Yalnız Mesajı Göster
Eski 25-10-2008, 18:51   #17
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

Alıntı:
lineerman tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu çok doğru ama meraktan soruyorum o insanlar nasıl geçinecek? sonuçta ciddi bir sektör? yanliş anlaşılmasın fikrinizi destekliyorum.

Serdar kardeşim merhaba.
öncelikle ben profosyonel bir olta balıkcısıyım ve ayrıca prof balıkcılığının bir çoğunda bulundum.
volkan arkadaşımızın daha önce yöneticisi olduğu bir sitede : BEBEK KATİLİ TROLCÜLER başlıklı yazım ve kampanya resmi ile konuyu açıp , istanbuldan trolcü bir arkadaşımızla tartışmaya başladık, bunun neticesindede volkan ve ismail arkadaşımız TROLE HAYIR sitesini kurarak konuya çok büyük destekde bulunmuşlardır( TEŞEKKÜRLER), burada sizlere bir ayrıntıyı anlatmak istiyorum.

trol ile avcılık 2 şekilde olmakdadır.
1= DİP TROLÜ = KARŞI OLDUĞUMUZ SİSTEM
2= YÜZ TROLÜ = DESTEKLEDİĞİMİZ SİSTEM

SORMUŞ OLDUĞUN SORU BU İNSANLAR NASIL GEÇİNECEKLER ?.
zaten motor ve takımları trol avcılığı için dizayn edilmişdir, DİP TROLÜ yerine , YÜZ TROLÜ ne geçiş onlar için çok kolay olacakdır. ayrıca ciddi sektör dediğin trolcüler toplamda 512 ad ve toplam türkiye tonajının sadece % 8 i kadar yerleri vardır.marmarada trol komple yasak(yasa ile) 95 kayıtlı tekne var ?- samsun bafra burnu - hopa arası komple trole yasak 92 kayıtlı trol var ?.
sizlere sinop ünversitesinden YAKUP ERDEM HOCAMIZIN bir yazısından bir bölüm veriyorum bu şekilde konuyu daha iyi anyacaksınız.

Trol Ağları ve Trolcülük

Genelde ülkemizde trol konusu belli çıkar çevrelerinin yönlendirmesiyle bu kadar aktif olarak gündemde tutulur.

Ülkemiz karasularının %95 inde trol ağlarıyla avcılık yasaktır. Marmara ve Boğazlar yasayla (tebliğle değil) trole kapalıdır, ama en çok Marmarada trol vardır.
Ayrıca Marmara'da ipten trole yasakken karides algarnası adı altında demirden troller (her biri 6 metre genişlikte, torbası 10-12 mm (göz kenar uzunluğu) ve bir tekneden aynı anda 2-3 adet kullanılıyor) serbestdir.

Doğu Karadeniz 1978 yılından beri trole yasaktır ama tıpkı Marmara gibi devletin resmi rakamlarında orada trol teknesi varlığı görülür.

Trolün serbest olduğu alanlarda denetim sıkıdır. Çünkü orada trol vardır ve denetlenmelidir, oysa trolün tamamen yasak olduğu yerlerde trol yok diye denetim de hiç yoktur. Buralarda kontrolden sorumlu birimler trol varlığını reddetmektedir çünkü çoğu trolü tanımamaktadırlar.

Yasak alanlarda trol varlığı resmen mümkün değildir. Geçiş bile mühürlü ve kontrol altında yapılır, yapılmalıdır. Ama güvertesinde ağ ve kapı ile bu tekneleri pek çok yasak limanda görebilirsiniz.

Trol ağları ekmek bıçağı gibidir. Adam kesmede kullanılan bir ekmek bıçağı yerine, adamı kesen katili cezalandırmak daha doğrudur.

Trol ağları ekmek bıçağı gibidir. Adam kesmede kullanılan bir ekmek bıçağı yerine, adamı kesen katili cezalandırmak daha doğrudur.

Trol torbası 44 mm olan, ülkemiz karasularının %95 inde zaten yasak ağdır. İstendiğinde ağ gözü büyütülerek istenmeyen boydaki balığın avlanması önlenebilir. Trol ağlarıyla ülkemizde avlanan balığın sadece %8 -12 si avlanır.

Mesela; Türkiyede avcılığın %85 i gırgırla yapılır, gırgır ağları yapı ve çalışma ilkeleri gereği seçici yapılamazlar.
Hamsi gırgırı kibrit çöpünü,
palamut gırgırları kraçayı,
orkinos gırgırı palamutu yakalayacak göz açıklığında (sırasıyla 5, 12, 30 mm kenar uzunluğunda) yapılmak zorundadır.

Eğer daha geniş yapılırsa ağ gözüne balık saplanır, ağı kullanılamaz hale getirir, ağa saplanan balıklar makaradan geçmek zorunda kalır, ezilir telef olur. Balık saplanan ağ ağırlığından kaldırılamaz, 500 ton hamsiye saran bir gırgır, göze balık saplanırsa batar.

Bu nedenle gelişmiş ülkelerde yüzey balıkları gırgırla değil ortasu trolleriyle avlanılır.
yakup erdem- sinop
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER

Bu mesaj en son " 25-10-2008 " tarihinde saat 19:03 itibariyle cumhur tarafından düzenlenmiştir....
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla