RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   DENİZ AVI (TEKNEDEN) (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Baklava üstü pembe/beyaz dondurma ...) (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=12315)

ishak BALLICA 26-06-2013 19:14

Baklava üstü pembe/beyaz dondurma ...)

Sevgili arkadaşlar, eşimle berbaer arka arkaya yapmış olduğumuz iki kıyı avının yorgunluğunu henüz atmamıştım ki, hemen ertesi günü akşam üstü sevgili dostum Erdal bey'den geceden başlayacak olan bir tekne avı için teklif aldım.
Aklımda hemen tekrar bir av güncesi olmadığı için haliyle hava durumundan haberim olmadığı için,hava nasıl akşam diye sordum doğal olarak.Verdiği cevap aynen şu oldu : Hava tam senin istediğin hava.Deniz papia liman havası yani dedi.Eh bana da böyle güzel bir davete icabet etmekten başkaca bir seçenek kalmamış oldu haliyle.
Buluşup da yola çıkmamız bayağı bir geç saate kaldı.Zaten bizlerin de öyle bir acelesi, telaşesi de yok zaten.Maksat dost meclisinde hoşça vakit geçirmek.
Yoldan alış veriş amaçlı kısa kısa duraklamalar yaptıktan sonra gün bitip de ertesi güne dönmeden tekne başında aldık soluğu.Ama hazırlıkların yapılması ve her şeyin tamam olarak yola çıkılması bayağı bir geçikti.Zira onu yükle, bunu yükle,aman yemleri de unutmayalım filan derken bayağı bir vakit geçiyor.Hele 50 kiloluk 9,9 luk uzun şaft takma kıç motoru arabadan taşıyıp tekne monte etmek başlı başına bir telaşe.
Bu arada gün bitmiş ve ertasi güne dönmüştü artık.Her şey tas tamam olunca tekneye orantılı olarak oturduk ve başladık yol almaya.Geceyi adeta floresan ampul gibi aydınlatan dolunay da yolculuğumu boyunca bizlere ışık tutuyordu.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu av güncemizde tercihimiz gece tavalık kırma mercan almak ve ertesi günü de mercan meralarını ziyaret etmekti.Bunun içinde gelmeden önce yoldan adam başı 50 adet sülünez almıştık.Av güncemiz esnasında hepimiz en altta kurşunun yer aldığı klasik 3 köstekli, takımlar kullandık.İğne tercihimiz ise mustad serisi 496/3 no kısa pala siyah çapraz iğne ve yine mustad serisi 1251/c uzun pala 3 no iğne oldu.
Av meramıza vardığımız da çapa atmayı tercih etmedik.Zira hava sıfıra yakın bir hava olduğu için tatlı tatlı akış yapmak daha mantıklı geldi.Doğal olarak hemen takımlar hazırlandı ve su ile buluşturuldu.Henüz 3-5 dakika geçmemiştiki ilk vuruşları almaya başladık.Vuruşları yapan gece yemlenen ve adına kırma mercan denen balık türü idi.İlk bir kaç balığı aldıktan sonra tamam dedik.Eğer merayı kaybetmezsek bu balık sabaha kadar çalışır dedik.Nihayetinde de balık sabaha kadar ara ara hep çalıştı.Ve her birimiz bir kaç pişirimlik kırma mercan almayı başardık.

Hava aydınlanmaya 04,39 gibi başladı.Yer değişitirmek ve mercan a gitmek için ortamın bayağı bir aydınlanmasını bekledik.Zira sabaha kadar etrafımıza serilen aylara girmekten çekindik.Ortalık bayağı bir aydınlanınca da kırma mercanları bozulmasın diye bir poşete koyup aynen yanımızda getirdiğimiz buzluklara yerleştirdik.Zira hava çok sıcak olunca bir süre sonra gece tutulan balıklar gevşemeye başlıyor ve bozulma eğilimler gösteriyor.
Her şey tamam olunca 9,9 Tohatsu ya tam gaz verip zaman kaybetmeden mercan meramıza ulaştık.Hava kalkmadığı için burada da çapa atmamayı tercih edip, akışta avlandık.Baştan vuruşlar zayıf ve nazlıydı.Balık pek verim vermeyince Kaptanımız Erdal kardeşim, uzanmaya ve uyumaya karar verdi.Ve ona daha sonra Ünal kardeşimde katıldı.

