RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Surf (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=62)
-   -   Oltayi Uzağa Atmak Için... (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=293)

aserkansatı 12-11-2005 07:36

Oltayi Uzağa Atmak Için...

Oltayı daha uzağa atmak için önerileriniz nelerdir?

Bir Dost 12-11-2005 09:38

Merhaba arkadaşım bu birazda kullandığın kamışın hassasiyetine bağlıdır kaliteli hassas bir kamışın olmalı ve birde bedenin takıma bağlandığı klips yada fırdöndü'yü altış sırasında kamış ucundan ne kadar uzak tutarsan ve ayaklarını sağa sola değilde ileri ve geri nekadar iyi desterlersen iy bir atış yapabilirsin.....birde ikinci öneri iyi bir vücut geliştirme salonuna giderek kol kaslarını geliştirir bırak makarayı makarasız bile 100 mt. ye oltayı sallarsın (çok mu falza ettım ne) hadi 50 mt.olsun :deli: :deli: :dans:

Taygun KOCABIYIK 12-11-2005 14:57

makina kullanmayı pek sevmediğim için %90 el oltası kullanırım ve mesafe tanımam. Önemli olan kasnak değil tutuş açısı ve misinayı hissetmek ne zamanki misinayı iyi hisseder ve onunla kardeş gibi olursunuz o zaman mesafe tanımaz atışlar yaparsınız.

aserkansatı 13-11-2005 04:34

İyi de Taygun kamış elden daha uzağa atar...

Taygun KOCABIYIK 13-11-2005 15:55

Alıntı:

aserkansatı tafarından gönderildi
İyi de Taygun kamış elden daha uzağa atar...

şansını denemek isteyen varsa ufak bi yarış yaparız :D :P :helal:

Bir Dost 15-11-2005 04:33

Taygun bu yarış kamışa karşı elle sallamak gibi bir yarış mı???adamım eğer öyleyse bu BMW ile murat 124 ün yarışı gibi bir şey olur ben varım kardeş kafadan sana 10 mt.şans bile veriyorum he he

levrek 15-11-2005 05:34

Selam Seko,
oltayı uzağa atmak için çeşitli atış sitilleri mevcuttur, bunları resimli olarak bulabilirsem burada yayınlamaya çalışırım.
Atış tekniği hariçinde ikinci faktörde kamıştır,Surf Kamışları olarak nitelendiren bu kamışlar avrupada uzun sahillerde dalgaların arkasına takımı atabilmek üzere üretilmektedir.Genellikle boyları 3.90 metreden başlar ve 4.60 m.de biter. Çekerlerine göre çeşitleri vardır.Çoğunlukla üç-dört parçadan oluşurlar,başka özelliklerinden birisi de makinadan sonra gelen ilk halkanın makinaya olan uzaklığıdır.Uzak oluşu sürtünmeyi azaltmaktadır.Benim İzmir de gördüğüm iki markanın surf kamışları hoşuma gitmiştir hep,birisi (reklam olarak algılamayın lütfen) Shimano dur diğeri ise Shakespeare dır.
Kamışlar kişiye göre tercihlidir,ağırlık,atarı,biçimi,uzunluğu ve hatta tipini seçmek bizim beğenimize kalmıştır.Lakin fiyat bakımından biraz tuzludurlar,80 milyondan başlar 450 milyonlara kadar giderler.
Makinaya sarılı misinanın dolu olmasından başka misinanın kalınlığı yani çapı da önemli bir faktördür,çünkü misina kalınlaştıkça hem makinada hem kamışdaki halkalarda hemde havadaki sürtünmesi artacaktır.
Sonuç olarak reklamlarda dendiği gibi " Kontrolsuz güç,güç değildir " ilkesinden yola çıkarsak, tüm düzeneğin kendi içinde birbiri ile uyumlu olması gerekir,yani makinanın , kamışın ,misinanın ve kurşunun çekerleri denk olmalıdır,aksi takdirde ya misinanınız kopacak yada kamışınız kırılacaktır ya da hayalinizdeki büyük balığı makinanızla çekmeye uğraşırken kolu elinizde kalacaktır,daha detay istenirse devam ederiz ;)

aserkansatı 15-11-2005 05:38

Sağol levrek...Daha detay isteriz tabi...Resim de olursa seviniriz :)

katiti 15-11-2005 17:00

valla ben bahsi elle atan üzerine yatırıyorum :D

60 metre civarı bir atış yapmışlığım var daha önce, ama gerçekten zor oluyor...

