı yada böyle bir sistemi kulanan.

Güven ÖZYELDAN 29-08-2006 15:41

selim abi net olarak bilmiyorum fakat tahminimce misina üzerine gecirilen celik boru ve bir çeşit çelik beden üretimi, çelik borunun da misina üzerine verecek zararı engellemek için gizli fırdöndü tasarlanmış.. daha önce hiç karşılaşmadım ama ilgimi çektiği için resim olarak buraya koydum...her hangi bir açıklama yapılmamış bununla ilgili sadece benimki tahmin...saygılar.

balıkcı 30-08-2006 06:46

Güven kardeş bu sistem halkasız kamışların uç kısımlarına takılır ve lastik şeklinde bir ipdir(misina),bu kamışların boyları genelde 5-14metre arasında değişir uzatarak avlanılır halkasız ve makinasız,bu lastik kamışın uç kısmına bağlanır(resimde görüldüğü gibi)sonrada köstek eklenir yanlız köstek kamışın boyunda veya en az yarısı uzunluğunda ve şamandıralıdır,bu gibi avlar belli bir yeri yemledikten sonra yemlenmiş olan yerde avlanmak için idealdir.

Güven ÖZYELDAN 30-08-2006 07:34

tesekkür ederim selim abi bilginden dolayı...

Saat 04:33.