RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Boru Kurdu, Solucan (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=93)
-   -   Boru kurdu canlı olarak nasıl muhafaza edilir ? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=7289)

selimozdemir52 21-03-2010 12:36

Boru kurdu canlı olarak nasıl muhafaza edilir ?

ben samsunda boru kurduyla ekşina avlıyorum ,fakat balık ölmüş olan kurtlara vurmuyor.yanılmıyorsam kurtlar izmirden geliyor haftada bir gün gelen kurtları canlı olarak birkaç gün nasıl muhafaza ederim bigilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Kamil ESEN 21-03-2010 16:18

Eğer kurtları yaşatmayı başaramazsan bence en güzeli kurutulmuş boru kurdu al.Aynı canlısı gibi eşkina tutarsın.Tecrübe edildi;)Ama yaşatma konusunda bir bilgim yok..Rastgelsin..

xnode 21-03-2010 16:36

Boru kurdu'nun canlı kalabilmesi için, kendi yaşam ortamı olan kozasından (boru tabir edilen) çıkarılmaması gerekiyor. Deniz taşları üzerinde bulunan ve marul tabir edilen yosunlardan epey bir toplayıp içine koyarsanız, ve kurtları 0 C' sıkcaklıkta muhafaza ederseniz 2 gün kadar canlı saklayabilirsiniz. 3 gün'e çıkar mı bilemiyorum. Denemek gerekir.
Saygılarımla;

Doğan ÖZCAN 21-03-2010 17:43

Ayrıca bir tavsiyye daha size gelen boru kurtlarını alır almaz hepsini çıkarıp bir gazete kağıdına serin ... Bir kenara biraz tuz koyup bu ayırdığınız boru kurtlarını tek tek tuza bulayarak başka bir gazeteye serin... yaklaşık 1 saat kadar gazetenin üzerinde suyunu iyice salsın.... ondan sonra ağzı kapanabilecek bir kabın içine bir parça gazete koyduktan sonra kapağını kapatıp deepfreeze yani buzluğa koyun.... deneyip tecrübe edindiğimiz birşeydir bu... av yapmaya giderken bu kabı yanınıza alın belki canlı olmayacak ama tuzla birlikte oldugu için silikon gibi uzayacaktır... böylelikle iğneden kolay sıyrılması zor olacaktır....en azından deneyin derim....sağlıkla kalın...

Hasan BALIKÇI 21-03-2010 23:06

selim biladerim:)nacizane fikrim :)gazeteye sarılı boru kurtlarını ava götürmediysen sıcak havadan etkilenmeden eline ulaşmışsa ve gideceğin ava kadar saklamak istiyorsan buzdolabının en alt kısmında muhafaza edebilirsin;)ama ava gidip geri getirdiysen biraz zor olur :)onun içinde doğan kardeşimizin dediğini yaparsan faydası olur ;)umurım işine yarar :)

Taygun KOCABIYIK 22-03-2010 10:02

Canlı yaşaması biraz zor oluyor borukurdunun malesef. Ama Doğan abinin taktiğini bende uyguluyorum tazesi gibi verimli oluyor yani tahta gibi kuru olmuyor borukurtları. Hem şişkin, hemde hafif sert oluyor.

selimozdemir52 27-03-2010 09:14

paylaşımlarınız için teşekkür ederim.hepinize rastgele

paşalı 28-03-2010 15:46

Boru kurdu tuzlamak için önce iri kurt bulmak gerekir. Ayrıca kumdan cıkan olursa daha verimli olur(çamur kurtlar çok cıvık oluyor).Yere gazete serilir kurtlar tek tek birbirine değmiyecek şekilde sıralanır.Üzerlerine tuz serpilir(ince veya kalın fark etmez).Daha sonra altlarıda tuzlanır,kurtlar suyunu saldıkça altındaki gazeteyi değiştiriyoruz.Kurtları ters yüz yapıp altaki gazeteyi kurtların suyu azalıncaya kadar değiştiriyoruz.Daha sonra açıkta 2 saat kadar bekletip,içine(tabanına)buruşturulmuş gazete olan cam bir kavanoza konur.Ben bu şekilde çok rahat ediyorum.Çantamda devamlı olur yemsiz kaldığım zaman hemen imdadıma yetişir.Bir özelliğide biryıl hiçbirşey olmadan kalması.

eren00 31-07-2012 00:03

Ben buzdolabına atıorum hiçbirey olmuyor...

hus213 31-07-2012 16:55

Selim kardeşimiz sorusunun cevabını gerektiği şekilde ustalarımızdan almış hadi bakalım tecrübeyi denemek kaldı.Rasgele olsun.

Saat 19:06.