levrek 15-11-2005 17:29

bravo katiti iyi mesafe el oltası için

levrek 15-11-2005 17:58

Lakin,Paul Kerry, İngiltere Daiwa'nın danışmanı, aynı zamanda dünya rekortmeni bir atıcı. Kullandığı makine de Daiwa'nın ünlü 7HT çıkrığı. O kadar hassas bir makinemiş ki misina makaradan kendi ağırlığıyla bile sağılıyormuş.
Paul Kerry kullandığı kamışları kendi imal ediyor, sonradan bunlar bir şekilde seri olarak üretiliyormuş (yine el yapımı ama).Ayrıca Conoflex, Zziplex, Century , Greys,Abu'nun Conolon kamışları da el üstünde tutuluyor.
Bunların hepsi 182 metre sınırını aşma iddiasında kamışlardır.
Tabiki bir de savurabilene ;)

levrek 15-11-2005 19:11

Seko arkadaşım ,
surf kamış ve teknik donanımla ilgili,çoğumuzun az çok ingilizce bilgisinden dolayı bu linki veriyorum,hatta forumumuzda mevcut olan çeviri programı da denebilir bu arada ;)
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] de de unitech başlığı altında 2 farklı atış tekniğin videosu vardır.

Pendulum Cast başlığında yine farklı bir teknik kullanımı mevcuttur.

:dikkat: benim ilk atış zamanlarında etrafda kimsenin olmamasına dikkat etmiştimçünkü rezil olmaktan ziyade başkalarının can güvenliğinden dolayı,hehehe

aserkansatı 15-11-2005 19:58

Sağol Erol teşekkürler.Ben kamışla iyi atış yapıyorum aslında ama bazen öyle atanlar görüyorum ki şaşırıyorum.Gerçekten prof. atışı yapıyorlar.Şimdi anladım mevzuyu sağol...

HALDUN YALIMLI 15-11-2005 21:24

Teknik

Arkadaşlar hepinizin yazdıklarını tektek okudum.Ben gerek el oltası gerekse kamış olarak hep daha uzağa daha ileriye olarak kendimi kontrol ederek atışlarımı geliştirdim.Burada yazacaklarımla ilgii herhangi bir iddia olayım söz konusu değildir tamamen kendimi gözlemleyerek geliştirdiğim atış mesafeleridir.El oltasında atış tekniğimde babamın katkıları ve teknolojinin ozaman ki gelişmişsizliğinin payı büyük (teşekkürler babacım) el oltası kullanma yaşım 5-6 ya dayanıyor.Ozamanlar babam oltaları mantarlara sarardı olta atacağımız yerlerde mantardan yere açıp atardık oltamızı ben babamı izlerdim o zamanlar sonra bende olta atmak için palazlandığımda babam gibi (hala devam eder) misinayı yere açıp atarım.Kıyıdan balığa gittiğiizde genellikle 40 gr. kurşun kullanırım.Atış için misinayı asla kasnaktan atmam misinayı inceltiyor ve liflenmesine sebep oluyor.misinayı yere sererim üst üste değil :dikkat: ve başımın üzerinde yavaş yavaş misinayı hem kol hemde atış elimin bileği ile çevirmeye başlarım ve çevirirken misinayı azar azar salarım ve atış istikametimi hisettiğim zaman sallarım misinayı denize.40 gr.kurşun ile 70-80 metreye olta atıyorum.
Kamış ile atış konusunda Erol abinin yazdıklarını okudum kamışla uzağa atmak konusunda makinenin önüne gelen ilk halka ne kadar uzak olursa o kadar uzağa atış oranı yükseliyor.Ben kamışla atış yaparken kamışın denize 0 açıyla atılmasının hem mesafe hem istikamet açısından faydası var.Şimdi kamışta ben savurmaın önemine ve makinanın çekeriyle doğru orantılı olarak kurşun ağırlığına dikkat çekmek istiyorum.Makinelerin dişlilerine en fazla zarar veren etmenlerin başında çekerlerine bakmadan takılan kurşunlar geliyor.uzağa atacam diye kamışta ağır kurşun takmaya gerek yok ben yine 40gr.kurşun ile el oltasıyla attığım mesafeye yakın atışlar yapıyorum.Kamışlı atışta kamışı denize dik pozisyonda kurşunu yere yatırarak savuruyorum.savurma sırasında kamışa ne kadar fazla hareket alanı sağlarsak o kadar uzağa atma şansımız artar kanaatindeyim.HERKESE BOL ŞANS

