RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Balık Yemekleri (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Leziz Buğulamam... (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=3295)

lambukas 04-07-2007 19:22

Leziz Buğulamam...

Orta boy levrek,sarpa,mırmır,lahos,orfoz,akya,kefal...vs.ki şi sayısına göre artık boyu size kalmış.
2 adet havuç
1 adet limon
1 adet orta boy patetes
1 adet orta boy soğan
1 adet orta boy domates
Bir veya iki yaprak defne yaprağı
biraz ( yarım cezve kadar)çekilmemiş karabiber
2-3 diş sarımsak
istege bağlı biraz kekik
biraz tereyağı
200 ml krema (tercihim pınar)
en az 2 adet ekmek:) yemek için..:deli:
rende havuçları ve halka halka doğradığımız limonu bir tencereye koyuyoruz sonra patetesi,domatesi,soğanı,sarımsağı dörde bölüyoruz onlarıda tencereye koyuyoruz karabiber defne yapraklarını ve tereyağınıda koyduktan sonra biraz su ilave edip kaynayana kadar haşlıyoruz ama kısık ataşte....Hepsinin tadı bi harmanlansın diye kaynadıktan sonra suyunu süzüyoruz ve hazırladığımız balıklarımızı derinca bir fırın tepsisine koyuyoruz ve tepsinin içine süzdüğümüz malzemeleri koyuyoruz aldığı kadar...sonra süzdüğümüz suyu su baradağının yarısı kremayla karıştırıyoruz(sevenler birazdaha fazla olabilir) karıştırdığımız kremayı balıklarımızın üzerine kaplıyacak kadar döküyoruz sonra fırında balıklarımız pişene kadar bekliyoruz (kaşar rendesi seven arkadaşlarım üzerine bu aşamada kaşarı koyup fırında kaşarlar eriyene kadar bekleyebilir ama ben tavsiye etmiyorum çünkü yağ yapar:)..
Balıkların hazırlanışı ise temizlediğimiz balıkları yıkadıktan sonra kuruayıp tuzluyorum ve 15 dakika kadar bekletiyorum sonra direk fırına ....

AFİYET OLSUN..
umarım beğenirsiniz ben bayılıyorum desem yeridir...her balığa uyarlanabilir sardalya,hamsi ve istavritte denemedim....

discus 04-07-2007 20:46

eline sağlık hocam bi deneyelim bakalım nasıl olacak...

lambukas 16-07-2007 15:12

dayanamadım yaptım gene buğulamayı kesinlikle on numara bi lezzet bu yemek avlanmıştır büyük bir afiyetle ...:) darısı siz değerli lezzet avcılarının başına...:) bir dahaki sefere çözünürlüğü düşürecem arkadaşlar özür...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Taygun KOCABIYIK 16-07-2007 18:03

Selçuk abi acaip güzel bir görüntü oluşmuş inan ağzımın suları aktı değimi gerçek oldu :)
Çözünürlük konusunda ise tek sorun geç açılması forum otomatik olarak boyutunu ufaltıp gösteriyor yüklendikten sonra. Geç açılmaması amacıyla çözünürlüğü 800X600 yaparsak tam süper olur :)

nevzat 16-07-2007 20:10

Selçuk karnım tok olmasına rağmen müthiş canım çekti valla,işlerimin yoğunluğundan bu ara balığada gidemiyom ama tedbirliyim kipadan kağıt oltayla tuttuğum kültür çupralarının bi kısmını bu şekilde yapayım bari,teşekkürler kardeşim.

ykmk 16-07-2007 23:30

NEvzat abiye katılıyoru Selçuk abi.Karnımın kusma alarmı verdiği bir seviyede şişmiş olmasına rağmen acayip canım çekti benim de...:)
Tarif için çok teşekkürler...
Herkese rastgelsin ki böyle güzel tarifleri gerçek edebilelim...
Saygılar...

BLACK SHARK 17-07-2007 07:23

ohhhh selcuk valla cok Lezzetli gözüküyor ve mutlaka lezzetlidirde :helal: :helal: :helal: ..bakalim birde ben deneyim tarifene göre , resimde tam olmus Porsion gibi önümüzde kocaman :D :D eh hadi afiyet olsun sana , fazla konusursam Klavye sualtinda kalacak ... agzimin sulari akti :deli: :deli:

selamlar -rastgelsin

lambukas 17-07-2007 10:49

Asıl bu tarz buğulamayı Kaş'ta lahos ile yapıyorlarmış ve çok daha lezzetli olduğunu söylüyorlar ama daha oltama bi lahos takılmadi ki ...:) hepinize afiyet bal şeker olsun arkadaşlar....

iesencan 17-07-2007 18:32

Selçuk harikasın abicim.İnşallah bir gün bende denizde balık tutma şansına nail olurumda, senin tarifinle yapar ve yerim.Eline koluna sağlık.

lambukas 17-07-2007 19:28

Alıntı:

iesencan tafarından gönderildi
Selçuk harikasın abicim.İnşallah bir gün bende denizde balık tutma şansına nail olurumda, senin tarifinle yapar ve yerim.Eline koluna sağlık.

İsmail abi teşekkür ederim.İnşallah tayininiz güzel bir sahil kasabasına çıkarda bol bol deniz balığı tutarsınız...rastgelsin abi

Saat 20:21.