RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   DENİZ AVI KARADAN (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=2)
-   -   bir zamanlar..... (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=2496)

ismail çakır 27-02-2007 16:04

bir zamanlar.....

1 Eklenti(ler)
arkadaşlar bugünlerde balık yakalayamıyoruz bari eski anılardan birini anlatayım. inşallah sıkılmazsınız.
bundan belki 15 yıl belki daha önce idi. tarihini tam hatırlamıyorum ama mevsiminin sonbahar ve ekim sonu oldığunu dün gibi hatırlıyorum.gündüzleri sahte balık ile güzel lüferler yakalıyorduk.yine böyle güzel bir günün sonunda eve dönerken fevzi abiye - abi yarın sabah ben gelirim sen akşamdan biraz teke yakala sabah gelince atarız dedim.fevzi abi'de - tamam yakalarım dedi. ben de yem derdini düşünmeden eve geldim.akşam istirahatimi yapıp sabah 05.00 de tekelci ali kurt ile beraber yola çıkıp şafakla sogandere fenerine indik.sabah saatlerinde lüfer sahte balığa iyi yükseldiği için alçıtepe köyünden arkadaşlarımız da gelmişti.neyse ben biraz karagöz tutayım dıyerek fevzi abiden teke aldım ve 0.40 lık ebrulin misinaya 3 numara ortası delik (30 gramlık) kurşun ve 1/o olta baglı el takımına teke takıp sallayıp attım.bu avlandığım yer bogazın en akıntı yerlerinden biri olduğu için takımı 25-30 metre ancak atıyorum.neyse benim takım akıntı ile biraz sekip durdu.takım elimde beklerken ufak ufak dokunmalar başladı derken takım yürüdü ama ben de tasmayı vurdum ve çekmeye başladım. ali de üst tarafımda takım atıyordu. hemen - ali yetiş kepçeyi al gel dedim. ali kepçeyi alıp geldi ben de bir taraftan balığı çekiyorumbalık 1-2 kalama istedi verdim mesafe yakın olduğu için koparmadan önümüzdeki kayalara kadar getirdim ve ali'ye kepçeyi vurmasını söyledim. ali - bu balık kepçeye girmez artlik dedi ama bu arada bende balığı karaya aldım. hakkaten kepçenin ağzından balık girmedi. hayatımda ozamana kadar yakaladığım en iri çıpra idi. tam 6.5 kılo.
ben yine aynı takıma teke takıp attım. fazla beklemeden takım yine yürüdü. ben yine kalama vererek çekmeye başladım.inanın daha önce yakaladığım balıktan beni çok fazla uğraştırdı.bu balığı taşlara gelince kepçe ile karaya altım. bu da 2.5 kılo idi.
bu arada ali de yem olarak kullandığı yapışkan ile bir 4.5 kiloluk çıpra almıştı.
bu arada güneş doğmuş ve etraf aydınlanmıştı. ben yine teke takıp takımı denize atıp misinayı işaret taşlarına bağlayıp taşların önüne ses yapması için teneke kutu koyup beklemeye başlamıştım. derken o da fazla bekletmeden teneke sesi ile misinaya yapıştım başladım çekmeye 15 dakika kadar uğraşmaktan sonra o çıprayı da aldım. 3 kıloluk güzel bir çıpra idi.
bu arada ali'de 2 kiloluk bir çıpra daha almıştı.
bana yemleri veren fevzi abi bütün uğraşlarına rağmen bir tane bile alamıştı.ben artık balıkçığı bırakıp fevzi abimin balık almasını istiyordum. saat 10 gibi onun takımada 3 kiloluk bir çıpra yakalandı.
arkadaşlar balıkçılıkta her şey nasip işi nasibin oldumu balık yakalanıyor. o gün nasibimizin açık olduğu bir gündü.bizim de çok balıksız geldiğimiz günler oldu.bilmem anlatmayı becerebildimmi.
ozamanlarda dıjıtal makina olmadıgın aşağıda koyduğum resim pek iyi degil ama yinede idare eder.
herşeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.

er35han 27-02-2007 16:28

ismail abim ne yaptınız, mahvettiniz bizi. biz kıyı kıyı çipura diye melerken sizin o ağır sikletler yaktı kavurdu ortalığı. maşallah bileğinize yüreğinize sağlık abicim.

Güven ÖZYELDAN 27-02-2007 16:32

ewet ismail abi siz şanslılardansınız balığın bol olduğu ve iri olduğu dönemi görebildiniz biz malesef bunlarla idare ediyoruz yazıkki bizden sonraki nesil lidaki bile göremeyecek böyle giderse tebrikler abicim...

Taygun KOCABIYIK 27-02-2007 16:40

Ben şimdiye kadar çupra tutmamışım hatta lidaki bile tutmamışım benimkiler piç lidakiymiş helal olsun İsmail usta büyüksün

ATLANTİS 27-02-2007 17:04

brova abi ama artık böyle balıklar zor çıkar be abi:camoka:

gokseldbuga 27-02-2007 17:06

Ismail abi, 15 yıl falan anlamam bak farkındasındır mesafe tanımıyorum atlıcaz gelicez senin oraya sırf levrek için

turna 27-02-2007 17:38

Eh haklılar balık dediğin böyle olur,tebrikler.

katiti 27-02-2007 21:19

Artık böyle çipura çook nadir ne yazık ki:'( . En azından resimlerini bize gösterdiğin için teşekkürler İsmail Abi...

igmsva 27-02-2007 21:22

abi one yaaaaa bırak yakalamayı balık halinde bile böylesini görmedim........:artist:

sbasaran 28-02-2007 06:34

güvene katılmamak mümkün değil. bundan 15-20 sene önceleri balıklar böyleymiş. 10 sene sonrasını düşünemiyorum. (eğer böyle giderse) düşünmek bile istemiyorum. gelecek nesiller balıkları bilemeyecekler.
bizim site varolursa, ziyaretciler buradaki resimlerde tanıyacaklar balıkları.
of ismail abi offffff. ne olacak gelecek nesillerin hali ??? :'( :'( :'(

Saat 18:05.