Anıl ÜNALAN 15-11-2005 21:25

Alıntı:

hudutt tafarından gönderildi
Taygun bu yarış kamışa karşı elle sallamak gibi bir yarış mı???adamım eğer öyleyse bu BMW ile murat 124 ün yarışı gibi bir şey olur ben varım kardeş kafadan sana 10 mt.şans bile veriyorum he he

Babacan büyük konuşma tago un bu güne kadar atmak isteyipte atamadığı yeri görmedim benim gibi ama benim tek eksiğim atarkan hedefi şaşırıyom ama menzil sorun değil...

Bir Dost 16-11-2005 04:34

arkadaşlar ben adanada olduğum yıllarda seyhan gölünde sazana çıkardık ben seyhanda bir kişinin bile kamışla attığını bilmem herkes elle sallar ve hepsi genelde iyi atıcılardır bende bir şeyi itarak etmek isterim çok iyi atıcalar gördüm Taygunda bunlardan biri olabilir amaaa Dizzy kardeş elle sallamak sitil ve güç meselesidir kamışla teknik bir atışla mesafe maksimundur ben elle daha iyi atarım amaa iyi bir kamış kullanan hatta orta derecede bir kamış kullanan beni geçebilir adamın elinde bir aler var esnek ve hedef uzun mesafe senin elinde ne var yooo kimse elle kamışı geçemez ben buna inanırım
izmire geldiğimde bunu deneriz ne dersiniz

balıkcı 18-11-2005 07:08

Merhaba balıkcı dostlar oltayı uzağa atmak konusuna sizlerin değerli katkılarına benimde biraz katkım olmasını istedim. Erol beyin dediği her konuya tamamen katılıyorum yanlız dünya rekoru 180m üstünü aşıldığnı biliyorum 243m ustanın dediği gibi çıkrık makina ile atılmış. neden çıkrık çünki çıkrık makinalarla atarken sürtünmenin daha az oluyor çıkrık makinadan çıkan misina düz olarak hiç bir yere sürtünme yapmadan kamışın ilk yüksüğünden geçiyor.
ama bence önemli olan başka bir konuda kamışın atar ağırlığı mesela 80-150gr
atan bir kamışla 130gr lık bir kurşununla 100m atarsak 30gr lık bir kurşunla 30m atamayız(100m ve 30m örnektir) çünki bu kamış 80-150gr,ma göre imal edilmştir onun için kamışımızı alırken ilk önce kalitesine sonra atarına nerelerde kulanmak istediğmize deniz,göl vs kamışımızı dip,şamandıra,surf,atçek yoksa bot içinmi kulanmak istediğnize bağlıdır benim bildiğim 8 çeşit kamış var bunlarda her biri kendi kulvarlarında çeşitliliklere ayrılır.
önemli olan başka bir aracımız,da misinadır misina ne kadar ince olursa o kadar uzağa atma şansımız doğar mesela benim kulandığım 0.20lik 16kg,a kadar çekerliliği olan örgü misina örgü misinaların normal misinalara ramen avantajları vardır tabiki normal misinadan pahalıdır(pahalı derken 270m lik örgü misina 10-15euro,dur) tuzlu suya örgü misinanın nasıl bir reaksyon göstereceğini bilmiyorum.
bütün balıkcı dostlara sevgiler,saygılar
Selim Öner (balıkcı)

levrek 18-11-2005 15:41

Selim Beyin yazısında bahsettiği çıkrıklar,diğer çıkrıklardan farklı olarak misinayı makaraya sararken kılavuzluk eden parçanın olmayışıdır.Bu durumda da misinayı homojen olarak sarmak için misinaya kamış hareketleri ile bizim kılavuzluk etmemiz gerekiyor.
Örgü misinayı tuzlu ve derin suda denedim Selim Bey,ama memnun kalmadım,ayrıca kıyıdan da spin makine ile dacron u denedim,ancak dacron misina kadar kaygan ve sert olmadığından dolayı uzağa atmak mümkün olmuyor,sevgilerimle

balıkcı 18-11-2005 19:20

Erol bey benim uzağa atma gibi bir zorumluluğum olmadığı için kulanmış olduğum 0.20lik d.a.m.marka örgü misina, çünki turna, sazan ve spin avında kulanıyorum örgü misinalarını bana50-60m yetiyor.
tabiki bunun yanında uzağa atmak istersem berkley,in fireline adlı 0.13 (7,78kg)kalınlığında yuvarlak örgü misinasını tercih ederim.
örgü misinalar kendi aralarında,da çok değişiklik gösteriyor bu misinaların makinaya sarılışları ve makinanın geri toplaması,da çok önemli her makinada örgü misina verimli olmaz.
sevi ve saygılarımla
Selim Öner (balıkcı)

