RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deniz Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Kefaller Hakkında (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=5803)

MAVİ FENER 14-06-2009 02:14

Kefaller Hakkında

Kefaller :

Kefal ; Beyaz eti ve havyarı çok makbul olan bu çok uyanık, pullu ,akıllı ve ağzı çok küçük olan bu balık, denizlerimizin ılık ve sıcak bölgelerinde, kıyılara yakın bölgelerde , denizlere dökülen nehirlerin ağızlarında, ayrıca iç sularda bulunan ve sürüler halinde yaşayan bir balık türüdür. Denizlerimizde en küçüğüne İlerya denir ve Has Kefal, Altınbaş Kefal, Dudaklı Kefal, Mavri Kefal gibi isimlerlede adlandırılırlar. Türlerine göre 20cm. den 90 cm. boya erişirler. Yaklaşık 15 yıllık ömrü olan Kefaller 7-8 yaşından itibaren yaz aylarında üreyerek 130 binden 6 milyona kadar yumurta verebilirler. Eti ve yumurtası yönünden değerli bir balıktır. Deniz dibi bitkileri(yeşil yosunlar) ve yumuşakçalarla beslendikleri gibi ayrıca ekmekle de beslenirler. Beyaz etli pelajik balıklardandır. Gırgır agları ve olta ile avlanırlar. Ayrıca sığ sularda serpme ağları ile de avlanabilirler. Denizlerde , Nehirlerde, Göllerde yaşayabilen harika formda canlılardır. Suyun içerisinden havaya doğru, sıkıştığı zaman atlıyarak giden uçan balıklardandır. Buğulaması ve ızgarası,Tavası yapılır ve lezzetli bir balıktır. Derisi üzerinde Zırh şeklinde pullar bulunur. Pişirmeden önce bu pulların temizlenmesi gerekmektedir.
Boy uzunluklarına göre aşağıdaki gibi isim alırlar.

Cinsi Latince adı Minimum uzunluğu
Amuderya kefali ...............Mugil so-iuy .................................................. 35 cm.
Sarıkulak kefali ................Liza aurata .................................................. 30 cm
Has kefal .............Mugil cephalus.................................. 30 cm.
Diğer kefaller...............Mugil labeo ...................................... 20 cm.
" ...............Liza ramada...................................... 20 cm.
Diğer kefaller...............Chelon labrosus................................. 20 cm.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

es3838 08-03-2010 11:25

teşekkürler bilgiler için

MAVİ FENER 05-10-2012 00:07

Alıntı:

es3838 tafarından gönderildi (Mesaj 75979)
teşekkürler bilgiler için

Bende sana çok teşekkür ederim...İyi günler, bol güneşler...

hus213 05-10-2012 06:49

Kaptanım eline emegine sağlık.Uğraş verip araştırmışsınız sağ olun var olun.Bende bu tür konuları yakaladıkça kendimce bir arşiv yapmaya çalışıyorum bunu o arşivime ekledim tekrar teşekkürler.Rasgele.

kadir 06 05-10-2012 15:14

Dogrusu,has kefal disindaki kefal isimlerini hic duymamistim.Yine harika bir bilgi yumagi ve yine size tesekkurler Nuri kaptanim...

soncet36 05-10-2012 15:20

bak kaptanım verdiğin bilgiler ne kadar değerli. 2009 yılında yazmış olduğunuz bir bilgi notu halen okunuyor. ve insanlar faydalanıyor. çok teşekkür ederim paylaşımlarınızın devamını dilerim.

xnode 05-10-2012 21:26

Paylaşımınız için teşekkürler, tam tersi şekilde düşünülse de, diğer balıklara nazaran çok daha akıllı bir balıktır.

MAVİ FENER 06-10-2012 14:17

Alıntı:

hus213 tafarından gönderildi (Mesaj 127509)
Kaptanım eline emegine sağlık.Uğraş verip araştırmışsınız sağ olun var olun.Bende bu tür konuları yakaladıkça kendimce bir arşiv yapmaya çalışıyorum bunu o arşivime ekledim tekrar teşekkürler.Rasgele.

Çok teşekkür ederim....Faydalı olabildimse ne mutlu...İyi günler, bol güneşler....

MAVİ FENER 06-10-2012 14:20

Alıntı:

xnode tafarından gönderildi (Mesaj 127527)
Paylaşımınız için teşekkürler, tam tersi şekilde düşünülse de, diğer balıklara nazaran çok daha akıllı bir balıktır.

Evet,doğru söylüyorsun...Sıkıştırdığınız anda ağın mantarının üzerinden zıplayıp gidiyor....Teşekkürler....İyi günler, bol güneşler....

MAVİ FENER 06-10-2012 14:22

Alıntı:

kadir 06 tafarından gönderildi (Mesaj 127517)
Dogrusu,has kefal disindaki kefal isimlerini hic duymamistim.Yine harika bir bilgi yumagi ve yine size tesekkurler Nuri kaptanim...

Rica ederim...Birşeyler sunabildiysem ne mutlu bana....İyi günler, bol güneşler....

Saat 00:04.