RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   SAĞLIK (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Sağlık Kaynağı...ENGİNAR..... (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2880)

Uzm.Dr.Rastgele 25-04-2007 13:35

Sağlık Kaynağı...ENGİNAR.....

ENGİNARI TANIYALIM............?

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mevsimde bolca bulunabilcek ve her insanın ''sağlık açısından'' tüketmesi gereken O Sihirli Bitki ENGİNAR hakkında bilgi vermeye çalışacağım...

Semt pazarlarından bu şekilde alınabileceği gibi....

Yine semt pazarlarından bu şekilde ''temizlenmiş'' ve pişirilmeye hazır olarakta alınabilir..

Veya, marketlerden bu şekilde ''temizlenmiş ve işlenmiş'' olarakta bulunabilir...

ENGİNAR NEDİR , NE DEĞİLDİR......?
Anayurdu Akdeniz ülkeleri olan enginar, toprağı zengin, iklimi yumuşak ve nemli olan pek çok ülkede yetiştirilir. Yaklaşık 1 m. uzunluğundaki bitkinin toprak üstü bölümü her yıl çiçeklenme döneminden sonra ölür. Ertesi yıl yeni yaprak ve çiçekler verir. Rozetler oluşturan yaprakları derin loplu ve bol tüylü, çiçekleri mor renklidir.

Yağlı bitkiler hariç hiçbir sebze veya meyva, mineral bolluğu bakımından enginarla yarış edemez. Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve manganezden başka A, B1 ve C vitaminleri içeren enginarın en büyük özelliği karaciğeri temizlemesi ve safranın kolay akışını sağlamasıdır. Romatizmalılara salık verilen enginar, unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırdığı gibi idrar söktürücü özelliğe da sahiptir. Diyet yapanlar için gözardı edilemeyecek olan enginarın 100 gramı sadece 53 kalori içerir.

Bir Akdeniz ülkesi olan ülkemizde de bol miktarda yetişen enginarın yerli çeşitleri arasında şıra, Bayrampaşa, Darıca, sakız enginarlarını sayabiliriz. Karaciğerin en büyük dostu olarak bilinen enginarı mevsiminde bolca tüketmekte fayda vardır.
Mevsiminde en az 60 adet yenen enginarın vücudu tüm hastalıklardan koruduğuna inanılır.

Enginar neye iyi geliyor ;

Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginarın kanı temizlediğini ve yorgunluğu giderdiğini vurgulayan uzmanlar, diğer zehirli maddeleri ve yorgunluk maddelerini idrarla dışarı atarak vücuda dinçlik verip dinlendirdiğini söylüyor. Uzmanlar, enginarın, beyin yorgunluğunu çabucak geçirdiğini, kalp adalelerini kuvvetlendirdiğini, onu rahatsız eden üre ve kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağladığını, şeker hastaları için de çok faydalı olduğunu, mide ve bağırsakları dezenfekte ederek ishalleri durdurduğunu kaydediyor

Enginar'ın her yörede yetişmediği ve bilinemeyeceği kanaatiyle, aşağıdaki link'te bol miktarda Enginar ile ilgili yemek tariflerini sizlerin beğenisine sunuyorum...

igmsva 25-04-2007 14:16

:deli: Allah......tarladan tap taze.....üüüfffff......hemen şöyle sızma zeytin yağlı dolmasını yaptıracaksın.......üüfff şapırt.......
abi mahvettin beni ben burada nereden bulacağım şimdi.....yaktın beni:deli:

Güven ÖZYELDAN 25-04-2007 16:06

yılın 12 ayında da kullanılması gereken doğal ilaç elinizde imkanınız varsa difrizinizde saklayın yıl boyunca tüketin ......

sbasaran 25-04-2007 16:33

teşekkürler ishak. tam bana göre (diabetüs mellitüs) bir sebze ama ben hiç sevemedim o sebzeyi. ama kesinlikle ve kesinlikle deneyeceğim.

katiti 25-04-2007 17:36

Alıntı:

igmsva tafarından gönderildi
:deli: Allah......tarladan tap taze.....üüüfffff......hemen şöyle sızma zeytin yağlı dolmasını yaptıracaksın.......üüfff şapırt.......

Abicim dolması (etlü olur, zeytinyağlı olur hepsi kabul:)), enginarlı pilavı, etli ya da zeytinyağlı yemeği yanında bir de çanak kısmının içine köfte, mantar vs. gibi bir iç yapıp üzerini kaşar peyniriyle kapattıktan sonra fırına verilerek yapılanı vardır ki onu da çok takdir ederim yani ;) :D...

Taygun KOCABIYIK 25-04-2007 18:11

Alıntı:

igmsva tafarından gönderildi

Abicim sen gel ıldır-gerence yolunun üstünde dolu tarla var taze taze satıyorlar biz girer tarladan dalından koparırız parası neyse veririz sen gel hele bi :)

igmsva 25-04-2007 19:48

toplayın ben yaptıracağım, parmaklarınızı yedireceğim sizlere (ki enginarlar bana kalsın):D :D :D

gokseldbuga 25-04-2007 20:15

Şimdi nerden çıktı bu enginar? İshak abi Gerenceye balığa gidiyor ama malesef balık yok e napıyor aynen benim yaptığım gibi enginar alıp balık hasretimizi sona erdiriyoruz :deli: :deli: :deli:

Taygun KOCABIYIK 25-04-2007 20:45

Alıntı:

gokseldbuga tafarından gönderildi
Şimdi nerden çıktı bu enginar? İshak abi Gerenceye balığa gidiyor ama malesef balık yok e napıyor aynen benim yaptığım gibi enginar alıp balık hasretimizi sona erdiriyoruz :deli: :deli: :deli:

Balıklıovadan un kurabiyesi alıp dindiriyorum bende zaten almadığımda annem tavır yapıyor :D:deli: :P

feraye 27-04-2007 00:29

gelelim enginarım faydalarına derler bazıları konuşurken
gerçektende bilgilerimi sayenizde tazeledim teşekkürler

Saat 21:45.