Not: Değerli Erol bey siteye sunmuş olduğnuz bilgilerden dolayı size ayrıca teşşekür ederim sizin gibi üstadların gelecek balıkcı arkadaşların balık avlarında değerli bilgilerinize sahip olmaları bence büyük bir avantajdır izmirli balıkcı dostlarımı kıskanıyorum doğrusu böyle değerli bir balıkcı dostun yakınlarında olmasına tekrar teşşekürler.

levrek 19-11-2005 06:18

Selim Bey,
övgünüz için teşekkür ederim,bilgi hepimiz içindir ve bunu paylaşmakla da büyük mutluluk duyuyorum.İnanıyorum ki, bu hobiye gönül veren herkes buluşupta bir araya gelebilse,zamanın nasıl akıp gittiğini anlayamaz.
Farklı farklı semtlerde,şehirlerde ve hatta ülkelerde yaşıyor bile olsak, bu sıcak ortamı en azından internet yoluyla bu forumda yaşıyoruz.
Bir gün topanıpta hep birlikte avlanma dileğiyle,sevgi ile kalın.

aserkansatı 19-11-2005 08:56

Umarım sevgili Erolun bu dileğini bir gün gerçekleştiririz.Kim bilir belki de bu yaz...

Bir Dost 29-11-2005 09:00

umarım hemde bu dilekleri İzmirde gerçekleştirelim

kubilay vaniköylü 10-10-2006 22:44

selammm

selam bence uzak atıs yapmak için misina dolu olmalıdır ama cok dolu olmamalıdır cunku attıgınız zaman mısına dolama yapabılır yanı dolasabılır bıde fırdondu kısmını ıyı ayarlamak gerekır fazla asagıda olursa fazla uzaga gıtmez ve gergin tutmak gerekır bence atarken agırlıgıda omuza vermek gerekır...

mufi 11-10-2006 06:26

serkan cım yeni foto güzel çıkmış...kafada bere tipik jön gibi bakış...

warwhoop 11-02-2007 10:15

uzağa atma nın bir püf noktasıda daha öncede söylendiği gibi kamış ve kurşun uyumluluğudur bunu hallettikten sonra kamışımızı esnetebilmek önemlidir . ben 3.30 hassasiyeti 80-100 oln bir kamışta önden geriye daha sonra ileri salınımla kamışı esnetip öyle atıyorum oldukça da uzağa gidiyor .. bu arada bunu yaparken arkadaki malzemelere dikkatt.

mufi 11-02-2007 17:03

Arkadaşlar ben bir yönten ...... elinde imkanı olmayanlar için..
elindeki kamış eger güçlü ve uzaga atmaya elverişli değil ise . o zaman serum lastikten sapan ile kurşun bayagı uzaga atılabiliyor..:)

MEHTERAN 11-02-2007 19:42

Abi ne güzel anlatmışsın kısa ve öz olarak. teşekkürler.

giritli 15-03-2007 15:36

Alıntı:

mufi tafarından gönderildi
Arkadaşlar ben bir yönten ...... elinde imkanı olmayanlar için..
elindeki kamış eger güçlü ve uzaga atmaya elverişli değil ise . o zaman serum lastikten sapan ile kurşun bayagı uzaga atılabiliyor..:)

Vallaha muvaffak abicim herkesin aklına geleni sen yazıya dökmüşsün tebrikler...ben de ne zamandır uygulamayı düşünüyordum ama şöyle bir problem var...kurşunu sapana kıstırdın arkasında da iğneler var doğal olarak...
eeee abi atarken o iğnelerden nasıl kurtarıcaz elimizi:D :D :D

cevat2 15-03-2007 17:25

arkadaşlar derin bir konu bu bizim boğazda antreman yapmak lazım 50 kişi yanyana akıntı var salla 100-150 gr bende bu dertten muzdaribim herzaman istediğim atışı yapamıyorum kurşun kamışlar dengeli ,nette birzaman bir sitede atış teknikleri animasyonlu görmüştüm ama bulamıyorum

Alparsbeğ 27-03-2007 12:12

Merhaba Dostlar

Merhaba Dostlar, uzun bir aradan sonra yine buradayim. Aslinda surekli takipteyim, ancak islerin yogunlugunu tahmin edemezsiniz, kafamı kasiyacak zamanim yok derler ya iste ondan; bu vesile ile hepinizi saygi ile selamliyorum.

Rast geldim, oltayi uzaga atma meselesi; bu konuda bir cumle;
Olta baligin oldugu yere dussun de, mesafe onemli degil :D Balik 10 metrede de olabilir 50 metrede de: Bu mubareklerin bu aralara hangi cihette bulundugu da belli degil.

Gecen hafta sonu Denizli'ye gittim memleketimde hasret gidermeye calistim; ama burnum deniz kokusu aradi (ne menem seydir anlamadim :D ); insaallah bu hafta sonu (31/03-01/04) cumartesiden bir seylere kacamak yapmayi dusunuyorum.

Onceki hafta Ildir'daydik, tutulan en buyuk balik 7-8 cm buyuklugunde(!) ot baligi idi; ha bu arada, bir deniz hiyarı, 4-5 tane de ince kollu deniz yildizi diyebilecegim bir seyler;

Bu hafta sonu gider isem, kursun yerine bir balon (ruzgari yonune gore) baglayip karisik yemli 5-6 igneli takim denemeyi dusunuyorum.

Bu arada, sapan konusu da gundeme geldi, uzaga atma sorununu ben de yasadigim icin, gecen yillarda denemistim; acayip ise yariyordu. Unutmusum hatirlattigi icin ustadima tesekkur ederim;

Benden bu gunluk bu kadar, saglicakla kalin;

selamlar

günay07 06-08-2007 11:24

aynen valla işibiliyosun istedin kadar aatabilrisin el oltasına oyum :)

rokko 30-08-2007 12:46

Oltayi Uzağa Atmak Için...

Merhabalar,

kiymetli balikci arkadaslarim,bende bir misalle bu tartismaya katilmak istiyorum.Sazan baligi icin ozel hamurlardan yuvarlak yemler var.16-20 mm.capinda.Bunlari ayni zamanda yemlemede kullaniyorlar.Ve bu yemleri istedigi yere ve uzakliga atabilmek icin basit bir aparat gelistirmisler.Bu basit aparatla insan gucuyle atilabilecek noktanin iki misline ve isabetle atiyorlar.Bu bir mekanik moment hesabi oldugu icin bu isin zannimca tartismasi bile olamaz.Agiriklar esit olduktan sonra ona gore secilecek makina,misina,ve kamis ele duble yapar.Selamlar.

Anıl ÜNALAN 30-08-2007 14:10

Alıntı:

rokko tafarından gönderildi
Merhabalar,

kiymetli balikci arkadaslarim,bende bir misalle bu tartismaya katilmak istiyorum.Sazan baligi icin ozel hamurlardan yuvarlak yemler var.16-20 mm.capinda.Bunlari ayni zamanda yemlemede kullaniyorlar.Ve bu yemleri istedigi yere ve uzakliga atabilmek icin basit bir aparat gelistirmisler.Bu basit aparatla insan gucuyle atilabilecek noktanin iki misline ve isabetle atiyorlar.Bu bir mekanik moment hesabi oldugu icin bu isin zannimca tartismasi bile olamaz.Agiriklar esit olduktan sonra ona gore secilecek makina,misina,ve kamis ele duble yapar.Selamlar.

İşte bu konuda devreye muvaffak abinin sapanı giriyor :) Muvaffak ustamda yemlemede sapan kullanarak elle atılamıyacak mesafelere yemi ulaştırabiliyor sapan olayınıda göz önünde bulundurur o aparat kadar maddiyatıda yoktur hem keseyi yormaz ;) :D

mufi 30-08-2007 18:22

bir zamanlar bu yabancı kanallarda 40/50 cm lik yamuk bir boru şeklinde aparat vardı üstten top yemi koyup savurdunmu uzaga gidiyordu.. onun benzeri bir şey de yapılabilir

mufi 30-08-2007 18:44

makina ve

kamış ile ...

arkadaşlar şu iki aleti toparlayıp takımı dizipte 200 m yakın (tek kurşun) u sahilden fırlatan avcılarımız var...

yıllar önce marmariste tanıştıgım ve uzun süre sohbetim olan Asım Can Gündüz. de bu sitemi kullanıyordu manyetik makaralı sitemde kamışı savurdugunuz anda makara korkunç bir hızla dönmeye başlıyor ve kurşunun çektiği misinaya yük bindirmiyordu.. 100 gr lık kurşunun denizde düştüğü yeri inanın ki .göremiyordum..ama kurşunun suya değdiği anı hissedip el ile makaraya fren yaptırmak gerekiyordu..
bu konuda deneyimi olan arkadaşların detaylı bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum

La-TraViaTa 01-12-2007 14:27

Oldukça eski bir konu ve uzunca zamandır mesaj yazılmamış ancak ben gene de bir okuyan olur bir faydalanan olur düşüncesiyle bildiklerimi paylaşmak istedim.

Oltayı uzağa atmak konusunda 2 şey çok önemlidir:
1- Kullandığımız kamış ve makine
2- Atış tekniği

Surf atışı dediğimiz bu uzağa atmanın sadece kurşunla karada ve elektronik ölçümlerle yapılan yarışmalarında dünya rekoru yanılmıyorsam 282 metredir. Ancak bu çeşitli kısıtlamalarla ulaşılan bir mesafedir. Kısıtlamalar olmadan biraz daha geliştirilebilir. Marka ve model seçimi bence tercihe bırakılmalıdır. Ancak kullandığımız standart spin makinelerle mesafemiz biraz daha kısalır zira çıkrık tipi makineler kurşundan aldığı ilk hızla misineyi kendisi boşaltır ve sürtünmeyi minimuma indirir. Tabiki içindeki fren düzeneğiyle çıkrığın boşa dönüp misineyi terse sardırma ve karışmasını da engeller. Kurşun takriben 1.5 kamış boyu shock leader denilen ilk şoku alan kalın misineyle bağlanır ve arkasından tercihen dyneema 0,18 misine makinemizde sarılı olan misinedir. Kamışımızın atarı ile kullandığımız kurşun muhakkak uyumlu olmalıdır yoksa ya kamışı kırarız ya da yeterli mesafeye ulaşamayız.

Benim daha çok önem verdiğim kısım atış tekniğidir. Ancak tarife başlamadan önce uyarmalıyım ki ilk denemelerinizi (takriben 100 atış) etrafınızda hiç kimse yokken yapınız. Önce ayaklar sabitlenir, sol ayağımız atış yapacağımız yöne bakacak şekilde sabitlenirken sağ ayağımız hafif yana ve geriye konur. Belimizden itibaren geriye doğru dönerek kurşunu sol ayağımızın arkasına oturturuz 1-2 karış mesafe yeter sol elimizle kamışın en alt kısmından tutarken sağ elimiz olabildiğince açıkta olmalıdır. Sol elimiz sağ omzumuzun üstünde olabildiğince yukarıda dururken kamışın ucu arkamızda aşağıyı gösterir durumda kurşunla tahminen 60 derecelik bir açıyla durmalıdır. Şimdi pozisyonumuzu değerlendirelim. Sol ayağımız sabit, sağ ayak biraz açık ve geride belimizden itibaren dönebildiğimiz kadar geriye dönmüşüz, omuzlarımız tam gergin durumda sol elimiz sağ omuz üzerinde sağ kol omuz arkasında kıvrık vaziyette. Kurşun ayağımızın biraz arkasında ve kamışın ucu daha da arkada... Atışa başlarken ilk dönüşü belimizle yapmaya başlıyoruz belin hareketi bitmeden omuzlar ve kol devreye giriyor ve kamışımızla büyük bir çemberin parçasını çizmeye çalışarak havayı yarıyoruz, Kurşun yerinden havalanıyor ve dairesel bir hareketle kamışın ucunu takibe başlıyor. Burası çok önemli kurşun geriden öne direk hareket etmiyor bir yarım daire çiziyor santrifüj kuvvetinden yararlanıyoruz. Ondan yararlanamazsak bütün teknik boşa gider. Bunu da kamışın ucuyla yay çizerek sağlıyoruz. Belimizin ve omuzlarımızın dönüşü bitmek üzereyken sol elimizi tüm hızıyla aşağı çekip sağ elimizi ileriye doğru itiyoruz sağ elimiz omzu biraz geçince misineyi bırakıyor ve kurşun düşene kadar açılan misineyi kamışın ucuyla takip ediyoruz. Çok yapılan bir yanlış kurşunu takip etmektir çünkü sürtünme misineyle olur...
Bu teknikle en ucuz 40-80 gr atarı olan bir kamışla bile 80-100 metreleri bulabilirsiniz. Tabiki kamışı kırmayacak kadar hafif, ileri gidebilecek kadar ağır bir kurşun kullanmalısınız....
Ama şunu unutmamalıyız ki biz uzağa atış yapmak "oo şuna bak ne kadar uzağa attı" dedirtmek için değil balık tutmak için mucadele veriyoruz. Çok hızlı atışlarda yemlerimiz iğnede durmayacaktır. Kaldı ki yemlerin takılı olduğu bir takımın sürtünmesi fazla olduğu için mesafemizi kısaltacaktır. Çapari atmaya çalışıyorsak keza aynı 5-10 iğne müthiş bir sürtünme sağlayacak ve çaparinin bedenini ağır kurşunun o müthiş hızla savrulmasını kaldırabilecek güçte yapacak olursak çaparimizin verimi 30-40 metreye atılan ince takımlara oranla hayli düşecektir. Gene de atışlarını geliştirmek isteyen arkadaşlar varsa kimsenin olmadığı yerde bu tekniğe çalışıp daha ileriye atabilirler.
Oltalarınız boş kalmasın

