RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deniz Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Trakonya (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=6967)

adolomorola 06-02-2010 19:43

Trakonya

Arkadaşlar trakunya için önceden konu açılmış fakat balık avına yeni başlayan arkadaşlar için dikkat edilmesi gereken ve tehlikeli bir balık cinsi olması nedeniyle tekkar gündeme getiriyorum.

Önceki trakunya konusuna paylaşımda bulunan arkadaşların ve üstadların yazdı bazı cevaplarda şöyle...

Ülkemiz sularında Trachinidae familyasından olan trakonyanın üç türü yaşamaktadır. Hepsi zehirli ve tehlikeli olmasına karşın, aralarında en tehlikeli olanı varsam cinsidir. İlk üç sırt yüzgeci ve solungaç kapakları üzerindeki dikenler zehir taşır. Ölü balıkta dahi bu zehirler etkindir. Sığ kıyılardan derin sulara kadar geniş bir yelpazede bulunabilir.
Küçük balıklar, balık yavruları, karides, yumuşakçalar ve kabuklularla beslenir. Genelde kendisini kuma gömerek avını bekler. Mayıs ayından yaz sonuna kadar yumurta döker.
Tehlikeli olduğundan özel avcılığı yapılmaz, fakat eti beyaz ve lezzetlidir. Tavası, haşlaması, çorbası yapılır.

Trakonyayı görüp misinası kurşunu iğnesiyle geri yollayan arkadaşlar isabet ediyorlar. Çünkü ben bu balığın zehirinden felç olanı bile bizzat biliyorum. Aman Dikkat !!!

Trakonyanın iğnesi elinizle temas ettiği zaman (battığı zaman) zeytin yağı varsa batan yere sürün zeytinyağını ve bir kap içinde su ısıtın elinizin dayana bileceği kadar sıcaklıkta ısıtın ve elinizi sıcak suyun içinte tutun tutabildiğiniz kadar ve görcenizki ağrıların azıldığını hissetceniz

Geçen yıl oltama denk geldi bu balığı tanımıyor olsaydım :)
sonucunu düşünmek istemiyorum.;)
Ben tanıştım benimde fotamı çek benide mehşur et
sitede yayınla dedi bende gerekeni yapıyorum.:D:D:D

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

santor 06-02-2010 20:03

sağol Öner..
en azından çipura veya mercan kadar bilinmesi gereken balıklardan birisi bu.:(
bu balığın yoğun olarak çıktığı yerlerde :teknede sadece bu balık için tahta sopa taşıyan arkadaşlar olduğunu biliyorum

adolomorola 06-02-2010 20:11

Alıntı:

santor tafarından gönderildi (Mesaj 72101)
sağol Öner..
en azından çipura veya mercan kadar bilinmesi gereken balıklardan birisi bu.:(
bu balığın yoğun olarak çıktığı yerlerde :teknede sadece bu balık için tahta sopa taşıyan arkadaşlar olduğunu biliyorum

Tebbirli olmakta fayda var Mehmet abi...;)

Hasan BALIKÇI 06-02-2010 20:18

öner güzel bir konu açmışsın eline sağlık :)

The Lunatic 06-02-2010 20:44

Çok teşekkürler bu güzel bilgilendirme için. Benim haberim yoktu bu tarz bir balıktan. Umarım oltama takılmaz, takılsa da dikkatsizlik etmem

Yağız DEMİR 06-02-2010 20:44

oner abımm bılgılendırme ıcın tesekkurler

eşkina45 06-02-2010 21:33

kardeşim eline sağlık önerilerin için

Mehmet BODUROĞLU 07-02-2010 00:34

Amonyakı balık çantanızdan eksik etmeyin arkadaşlar.
Bu balıkların ( iskorpit, trakonya ) teması sonrasında kullanılıyor.
Ben pense bulunduruyorum ayrıca bu balıklar için.
Nolmaz nolmaz :)

Teşekkürler Öner bilgilendirme için ...

discus 07-02-2010 01:44

Paylaşım için teşekkürler abi.
O resimleri gözüm nereden ısırıyor acaba:deli::deli::deli::deli:

yenal45 07-02-2010 11:21

:helal:vallahi sağolasın öner abi benimde oltama böyle balık takılmıştı pense yardımyla çıkarmıştım yoksa vay halime bilgi için tşk öner abi sağolasın:helal:

Saat 16:48.