RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deniz Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=27)
-   -   MIĞRI (Conger conger) (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=675)

Taygun KOCABIYIK 20-01-2006 18:02

MIĞRI (Conger conger)

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Resim-MIĞRI (Conger conger)

F- Congridae
L- Conger conger
İ-
M- Mıgri, Mıngır, Deniz yılan balığı

--------------------------------------------------------------------------------

Yılan balıkları grubundan olmakla birlikte, sadece denizlerde yaşar. Vücut uzun silindir şeklinde olup, yılana benzer. Derisi kaygan ve vücut küçük pullarla örtülüdür. Rengi yaşadığı ortamın rengine uygundur. Sırt ve yanları gri, sarı ile karışık yeşilimtırak, karın kısmı ise kirli beyazdır. Sırt ve anüs yüzgeci kuyruk yüzgeci ile birleşmiştir. Yan çizgi sırtına paralel olarak kuyruğa kadar uzanır. Yılan balıkları gibi bir defa yumurta döker ve sonra ölür.

aserkansatı 11-02-2006 06:56

Egedeki adı mıngri...

turna 13-06-2006 19:54

mırmır balığı

Arkadaşlar, mırmır balığı avcılığı ve olta takımları nasıldır? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Mehmet Koray 1948 Ank.

Taygun KOCABIYIK 13-06-2006 21:28

Mehmet abi mırmır ve mığrı farklı balıklar.
Aşağıdaki Linkte Mırmır Balığı Hakkında Bilgiler Var
Burdada mırmır avı hakkında 1-2 konu

Mığrı hakkında kesin bilgim yok yanıltmak istemem. Ama kesin olan gece ava çıkan bir balık. Avını gece yapmak gerekli.

byMyMoon 11-07-2006 12:10

Didim ve bölgesinde özellikle kayalık bölgelerde yapılan gece avlarında çok fazla Mığrı geliyormuş. Oltadan çıkartılırken çok dikkatli olmak gerektiğini söylüyorlar.
Merka ettiğim ise bu balık yeniyormu? Lezzeti nasıl? Yılan balıklarının ızgarada güzel olduğunu duymuştum. Bu balığı deneyen varmı aranızda?

Uzm.Dr.Rastgele 24-08-2006 22:37

mıngri yada mığrı...

Bu balık gece avlanan bir balık.Gece kıyıdan olta atıp mırmır-levrek-çupra bekleyenlerin korkulu rüyasıdır.Boru kurdundan tutunda,sardalya,mamuna kadar herşeye atlıyor.Düşünün gece atmışsın üç iğneli takımı,almışssın boşluğu bekliyorsun.Derken zil tıngırdıyor.Allah kaptım balığı diye çekiyorsun.ve bir de bakıyorsun mıngri.Çıktığında da ha bre kendi ekseni etrafında kıvrılır durur.Takımı kurtarmak imkansız gibi bir şey.Takımı komple kesip,kurşunu kurtarmak ve yeni takım bağlamak insana zor gelir.Gece Alaçatı limanı,ıldır-gerence hattı ve karaburun Aras oteli arkasındaki büyük limanın gece bekçisi gibidirler.Temiz su balığı olduğundan herhalde,körfezde ve güzelbahçede bana hiç gece denk gelmedi.İri ve kalın olanlarının derisinin yüzüldükten sonra mangal da şiş yapıldığını duydum.Ama hiç denemedim.Muşamba gibi derisini zorla keserek beyaz etinden yem yapmak istedim ama,pek yeme vuran olmadı...Velhasıl mıngri gece avlan ve pek ekonomik değeri olmayan bir balık desem herhalde yanlış olmaz.......

Saat 06:13.