Yalnız Mesajı Göster
Eski 07-10-2006, 23:12   #7
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Bilgi-tecrübe-deneyim...

Sevgili Arkadaşlar birkez daha öğrendim ki, hayatta tecrübe-bilgi-deneyim kadar önemli bir şey yok.(Umarım gençliklerinin ve enerjilerinin zirvesinde olan genç arkadaşlarda bunun ne anlama geldiğini bir gün anlarlar.)

Neyse,gelelim bu haftaki maceramıza.Siteyi takip eden arkadaşların hatırlayacağı üzere 2 hafta önce çeşme civarında balığa gittiğimi ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmışdım.(Hamlık kaldı diyen yalan söyler....av anı yazısında)Bu hafta sonu yine aynı mekanda tekne ile avlanmak nasip oldu.Havanın güzel olduğunu teyit ettikden sonra,bu organizasyonu planlamıştık.Yemler alınıp,tekne başına vardığımızda geçen sefer bizi götüren Ertaç abi (Hocam)'yi biz bu defa Rota marka 5,60 mt civarı teknemize alarak saat:06 gibi çeşme/mercan koydan tekneye yol verdik.Hava daha yarı karanlık-yarı aydınlık.Ay henüz tabak gibi gökgüzünde asılı duruyor.Deniz yeni ütülenen çarşaf gibi dümdüz.Velhasıl herşey o kadar güzel ki, ertaç abi hadi bu defa başka bir şeyler yapalım ve farklı bir yere gidelim dedi.Tekneye tam yol verdik ve egenin mavilikleri ile kucaklaşa kucaklaşa açığa sakız'a doğru gidiyoruz.Giderken de hocamız anlatıyor.Burası sırf sadece karagöz yapar,adı karagöz taşlığı; burası hem karagöz,hemde mercam yapar,bilmem ne merası diye bize bilgiler vere vere ilerleyip gdiyoruz.Neyse bir süre daha gittikden sonra tamam deyip,tekne sahibi olan Hakan abimize boşa al dedi ve akmaya aşladık.Lanet olsun manyak bir sis var.Ertaç hoca kerteriz alacak.Fakat sisden kara parçaları net gözükmüyor.Azıcık ileri,azıckı geri derken,bizi bir yere otutturdu ki,allahım akıllara durgunluk bir şey.Arkadaşlar aşağısı 60-70 gibi bir derinlikte ve sadece mercan yapıyor.Ne izmarit-ne gopez-ne isparoz.Tek bir kırıntı balık yok.Her çekilen balık 150-200 gr mercan.Geçen hafta urla açıklarında mum olduğum 100 gr'lık mercanlara baktığım yok.Aynen ağzına ziyan vermeden suya geri salıyorum.Velhasıl biz ham gelip ham gidenlere saat:10.30 gibi hocamızdan bir uyarı geldi.Yeter arkadaşlar artık.Azıcık da başka hafta alırsınız diye.Bizde ona saygı gösterip,takımları toplayıp.Öğle gibi tekrar karaya ayak bastık.İzmir'e geri dönmeden akşam suyunu denemek için saat:16.30 gibi bu defa hoca olmadan aşağı yukarı aynı mekanlara vardıysak da bir türlü yeri tam otutturamadığımızdan olsa gerek ; bir -iki orta boy mercan ve 3-5 manda göz/kırma mercan ile hava kararırken geri döndük.
Tuttuğum mercanlardan bir tanesi hani '' okkalı '' derler ya;işte o cinsden 300 gr üstü bir balık.Eminim benim gibi urla ve karşısındaki adalar civarında tekneyle avlanan arkadaşlar yakın zamanlarda böyle güzel mercana denk gelmemişlerdir.Bugünün tek eksikliği hepimizinde yanında sırtı çekecek rapalamızın olmamasıydı.Eğer olsaydı,güzel palamut alabilirdik.çünkü kaynıyordu.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg mercan2.jpg (39,7 KB, 97 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 07-10-2006 " tarihinde saat 23:31 itibariyle Uzm.Dr.Rastgele tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla