RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Öneriler, Eleştriler, İstekler (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Yardımcı olur musunuz ? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=8889)

f.akin34 14-03-2011 22:40

Yardımcı olur musunuz ?

Selamün aleyküm abilerim kardeşlerim

Balıkçılık terimlerini bilmediğim için kullanamıyorum, şimdiden özür dilerim.

Kullandığım makina : vigor sx line 60 fd (İlk oltam. fiyat: 35TL)
Kamış adı : linea effe horizont 3604
Kamış özellikleri
kapalı : 1,13 mt
ağırlık : 320 gr
açık uzunluk 3,60 mt
bölüm : 4 adet

Ben kartal sahilinde avlanmak istiyorum.
Acemiliğimden dolayı ilk başlarda gittim bir balıkçıya dedim ki yeni başlıyorum abi makinede bu, bana buna uygun iğne ve kurşun verirmisin dedim ve oda bana yeşil püsküllü yemsiz atıp çekeceğim 8 yada 10 lu bir iğne verdi, uzun ince mavi köpüğe sıralanmış iğneler önce oltaya takıyorsun misinenin ucunu, ardından başlıyorsun sırasıyla iğneleri açmaya (her yerde satılan 1 tl lik iğneler) sonrada bağlıyorsun ucuna kurşunu (kurşun ağırlığı 10 gr) ve başlıyorsun atıp çekmeye. Ve tabiki sonuç malum.
Ben atış tekniğini sağolsun bi abiden öğrendim. Makina normal makina, misineyi işaret parmağımla tutuyorum makaranın o kilidini açıyorum sonra fırlatıyorum gücüm yettiğince, ardından biraz bekliyorum ve kilidi tekrar yerine getiriyorum.(kilit dediğim misinenin sarılan yerindeki eğik olan demir. Yani havaya kaldırdığımda kilit açık, kapattığımda kapalı :D)

Şimdi bana bu olta için karadan sallayıp çekeceğim iğne ve kurşun yada şöyle özetliyim makine için gerekli ekipmanlar (fiyat uygun olursa sevinirim) tavsiye edermisiniz.

Şimdiden tavsiyeleriniz için allah razı olsun...

Not: Bu konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açtım.
Yanlışsa affedin.

Mehmet BODUROĞLU 15-03-2011 19:35

Fatih kardeşim.
Benim anladığım kadarıyla makinan var, kamışda var, eee misinada sarılıdır mutlaka bu makinaya :)
Geriye olta kalmış.
Bu konuda o tarafları bilen ve oralarda avlanan arkadaşlarımız mutlaka sana yardımcı olacaklardır ama benim sana tavsiyem, kendin deneme yanılma yöntemiylede biraz fikir edinebilirsin.

Ayrıca o taraflarda çapari ile avlanılıyor diye biliyorum.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] çapariler konusunda da bilgi edinebilirsin.

bigsniper 18-09-2011 22:29

Alıntı:

f.akin34 tafarından gönderildi (Mesaj 102886)
Selamün aleyküm abilerim kardeşlerim

Balıkçılık terimlerini bilmediğim için kullanamıyorum, şimdiden özür dilerim.

Kullandığım makina : vigor sx line 60 fd (İlk oltam. fiyat: 35TL)
Kamış adı : linea effe horizont 3604
Kamış özellikleri
kapalı : 1,13 mt
ağırlık : 320 gr
açık uzunluk 3,60 mt
bölüm : 4 adet

Ben kartal sahilinde avlanmak istiyorum.
Acemiliğimden dolayı ilk başlarda gittim bir balıkçıya dedim ki yeni başlıyorum abi makinede bu, bana buna uygun iğne ve kurşun verirmisin dedim ve oda bana yeşil püsküllü yemsiz atıp çekeceğim 8 yada 10 lu bir iğne verdi, uzun ince mavi köpüğe sıralanmış iğneler önce oltaya takıyorsun misinenin ucunu, ardından başlıyorsun sırasıyla iğneleri açmaya (her yerde satılan 1 tl lik iğneler) sonrada bağlıyorsun ucuna kurşunu (kurşun ağırlığı 10 gr) ve başlıyorsun atıp çekmeye. Ve tabiki sonuç malum.
Ben atış tekniğini sağolsun bi abiden öğrendim. Makina normal makina, misineyi işaret parmağımla tutuyorum makaranın o kilidini açıyorum sonra fırlatıyorum gücüm yettiğince, ardından biraz bekliyorum ve kilidi tekrar yerine getiriyorum.(kilit dediğim misinenin sarılan yerindeki eğik olan demir. Yani havaya kaldırdığımda kilit açık, kapattığımda kapalı :D)

Şimdi bana bu olta için karadan sallayıp çekeceğim iğne ve kurşun yada şöyle özetliyim makine için gerekli ekipmanlar (fiyat uygun olursa sevinirim) tavsiye edermisiniz.

Şimdiden tavsiyeleriniz için allah razı olsun...

Not: Bu konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açtım.
Yanlışsa affedin.

Öncelikle aleykümselam ben kartal sahilden avlanıyorum açıkcası biraz acemiyim ama ginede yaklaşık 25-30 tane balık çekiyorum 1 saatte gün doğumunda ve gün batımında kartal rahmanlar ve yunus kum deposunun oralardan istavrit çıkar. bende makine olarak aynısını kullanıyorum istavrit avlamak için hazır takımları dene derim ama fırdöndülü kurşunla yoksa çok dolaşıyor :)

Ahmet TARİH 21-09-2011 10:48

Fatih, oltacıdan aldığın 8-10 iğneli takım istavrit çaparisidir. İstavrit, İstanbul kıyılarında tüm yıl boyunca en çok av veren (artık verebilen dememiz lazım) balık türüdür. İstavrit en basit, çapari yardım ile at çek yaparak yakalanır. Zaman zaman yemli takımda kullanılabilir. Çapari kullanımında bazı püf noktalar vardır. Balığın çapariye atlama-yeme isteği, balığın bolluğu, balığın su üstünde veya dipte olması, suyun derinliği ve av saatine göre farklı renklerde ve kalınlıkta misinalar kulanman gerekebilir. Bu tecrübeleri zamanla av yaptığın yerdeki tecrübeli kişileri takip ederek öğrenebilirsin. Çapari dışında ise avlamayı planladığın balık türüne göre yemli takımlar kullanabiliirsin. Bu takımların çeşitlerini ve kullanma tekniklerinide yine en hızlı ve görsel olarak av yaptığın yerdeki avcıları takip derek öğrnebiliirsin.
Bol ve bereketli avlar ile keyifli paylaşımlar dilerim.

Ege Demirağ 06-01-2012 14:27

Merhabalar sadece çapari değil Sahte balık ve silikon suni yemler ile at-çek de yapabilirisinz hem bu daha zevklidir büyük balık atlama olasılığı yüksektir(lüfer,palamut,iri istavrit)şimdiden rastgelsin ...

ben ve deniz 28-01-2012 21:50

fatih abi kuleliye git istavrit tuatrsın orada yazında sardalya kıyamet :::D

Saat 08:47.