RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deniz Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Domuz balığı (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=3871)

henesen 30-10-2007 20:18

Domuz balığı

:helal: domuz balığı hakkında bilgi istiyorum.resmi varsa ve yenip yenmeyece hakkında teşekürler.:helal:

covamad 31-10-2007 09:34

Selamlar;Domuz balığı,çotiri,çutre denen balık aslında mercan yiyen,bir tropikal
deniz balığıdır.son yıllarda Ege ve Akdeniz sahillererimizde bayağı çoğaldı ve av
vermektedir,ismini kim koyduysa ve ne alaka ile bir balığa <domuz> ismi verilirse,isimden ve birazda tipten kaybetmektedir.İnanılmaz lezzetli bir balıktır.Gökovada sırtıya atlaması için dua ederiz,sert dişli,mücadeleci balıktir.3-5 kg gelenleri sinaritten fazla zorlar.Çok kalın olan derisi pense ile tulum
çıkarıldıktan sonra filato çıkarılır.Sebzeli haşlaması,mayonezlisi(levrek gibi
yapılır),şişi birçok kafa balığı aratmayacak kadar nefis olur.

Rastgelsin.

ender 31-10-2007 09:53

Selamlar
Geçen seneydi 2 tane güzel hemşire balığına benzer kafası papağan gibi balık yakaladık sevine sevine limana geldik teknecilere sorduk bu ne diye biri demezmi domuz balığı içimizi aldımı bir tısma acaba yenirmi yenmezmi neyse uzatmayalım yemedik limannda iki köpek vardı onlara nasipmiş.sonradan öğrendik derisi kalın olduğu için yüzüp çıkaracakmışız sonra bildiğin bi tarzda pişir ye. Onu diyen adam bi sonraki hafta sormazmı nasıldı ama tadı güzeldi demiii..ya biz onları attık yuh be atılırmı bana verseydiniz eee sen domuz dedin.
dedimde atınmı dedim duymadınızmı denizden çıkan yenir ... geçmiş olsun ola bizim balıkalara oldu.
böyle bir anıdır bizde tutarsanız yeyin.
selamlar saygılar.

ünalmusa 31-10-2007 17:09

ya resim koysanız da bizde görsek ;)

henesen 31-10-2007 21:24

bu balık ne acaba

:soru: :'( [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] bu balık mı domuz balığı yazarmısınız yiyeyimmi yoksa atayımmı bilmiyorum tanıyanlar tardım etsin

cumhur 31-10-2007 21:38

ye arkadaşım ,afiyey olsun ,tarifini arkadaşlar vermiş.fazla bulursan bizede yolla,bu çütrenin tadı hakikaten güzeldir. rastgele.

covamad 31-10-2007 22:28

Alıntı:

henesen tafarından gönderildi
:soru: :'( [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] bu balık mı domuz balığı yazarmısınız yiyeyimmi yoksa atayımmı bilmiyorum tanıyanlar tardım etsin

Mercanla lampukanın arasındaki balık odur,biraz küçük amma,uğraşırsan tadına bakarsın. Rastgelsin.

ender 01-11-2007 11:56

Alıntı:

henesen tafarından gönderildi

Hocam yukarda anlattık. yeniiir. adı öyle. kim koymuşsa, aslında tipi hiçte öyle değil,ama bilmeme neden o adı vermişler.
a-yiyebilirsiniz.
b-yada bize verebilirsiniz.
c-yada ilerde keşke yeseydim diye pişman olabilirsiniz.
e-hiç biri.

selamlar saygılar.

MAVİ FENER 16-08-2009 08:56

Domuz balığı nedir ?

Çütre (Domuz) balığı - Balistes capriscus

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Çütre balığı yada halk arasındaki adıyla domuz balığı Balistidae familyasından olup bilimsel adı Balistes capriscus. 2-3 kg a kadar büyüyebiliyor. Ancak çok keskin dişleri olduğu için çelik telli olta takımı hazırlamak gerekir. Yem olarak sardalya, karides ve kurt ile avlanabilir. Etçildir.

Her ne kadar etinin lezzetli olmadığını söyleselerde inanmayın, kalın derisini yüzdüğünüzde çıkan beyaz et bence oldukça lezzetli, hele de ızgarasına doyum olmaz. Üstelik yerken sizi rahatsız edecek kılçık kesinlikle bulamazsınız, hafiften kemikli bir balıktır.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

MAVİ FENER 20-08-2009 08:04

Büyüklerimiz ne demişler;
Denizden anam dahi çıksa yerim.....işte bu kadar...teşekkürler..

Saat 00:08.