RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Solucan imal (!) edelim !!! (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1034)

uzman 10-03-2006 06:10

Solucan imal (!) edelim !!!

Çok çeşitli toprak solucanı türleri var ise de burada söz konusu edeceğimiz, hepimizin bildiği tarla solucanlarıdır.

Toprak solucanlarının nasıl toplanabileceği konusunda pek fazla yazmaya gerek yok sanırım. Bahçelerde bir kürek ile kaldırılacak yumuşak toprak altında her yerden toplanabilinir. Eğer her gün bir kaç tane lazım ise bellenecek yerlerden kolayca sağlanır. Daha fazla miktarda isteniyorsa toplanıp içi topraklı nemli bir naylon torbada fazla miktarda tutulabilinir. Bina içinde de basit bir yolla üretmek mümkündür.

Bu amaçla 50*50*30 cm. boyutlu (veya benzer) bir kasa hazırlanır. Humuslu gevşek yapılı toprak ile doldurulur. Bu toprağa bir kova dolusu çürümüş yaprak ve 2-3 adet doğranmış çiğ patates ilave ediliri üzeri nemli bir çuval ile örtülür ve içerisine mümkün olduğunca fazla olgun solucan konulur. Haftada 1 veya 2 kg. yulaf veya patates ezmesi de yem olarak verilir(Eğer avrat sizi evden atmazsa... ;) ) 1-2 ay sonra çok sayıda genç solucan elde edilmiş olur ve yıl boyu buradan solucan sağlanabilinir. Sadece toprağın devamlı ılık bir yerde ve rutubetli kalması sağlanmalıdır. ALINTI Fakat bazı yerlerde araya girmeler de yok değil :D :D

Valla bence güzel bir yöntem. Kışa yalarında özellikle tatlısu avı ile uğraşmak isteyip de solucana hasret kalanlar :deli: :deli: için fena yöntem değil..... :D

Anıl ÜNALAN 10-03-2006 20:53

Abi bu solucan deniz avında iş yaparmı?
Yaparsa yem parasından yırttık tago :P

uzman 11-03-2006 02:43

Alıntı:

DiZzY tafarından gönderildi

Valla deniz avı benim alanıma girmiyor biliyorsun. Bu soruya denizde avlanan arkadaşlar cevap vermeliler...
Sevgilerimle...

Anıl ÜNALAN 11-03-2006 02:46

Ben daha önce duymadım yani ondan bilemiyorum vede ondan soruyorum.

Taygun KOCABIYIK 11-03-2006 17:27

Anıl solucanı tekneden kullanırsak emin ol izmarit ve gopez alırız ama diğer balıkların rağbet ediceğini sanmam.

Anıl ÜNALAN 11-03-2006 17:32

Ya taygun o balıkar için yemmi lazım sanki ya.Ekmekle bile yakaladım ben onlardan.

aserkansatı 12-03-2006 04:47

Alıntı:

DiZzY tafarından gönderildi

Çok çaresiz kalırsan kullan ama ben daha önce denedim,kıyıdan avcılıkta iş yapmıyor.Kaya balığından başka bir şey alamadım...

mufi 13-03-2006 13:20

arkadaşlar toprak solucanı aslında denizde iş yapmaz .. zira suyun içinde toprak kokar.. ama benim şahid olduğum enteresan bir olay....pamucak sahilinde bir köylü vatandaş. toprak solucanı ile kumsaldan 15/20 metre ileriden parmak kadar ispariler tuttuyordu.. am solucanları deniz suyunda bir kapta bir müddet bekletmiş.zaten hemen ölüyorlar...ama ben çok denedim hem kıyıdan hem tekneden.. toprak solucanı olmadı..

Anıl ÜNALAN 13-03-2006 22:26

Alıntı:

mufi tafarından gönderildi
arkadaşlar toprak solucanı aslında denizde iş yapmaz .. zira suyun içinde toprak kokar.. ama benim şahid olduğum enteresan bir olay....pamucak sahilinde bir köylü vatandaş. toprak solucanı ile kumsaldan 15/20 metre ileriden parmak kadar ispariler tuttuyordu.. am solucanları deniz suyunda bir kapta bir müddet bekletmiş.zaten hemen ölüyorlar...ama ben çok denedim hem kıyıdan hem tekneden.. toprak solucanı olmadı..

Abi o adam o balıkları alıştırmıştır :D

hijacker54 15-03-2006 02:09

paylaşımın için teşekkür ederim emeğine sağlık

Saat 22:22.