arsenyildiz 23-11-2009 08:26

Açıklayıcı ve faydalı video görüntüleri için çok teşekürler... her iki durum ıcın de atış tekniği mevcut kalabalık alan ve daha geniş rahat alan

herkese bol balıklı avlar

Alıntı:

levrek tafarından gönderildi (Mesaj 2030)
Seko arkadaşım ,
surf kamış ve teknik donanımla ilgili,çoğumuzun az çok ingilizce bilgisinden dolayı bu linki veriyorum,hatta forumumuzda mevcut olan çeviri programı da denebilir bu arada ;)

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] de de unitech başlığı altında 2 farklı atış tekniğin videosu vardır.

Pendulum Cast başlığında yine farklı bir teknik kullanımı mevcuttur.

:dikkat: benim ilk atış zamanlarında etrafda kimsenin olmamasına dikkat etmiştimçünkü rezil olmaktan ziyade başkalarının can güvenliğinden dolayı,hehehe

ARDA-TURKAY 07-07-2010 15:05

:helal:
Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 1893)
makina kullanmayı pek sevmediğim için %90 el oltası kullanırım ve mesafe tanımam. Önemli olan kasnak değil tutuş açısı ve misinayı hissetmek ne zamanki misinayı iyi hisseder ve onunla kardeş gibi olursunuz o zaman mesafe tanımaz atışlar yaparsınız.

Aha da El Oltacı bir arkadaş buldum ...:helal:

Anıl ÜNALAN 08-07-2010 11:07

Alıntı:

ARDA-TURKAY tafarından gönderildi (Mesaj 88956)
:helal:

Aha da El Oltacı bir arkadaş buldum ...:helal:

Tarihi eski bir konu bulmuşsunuz sanırım :) 2005 yılında atılmış bir mesaj o :)
Şimdi kamışla attığımız mesafenin yarısını el oltasıyla atabilirsek sanırım sevinçten havaya uçarız :) eskiden bu kadar kaliteli ve üst düzey kamışlarla içli dışlı olma fırsatımız yoktu ama artık karadan el oltası çok ama çok nadir kullanıyoruz :)

troya2222 04-11-2011 12:48

sevgili ustatlar

Ben foruma yeni üye olmuş bir kardeşinizim uzak atış konusunda bende nacizane fikirlerimi sizinle paylaşmak istedim .Herkes uzak atış konusunda kamışların özelliklerinden bağsetmiş bende buna ek olarak surf makinalarının atışa nasıl tesir ettiğinden bağsedicem ;Ağız kısımları dar olan makinalar atış esnasıda misinayı sürtünmeden dolayı yeteri kadar salamıyor bu yüzden salım yüzeyi geniş derinliği az olan makinaları terçiğ edersek uygun bir sörf kamışla atışlarımızın ne kadar uzak mesafelere gideceğini göreceksiniz saygılarımla

Saat 09:28.