Yalnız Mesajı Göster
Eski 05-02-2008, 21:46   #7
Rauf
Guest

Alıntı:
doruk_m tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bizde arkadaşlarla tekne almaya niyetlendik. ama dediğin gibi evrak sıkıntısı oluyor. hatta bi tane bulduk. evraklı dediler bize. noterden satış yapılması gerekiyormuş. tolinotosu var dedi bana ama çok da hakim olmadığım için konuya ne gibi evraklar gerekiyor. bi de bildiğim kadarıyla 9.9 motorun üstünde olunca vergisi oluyor. motoru da 25 likmiş. sizin önerileriniz doğrultusunda hareket etmek istiyorum. bilmediğimiz bir konuda hata yapıp sonrasında pişman olmak istemiyoruz yani... bu arada boy 4.30 fiberglas tekne...
Eğer tekne eski ne faturası nede belli bir fabrikada yapılmış bir belgesi yoksa tekne sahibi bağlı bulunduğu muhtarlıktan iki şahitle o teknenin kendine ait olduğu konusunda bir belge alması lazımdır.eğer teknenin faturası var ise o zaman o fatura ile beraber liman başkanlığına teknenin sağdan soldan arkadan önden cekilmiş resimleri+ikametgah senedi+nufuskahıdı foto kopisi ile motorun faturasıyla beraber liman başkanlığına müracaat etmelisiniz liman başkanlığı size düzenlediği bir belgeyle vergi dairesine gönderecek ve tekne ve motor icin özel tüketim vergilerini yatırmanızı isteyecektir.eğer motor 10 beygir ise vergiden muaftır bunun üstü kuvvetteki motorlar vergiye tabiidir.selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla