RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Kurşunlarla İlgili Herşey (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=71)
-   -   Takilmayan kursun(kendi icadim) (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2958)

freediver 05-05-2007 23:35

Takilmayan kursun(kendi icadim)

Selamlar

Size anlatacagim takilmayan kursunu daha önce duymus olabilirsiniz.Ben bunu 12-13 yaslarimdayken gelistirmistim ve kimseye söylemedim(avcilik sirri)ise yariyor...Umarim begenirsiniz.

Ihtiyacimiz olan teksey istedigimiz boyda civi(Ben ekseriyetle 25-30 cm. uzunlugundaki civileri kullaniyorum)
Kursun kismina civiyi baglayin hepsi bu..
Eger tornaniz varsa daha iyi... Tornada civinin basini kesip pürüzleri yok edin ki misinayi kesmesin.. Daha sonra kesdiginiz yere bir delik acin ve o delige bir halka gecirin..Böylelikle firdöndüyle takip cikarma imkaniniz dogar...
Haaa bu civi neden mi takilmiyor?Düz ve uzun oldugu icin heryerden siyrilip geliyor.
Bu sistemin 1 dezavantaji var.O da paslanma..krom civi falan kullanmaya gerek yok cok masrafli...Eve gittikten sonra tatli suyla yikayip ince makina yagiyla bir kez silerseniz o sorunda ortadan kalkiyor...

Ama "alti üstü bir civi,kac para ki" derseniz her 1 ya da 2 avdan sonra yenisini
takmak zorundasiniz..
Umarim memnun kalirsiniz.

NOT: TAKTIRANA HELAL OLSUN :)

turna 07-05-2007 22:34

Cumhur çok mantıklı denemekte fayda vardır.30 cm civi bulmak biraz zor.inş.demir bağlarının tellerini düzeltip kullanılır.veya nalburlarda 4-5 mm kalınlığında teller satılıyor bunlardan kesip kullanılab ilinir.

katiti 07-05-2007 22:54

Büyük çivi aramaya başlamak lazım :). Teşekkürler, aslında yoğunluğu daha fazla olan bir metal ile daha kısa bir uzunluk kullanılırsa takılma riski daha da azalır diye düşünüyorum. Küçük bir olasılık da olsa uzun metal parçanın biçimsiz bir oyuğa girme riski olabilir. Parça kısalırsa risk de azalır. Gerçekten yaratıcı bir düşünce, tebrikler...

discus 07-05-2007 23:13

arkadaşlar güzelbahçede otlara takılıyor diye ben cumcumumla beraber bu tekniği denedik ve başarı sağlandı 10 luk yada 20 lik çiviyi heryerden rahatlıkla bulabilirsiniz..bayada ileri atış yapılıyor.

aganta borina borinata 08-05-2007 09:02

bu başlıkla her karşılaştığımda aklıma tespih kurşun (dizi kurşun da denmekte)geliyor... ve her seferinde şu tespih kurşunun bi resmini ekleyeyim diyorum...internete bakıyorum bırakın resmi bu kurşun tipi hakkında bilgi yok...eve gidiyorum resmini çekmeyi unutuyorum... ben de çizmeye karar verdim.

neyse, burada bu kurşunu kullanmak isteyenler yapmıyorlar...malzemecilerde hesaplı olarak satılıyor...ama sanırım bi çok bölgede bu kurşundan yok...kendi yaptığınız kurşunda ağırlığı da kendiniz belirleyebilirsiniz...takıma bağlanması bakar bakmaz anlayacağınız gibi çok kolaydır. kayalık yerlerde, akıntılı sularda, yosunlu yerlerde takılma şansı diğer bi çok kurşunla karşılaştırıldığında daha azdır...

eğer kullanacağınız kurşun şekli ne olursa olsun dibe ininyorsa takılmaması düşünülemez...ama aşağıdaki kurşun sanırım takılma oranını en aza indirecek en ucuz kurşundur...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

rastgelsin...

BLACK SHARK 21-07-2007 03:20

Cumhur dedigin gayet mantikli!Hemde dogayi koruma acisindan da önemli.Bilindigi gibi kursun agir metaller grubunda yeralir ve cevreye cok zarar verir

freediver 22-07-2007 00:27

Alıntı:

iesencan tafarından gönderildi
Cumhur anlattığın güzel bir kurşun abim.Bende Denizde bir şey gördüm, bunu arkadaşların denemesini istiyorum.Bildiğimiz Eski antenin ucuna üçlü kancayı lehimleyim, arka kısmınada bir fırdöndüyü, misinaya bağladıktan sonra at çek yapmak sureti ile iyi Zargana yakalandığını görmüştüm.Buda senin icadın gibi birşey.Adamlar Sinopta bu sistemle bayağı bir Zargana yakalıyorlardı.Denemenizde fayda var diye düşündüm.

Evet mantikli....Hatta tüy falanda baglanabilir....daha caf cafli gözükür.....diger baliklar icinde etkili olabilir

canlee35 17-09-2007 10:19

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

ykmk 17-09-2007 20:53

Sağolasın Cumhur abi çok iyi bir fikir.
Saygılarımla.
Takım taktırmadan rastgelsin. :)

ünalmusa 18-09-2007 21:34

paylasımınız ıcın tesekkurler

Saat 23:30.