Yalnız Mesajı Göster
Eski 30-12-2010, 13:58   #9
muhabbetci
Kaptan

Sağolasın üstadım,
uzun süredir bende buna benzerbir konu açmayı düşünüyordum.
Geçenlerde yaban tv de bir çalıştaydan bahsettiler,18 maddede rapor yayınladılar.O rapor tamamen amatörleri ilgilendiriyor.Belki sitede paylaşılmıştır ama gözüme çarpmadı,raporun özü; sanki balıkları amatörler bitiriyor gibi,oltacılar, kara avında olduğu gibi eğitime tabi tutulacak,sınava girilecek,ruhsat alınacak,daha katı kurallar getirilecek.Falan-filan.Ticari bu işle uğraşanlara bir yaptırım yok.Onların kanunları varya.Dayanamadım yabanın sitesine aynen yazdım.Hepimiz kıyıdan balığa çıkınca ağ atanları görmüşüzdür,kaç metre ağ attıklarını,gözlerin büyüklüğünü.Ben çandarlıda koyun komple kapatıldığını,koyun içinede 2-3 parça ağ attıklarını,vakit geçirmek içinde kıyıdan küçük-küçük ahtapot topladıklarını gördüm.Daha neler neler.Bu gbi çalıştay yapan kravatlı abiler;Siz balık hallerine bir gidin,oradaki balık boylarına bir bakın,mahalle aralarında balık satılan yerlere bir bakın,yasak zamanda avlanılan havyarlı balıkları bir görün.Oltayla balık bitmez.Önce tatlı su-tuzlu su koparetiflerini denetleyeceksin,kaçaklara göz açtırmayacaksın,halleri kontrol altına alacaksın,ticari balıkcılara yalakalık olsun diye yasak zamanını 1 ay ertelemeyeksin. Bu kurallara uyulduktan sonra balık nesli zaten çoğalacaktır.Yapacak işin kalmayınca canın sıkılmasın diye amatörlerle uğraşın.Sıkı durun oltacı dostlar katı kurallar geliyor.
Kavgada dayağı hep küçükler yer.
MANİSA/ iZMİR /ÇANDARLI
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla