RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   SAĞLIK (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Balık Kılçığı Boğaza Batınca (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=10375)

MAVİ FENER 28-12-2011 11:05

Balık Kılçığı Boğaza Batınca

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Ben de merak edip araştırdım aslında pek de küçümsencek bir sorun değilmiş.
Bosphorus International KBB Hastanesi uzmanlarından Doç. Dr. Halil İbrahim Erol, sonbahar ve kış mevsimlerinde boğaza kılçık takılması vakalarının arttığını söyledi. Dikkatsizce yenen balıktaki büyüklü küçüklü kılçıkların çoğunlukla bademcikler ve çevresine battığını ifade eden Erol, "Kılçıklar bazen soluk borusuna yakın bölgelere, bazen de daha alt kısımlara da batabiliyor." dedi. Kılçığın çıkarılmadığı takdirde, yutkunma hareketiyle iç bölgelere doğru ilerlediğini bildirdi. Boğazdaki kılçığın hastayı çok rahatsız ettiğini vurgulayarak, "Genellikle ağrı ve bulantı da yapar. Kısa sürede çıkarılmazsa battığı yerde ve çevresinde enfeksiyona neden olur." diye konuştu. Balık kılçığının aslında organik bir madde olduğu için vücutta zamanla eridiğini hatırlatan Halil İbrahim Erol, "Ancak bu dönem uzun sürüyor. Her ne kadar organik bir madde olsa bile vücut, kılçığı yabancı bir madde olarak algıladığı için koruma sistemlerini devreye sokuyor. Bu nedenle kılçığın olduğu bölgede iltihap oluşuyor." açıklamasını yaptı. Erol, iltihaplanan bölgenin aynı zamanda şiştiğine de dikkat çekerek, zaman zaman solunumu da güçleştirdiğini kaydetti. Kılçık batması vakalarında vakit geçirmeden doktora başvurulmasını isteyen KBB uzmanı Erol, "Hızlı davranıldığında kılçığı çıkarmak çok basit. Ancak geç kalınırsa içerilere doğru ilerlediği için hem biz zorlanıyoruz hem de hasta daha çok sıkıntı çekiyor." değerlendirmesinde bulundu. alıntı

Not: Bizim gemide yaptığımız metot. 1- Ekmeğin içini suya bandırıp yutmak... 2- Türk lokumundan iyice çiğneyerek yavaşça yutmaktır.

sakkucuk 28-12-2011 14:12

Önemli bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler. Bir kaç kez ev halkının başına geldi. Cerrah olduğumdan evdeki mevcut aletlerle çıkarmıştım. Bu da bizim evin şansı herhalde.

netci2525 28-12-2011 19:08

Gercekten güzel konu benim kucu kucuya batmış bizim hanım bilmeden balık kılcıkları vermiş ve köpek kayışı asıldıkca bogazı gıcıklanıyor ve cözümü kuru ve cig ekmek birazda un sakız makız denedim ama en etlisi ekmek

saygılarımla .

xnode 08-01-2012 15:31

Yararlı bir paylaşım, teşekkürler.

MAVİ FENER 07-06-2012 00:14

Bilmemizde sonsuz faydalar vardır..Balık yiyip de kılçığa boğazına takılmayanı hiç kimseyi anımsamıyorum....

hakeden 07-06-2012 12:07

Gülü seven dikenine katlanır.

MAVİ FENER 04-10-2012 23:58

Alıntı:

hakeden tafarından gönderildi (Mesaj 124218)
Gülü seven dikenine katlanır.

Aynen dediğin gibi....Dikenede biraz dikkat etmeli diyorum...İyi günler, bol güneşler...

MAVİ FENER 31-10-2013 12:07

:deli: Hatırlatıyorum...
Kılçık deyip geçmeyiniz...Boğazda iltihaplanmaya neden oluyor...

turna 31-10-2013 19:19

Yazlıklarda DR:kılçık çıkarması 100 tl.

Saat 17:09.