RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deniz Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Bu küçük sevimli balığı tanıyan var mı ? (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=8127)

asla35 15-09-2010 21:23

Bu küçük sevimli balığı tanıyan var mı ?

Geçen hafta pazar günü gümüldür de hala oğluyla öğleden sonra biraz takılalım dedik. pek bereketli bir gün değildi bir küçük mırmır ve birde bu küçük sevimli balığı tuttum. tabii ikisini de saldım :)
ama bu küçük balığı ilk kez gördüm.
Acaba bu balığı tanıyan gören var mı ? :)

yalnız çok fırlama bi balık
mırmırla birlikte kovanın içine attım beş dakka sonra bir baktım ölmüş
atayım diye kovaya elimi bi uzattım hop canlanıverdi meğer ölü taklidi yapıyomuş :D:D

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

olta123 15-09-2010 21:45

ışık vuruyor.o yüzden gövdesini iyi göremiyorum.

asla35 15-09-2010 21:47

gövdesi parlak gümüş renginde görüntüde çok güzel bi balık

Taygun KOCABIYIK 15-09-2010 22:42

Yalderma denilen balıktır bu latince adı trachinotus ovatus googleda fotoğraf bulabilirsiniz bolca.

Ahmet TARİH 16-09-2010 12:27

Alıntı:

İmBat tafarından gönderildi (Mesaj 92780)
Yalderma denilen balıktır bu latince adı trachinotus ovatus googleda fotoğraf bulabilirsiniz bolca.

Taygun kardeşim bu adamın Türkçe adı yokmu acaba. Bende daha önce 3-5 sefer su altında şnorkel-gözlükle dolaşırken bu vatandaş ile görüşmüştüm. Yanıma gelerek taklalar atmaya ve etrafımda hızlı hızlı daireler çizmeye başlamışlardı. Çok meraklı ve sevimli bir balık olduğu kesin. Kuyruk yapısı çok enteresan ve orkinos yavrusu imiş gibi bir izlenim veriyor. Veya o türden.!!!

Taygun KOCABIYIK 16-09-2010 17:31

Alıntı:

jeosee tafarından gönderildi (Mesaj 92792)
Taygun kardeşim bu adamın Türkçe adı yokmu acaba. Bende daha önce 3-5 sefer su altında şnorkel-gözlükle dolaşırken bu vatandaş ile görüşmüştüm. Yanıma gelerek taklalar atmaya ve etrafımda hızlı hızlı daireler çizmeye başlamışlardı. Çok meraklı ve sevimli bir balık olduğu kesin. Kuyruk yapısı çok enteresan ve orkinos yavrusu imiş gibi bir izlenim veriyor. Veya o türden.!!!

Ahmet abi balığın türkçe adı yaladerma zaten latince adını internetten detaylı bilgi bulunabilmesi için verdim.

asla35 16-09-2010 23:25

teşekkür ederim taygun kardeş verdiğin bilgi için
gerçekten çok enteresan bi balık
ölü taklidi yapması ise bi hayli ilginç:):)

ckr 18-09-2010 09:27

karagözdür demiyorum ama karagöze çok benziyor edirne erikli tarafında bu yaz bolca yedik karagözden ve hep mırmırla beraber yakalanıyolardı

kral dolmuşcu 19-09-2010 20:38

bu balıgın adı cıplak akkayın yavrusu olur

miraccc 26-01-2011 23:22

latince bilimsel ismi trachinotus ovatus (linnaeus, 1758) olan bu balik türkçe'de yaladerma, çatal kuyruk veya tüysüz isimleri ile anilir

Saat 13:07.