Ben ise, av yapmaya devam ettim.Akış esnasında bir meranın üstünden geçerken iyi vuruş alınca hemen arkadaşlar uyandırmak için seslenmdim.Ve çağrıma Ünal kardeşim uydu.Onunla birlikte başladık mercan almaya.Bizler arka arkaya mercanları kaldırırken Erdal kardeşimi ne yaptıysak uyandırıp da ava dahil edemedik.Balıktan fırsat buldulkça ara ara video ve fotoğraf çekimi de yapmaya çalıştık.

Saatlerin ilerlemesi ve sıcağın artık dayanılmaz hale gelmesi sonucu ava son vermeye karar verdik.Yalnız kıyıya dönmeden önce meralarda biraz sırtı çekmeyi yeğledik.Ama bir vuruş alamadık.Sırtı çekerken bir ada kuytusuna yanşsıp oradaki billür suyun tadını çıkatmayı da ihmal etmedik.Zira su adeta ısıtılmış ve tekrar geriye konmuş gibi sıcacıktı.
Bizler bu av güncesinde hoşça vakit geçirdik.Çok daha bereketlisinin tez zamanda sizlere denk gelmesi dileği ile rastgele arkadaşlar.

ERROR: If you can see this, then [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] is down or you don't have Flash installed.

Taygun KOCABIYIK 24-07-2013 10:27

İshak abicim nasıl gözden kaçırmışsam kaçmış yeni görüyorum konuyu.
Mercanları içtimaya dizmişsin tebrikler. daha bereketli avların olsun rastgelsin.

paşalı 28-07-2013 01:02

İshak kardeşim Maşallah mercanlar bir ömür.Tüm ekibi kutlarım afiyet olsun.

hus213 29-07-2013 08:18

günaydınlar hayırlı bir hafta dileklerimle hayırlı işler bol kazançlar sağlık sıhhatler ile rasgeleyin.

turna 29-07-2013 20:51

Tebrikler, ellerinize sağlık, güzel mercanlar, afiyet olsun.

hus213 31-07-2013 10:05

Günaydın can dosrlarım hepinize rasgeleyin erkenden bayramınızı kutlarım huzur ve mutluluk içinde olsun bayram sonrasına kadar ayrılıyorum bayrama kadar Maydonoz koyundayım hepinizi beklerim kucak dolusu sevgilerimle.

ishak BALLICA 05-08-2013 13:16

Alıntı:

Taygun KOCABIYIK tafarından gönderildi (Mesaj 130807)
İshak abicim nasıl gözden kaçırmışsam kaçmış yeni görüyorum konuyu.
Mercanları içtimaya dizmişsin tebrikler. daha bereketli avların olsun rastgelsin.

Taygun um yorumun için teşekkürler kardeşim.Şu havalar yüzünden devamının getiremedim ne yazık ki...:rolleyes:2 aydan beri ha bre esiyor esiyor mubarek hava.:(

Alıntı:

paşalı tafarından gönderildi (Mesaj 130823)
İshak kardeşim Maşallah mercanlar bir ömür.Tüm ekibi kutlarım afiyet olsun.

Turgay hocam daha güzeli tez zamanda sizlerin başına...;)
Alıntı:

turna tafarından gönderildi (Mesaj 130825)
Tebrikler, ellerinize sağlık, güzel mercanlar, afiyet olsun.

Mehmet hocam,en yakın zamanda darası dostlarınız ile birlikte sizlere denk gelmesi dileği ile cümlemize rastgele.. ;)
Alıntı:

hus213 tafarından gönderildi (Mesaj 130826)
Günaydın can dosrlarım hepinize rasgeleyin erkenden bayramınızı kutlarım huzur ve mutluluk içinde olsun bayram sonrasına kadar ayrılıyorum bayrama kadar Maydonoz koyundayım hepinizi beklerim kucak dolusu sevgilerimle.

Hüseyin abim, gönlünce bir tatil ve bol balıklı günler olması dileği ile rastgele...
;)

MAVİ FENER 02-09-2013 23:58

Değerli arkadaşım İshak;
Resimler ve rapor harika, 2 kez okudum...Balıkları da asker gibi hazırola sokmuşsun...Maşallah...

Saat 13:38.