RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Deniz Balıkları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=27)
-   -   YILAN BALIĞI (Anguilla anguilla) (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=653)

Taygun KOCABIYIK 20-01-2006 16:46

YILAN BALIĞI (Anguilla anguilla)

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Resim-YILAN BALIĞI (Anguilla anguilla)

F- Anguillidae
L- Anguilla anguilla
İ- Eel
M-

--------------------------------------------------------------------------------

Vücut uzun yılan şeklinde, yanlarda hafif yassı olup küçük pullarla kaplıdır. Renk üreme zamanına kadar kahverengimsi sarı, üreme zamanı gelince gümüşidir. Ömürlerinin büyük kısmını (6-20 yaşa kadar) tatlı sularda geçirirler. Yumurtlamak üzere tatlı suları terk ederek denize açılırlar. Üremelerini Meksika Körfezinde gerçekleştirirler. Hayatlarında bir defa yumurta kaparlar. Yumurtlayan yılan balıkları ölür. Çıkan yavrular 3 yaşında, 65-70 mm boyuna geldiklerinde karasularımıza ulaşırlar. 20-60 yıl yaşarlar.

ismail2776 24-11-2007 14:35

Yılan balığının ızgarası süper oluyor

eşref sürek 24-11-2007 17:49

yanlış anlamadıysam buradan akdenizi okyanusu geçip meksika körfezine yumurtla öl yavruların aynı yolla ülkemize gelsinler çok ilginç birde balık hafızası 3 saniye derler

Rauf 24-11-2007 19:34

Alıntı:

eşref sürek tafarından gönderildi (Mesaj 44071)
yanlış anlamadıysam buradan akdenizi okyanusu geçip meksika körfezine yumurtla öl yavruların aynı yolla ülkemize gelsinler çok ilginç birde balık hafızası 3 saniye derler

Sen bakma eşref o karikatür bizim cumhurun uydurması (kendide biliyor ya) ya yunusları ne yapalım selamlar.

dudi 24-11-2007 19:48

rauf abi vardır cumhur abinin bi bildiği:D

cumhur 24-11-2007 19:51

Alıntı:

Rauf tafarından gönderildi (Mesaj 44076)
Sen bakma eşref o karikatür bizim cumhurun uydurması (kendide biliyor ya) ya yunusları ne yapalım selamlar.

abi yapma lütfen ben niye uydurayım , orda ne yazıyorsa onu aktardım, vallahi hiç birşey yazmadım, ratsgele.

biz lafa daldık unutuyordum , taygun eline sağlık çok güzel bilgiler,sana tavsiyem mangalda şişi süper dene , teşekkürler. rastgele.

dudi 24-11-2007 20:01

evet cidden taygun eline sağlık kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum

ender 26-11-2007 07:58

Selam arkadaşlar
önceki haftalarda yeni mesajlara tıklayınca 3-5-bilemedin biraz fazla konu açılıyordu bu hafta baktım herkes yazmış konu oku oku bitmiyo hatta konunun birinde gelinlik kız gibi lafı geçti demekki her kes evde avlanamayınca yazmaya vermiş kendini.valla bu gidişle bir kaç hafta sonra gelinlik kız yerine evde kalmış kız(kuru)gibi kelimeleri yazılacak. ne diyeyim allah bahtınızı nasibinizi açsın.o kadar tel no verdim adres verdim arayın diye aramadınız. bende kaldırdım. yakında ev işi örgü örnekleri ne nasıl yapılır. vs köşeleri görürsem şimdiden söyleyeyim yadırgamıyacağım.allah kolaylıklar versin.
selamlar saygılar.

turna 29-11-2007 21:09

Yılan Balığı Avı :İzmir /Çandar lıda akşamları yılan balığına bırakma yapacağımız zamanlar, bakır çayından sinek iğner ile yemlik balıkları mümkün olduğunca fazla zedelemeden yakalayıp, pilli hava kopresörlü balık kaplarına doldurup havanın biraz kararmasını bekleriz.(asıl gaye bırakma yerlerimizin başkarı tarafından öğrenilmemesidir.)yer tesbitinden sonra balıkları öldürmeden ve mümkün olduğunca, hızlı bir şekilde balıkların sırt yüzgecinin hemen altından iğnelere takıp fırlatmadan suya girip balıklar bırakılır.bırakma yerleri kimseye çaktırılmadan dal parçası,pet şişe gibi birşeylerle sabitlenir.Sabah gün ağırdıkdan sonra oltalar kontrol edilip toplanır,yılan balığı yakalanmış ise zaten iğneyi yutmuştur,içi temizlenirken çıkarılır.Derisi tulum çıkarılıp dilimlenir ve güzelce ızgara yapılıp yanında yeni rakı ve roka,az peynir vede kavun ile beraber götürülür.
Oltası: köstek 0,30-beden 0,35-iğne 7/0 veya 8/0 - kurşun 250 gr - fırdöndü 3 no
olta takımları ikili olarak 1 lt pet şişelere islar kum doldurulup ağız kısmına bağlanılır,olta takımlarını sabah toplamak için çarpma ile tarama yapmak lazım,çünkü mutlaka gece dalgalar nedeniyle takılmar yer değiştirmiş olabilirler.

Rauf 30-11-2007 11:00

Avusturyalı bir tatlı su avcısı dostumdan nakledeyim. O demiştiki yılan balığının kanı eğer elindeki acık bir yaranın üzerine düşerse zehirlenme yaparmış.ikinci olarak dediği de.yılan balığını hareketsiz kılmak istiyorsanız sidikliğinin bir santim gerisine bıcakla keserseniz hareketsiz kalırmış nedeni sinir merkezi oradaymış bana öyle söyledi.denemesi sizden.:(

Saat 05:17.