Yalnız Mesajı Göster
Eski 08-10-2006, 19:35   #3
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Teşekkürler...

Erhan kardeşim,yazını yeni farkettim ve bugün okuma fırsatı buldum.Ellerine sağlık diyorum.Olayın bu boyutu olabileceğini benim gibi birçok kişide düşünemiyebilir.Ülkemize kontrollu veya kontrolsuz bir şekilde o kadar çok süs hayvanı diyebileceğimiz canlı getiriliyor ki.Bunları satın alanlar bir süre sonra bakamadıkları yada bıktıkları zaman '' akıllarınca en uygun'' buldukları bir yol zannettikleri için doğaya salıveriyorlar.Halbuki her hayvanın rahatça yaşayıp soyunu idame edebileceği kendine göre bir ortamı olacağını düşünemiyorlar.
Bizim tatlı sularımızda kiloluk yerli balıkların yok olduğunu ve yerlerini kırmızı yada pembe renklerde el kadar süs balıklarının aldığını düşünmek gerçekten çok korkunç bir şey olsa gerek.

Akvaryumcudan sırf merak ettikleri yada başkalarına özendikleri için Bukalemun veya iguana satın alıp;sonra da bıktıkdan sonra hayvanı piknik yerlerinden birine götürüp bırakan garip zekalı insanların olduğu memlekette daha neler olmaz ki?
Bir ara evlerde Muhabbet kuşu besleme modasının olduğu yıllarda,bunu fırsat bilen bazı açıkgözler taa uzak doğudan ''Doğal ortamlarından'' yakalanıp yurda getirilen ithal muhabbet kuşlarını yurda soktular.Bu muhabbet kuşları kafeslerde üretilip yaşatılan muhabbet kuşlarından daha cüce ve küçük formdaydılar.Fakat pet Shop diye adlandırılan dükkanlarda fiyatı çok ucuz olduğundan pek rağmet görmüşdü.Tabiki satın alacak bilinçsiz müşteriler için de fiyat olayı cazip gelmişdi.Bir süre sonra görüldü ki,dışarıdan gelen bu kuşlarla birlikte yerli üreticinin hiç tanımadığı hastalıklarda ülkeye sokulmuş oldu.Ben de zamanında yetiştirici camiası ile yakın temasım olduğu için biliyorum ki,kitle halinde yetiştiricilerin elindeki yüzlerce kuş öldü.

Ülkemiz sularına Piranha balığı salmak,yok doğaya bukalemun salmak...Bana göre zeka seviyesi az olan insanların yapabileceği davranış kalıpları olsa gerek..
  Alıntı Yaparak Cevapla