RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Surf (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=62)
-   -   suf kamış ve makine-yardım (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=4285)

elmexicano 13-01-2008 15:08

suf kamış ve makine-yardım

herkese öncelikle merhabalar,

geçen gün arkadaşlarımdan biri doğum günümde D.A.M marka steelpower isimli bir surf kamış almış hediye olarak. özellikleri şöyle:

4.20 mt
100-250 gr atar
5 parçalı-teleskopik

benim merak ettiğim mu kamış için nasıl bir makine kullanmalıyım. elimdeki makine silverstar potenza 6000 9 bilyalı. 50`lik diye geçiyor. 35 mm`lik misinadan 245 metre alıyor. devir oranı 5.5:1

bu surf kamış ile bu makine uyar mı sizce? ya da nasıl bir makine öneriniz olur.

saygılarımı sunuyorum,

Ahmet Can.

hakan25 06-02-2008 18:56

sevgili ahmet kardeşim ilk önce kamışın çok iyi ben dörf kamışa sörf kafa bir makine öneririm at çeke uyumlu fazla ağır olmayan bütçeni bilmediğim için bir marka önremiyorum benim düşüncem saygılar.rastgelsin

çupra 09-02-2008 22:59

kardeş balık olduktan sonra elindeki takım sana yeterde artar bile.anladığım kadarı ile makinen orta sınıfın en üsttü.bilya sayısıda iyi.tabii iki bilyalı olup 9 bilyalıdan çok daha fazla randıman veren kaliteli ve pahalı makineler var ama bence elindeki makine ve kamış sanin işini görür. kamışın yüksek atarlı olması hem avantaj hemde dezavantaj. sebebide uç hassasiyeti yüksek atarlı oluşundan dolayı.iyi değildir.kamıştan randıman almak için 100 gr lık kurşun en ideali olur.ancak bu kurşunu atacağın misina mutlak surette kaliteli ve sağlam bir misina olmalı yoksa ikinci atışta kurşun misinayı koparır.tecrübe ile sabittir.şimdiden rastgele.avların bereketli iğnen keskin olsun.

dummy 10-02-2008 09:54

Alıntı:

çupra tafarından gönderildi (Mesaj 48100)
kardeş balık olduktan sonra elindeki takım sana yeterde artar bile.anladığım kadarı ile makinen orta sınıfın en üsttü.bilya sayısıda iyi.tabii iki bilyalı olup 9 bilyalıdan çok daha fazla randıman veren kaliteli ve pahalı makineler var ama bence elindeki makine ve kamış sanin işini görür. kamışın yüksek atarlı olması hem avantaj hemde dezavantaj. sebebide uç hassasiyeti yüksek atarlı oluşundan dolayı.iyi değildir.kamıştan randıman almak için 100 gr lık kurşun en ideali olur.ancak bu kurşunu atacağın misina mutlak surette kaliteli ve sağlam bir misina olmalı yoksa ikinci atışta kurşun misinayı koparır.tecrübe ile sabittir.şimdiden rastgele.avların bereketli iğnen keskin olsun.

Balık olduktan sonra yeter deyimini kabul edemeyeceğim..Arkadaş kamışı uzak atış için aldığına göre avlarıda uzak taki balıklar demektir..yada castingi artırarak şansını artırmayı amaçlamış...
bir kamışın atarından hassasiyetini anlamak imkansızdır..aynı atarlarda farklı aksiyonda kamışlar mevcuttur..Bu kamış medium action bir kamış ve uç hassasiyeti oldukça iyidir
Atılacak kurşunun 100gr da en iyi verimi alacağı konusu ise tamamen tahminin sanırım..Çünkü insan gücünün kurşuna kazandırabileceği ivme ye bakıldığında 125-155gr arasındaki kurşunlar en uzak mesafelere atılabilen ağırlıklardır..

birde bu makineyi orta sınıfın enüstü olarak tanımlamışsınız.Bunu neye göre yaptığınız hangi kriterlere yaptığınızı merak ettim..:confused:

çupra 09-04-2008 00:49

geçen gün arkadaşlarımdan biri doğum günümde D.A.M marka steelpower isimli bir surf kamış almış hediye olarak. özellikleri şöyle:

4.20 mt
100-250 gr atar
5 parçalı-teleskopik

benim merak ettiğim mu kamış için nasıl bir makine kullanmalıyım. elimdeki makine silverstar potenza 6000 9 bilyalı. 50`lik diye geçiyor. 35 mm`lik misinadan 245 metre alıyor. devir oranı 5.5:1

hem makineyi hemde kamışı çok iyi biliyorum zannedildiği kadar uç hassasiyeti yok bu kamışla 150 gr kurşunu atmaya kalkarsan ki denedim kamış dengesi çok kötü olduğu için kurşun istediğin yere gitmiyor. ben en ideal ağırlık olarak bu kamış için 100 gr kurşunu gördüm ve kullandım. makineye gelince 35 mm misina kapasitesine bakarsan büyük makaralı makinelerde bu değerin 350- 400 civarı olduğunu görürsün.orta sınıf diye tabir edilen makinelerde 35 mm misina kapasitesi 200-300 m civarında değişir. orta sınıf terimim kalite açısından değildir.saygılarımla.

çupra 09-04-2008 00:58

kardeş balık olduktan sonra elindeki takım sana yeterde artar bile sözümünde her zaman arkasındayım. bundan 25 sene evvel erme çatma takımlarla kıyıdan en fazla 30-40 m ilerden kiloluk levrekler çupralar çekerdik. şimdi kıyıdan balık yakalamak mucize isterse elinde shimanonu en kaliteli makinesi, ve kamışı olsun. san bir örnek bodrum kıyıkışlacık köyü geçenlerde balık ölümleri ile gündemdeydi. buraya daha çiftlikler yokken giderdik gece kıyıdan bizim takoz diye tanımladığımız. şimdilerde plastik kasnak versiyonu takımlarla gecede 7- 8 kilo kişi başı çupra levrek mırmırki herbiri 45 numara. aynı yere senede hiç gitmezsem 4-5 defa giderim şimdiledemi nasıl turoller, denizin kirlenmesi, ve yataklarımn yıpranması sonucu en fazla şanslı isen 2-3 kilo balık . işte bu yüzdedirki balık varsa takımın hangi kalitede olduğu önemli değildir. yeterki yemibn taze, iğne, kurşun ve misina seçimin iyi yapılmış olsun.

Saat 15:05.