Yalnız Mesajı Göster
Eski 09-03-2010, 21:35   #3
kturkol
Kaptan

kturkol kullanıcısının avatarı

Arka kalama kavramasını da demonte edip, kavrama disklerini ince zımpara ile pastan arındırmalıyız. Pas aynı zamanda keçeye de işlemiş olacağından, mümkün olduğu kadar keçeyide temizlememiz gerekecek. Bu noktada bir detay açmak istiyorum; genel olarak kalama kavramalarının yağlı olmaması gibi bir söylenti var ama ben temizledikten sonra azda olsa ince yağla bir miktar yağlamayı tercih edeceğim, çünkü çekeceğimiz balıklar öyle 10-20 kg olmayacak hiçbir zaman, ve az yağlıda olsa çekeceğimiz balık için yeterli olacaktır.

Arka kalama kavramaları oltayı deniz kenarında kullanırken genelde tuzlu suyla en çok buluşan noktadır. Yapısı itibariyle de su almaya çok müsaittir. Bu nedenle avımız sırasında dikkatle bu noktanın suyla temasını önlemeyi öneririm. buna ne kadar çok dikkat edersek makinamızı o kadar çok korumuş oluruz.

Sıra masuramıza geldi. Demontajı çok kolay, aynen resimlerde görüldüğü gibi. Sadece sıralamayı unutmayın yeter.

Şimdi tamamen demonte edilmiş makinamıza bir bakabiliriz.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Şimdi temizlik zamanı, keçeler hariç tüm parçaları mazota yatırıp bir süre bekletin, daha sonra tektek çıkarıp temiz mazot ve fırça ile güzelce fırçalayın ve hemen gres ile yağlayın. Gresi bol kullanmaktan kaçınmayın hiçbir zararı olmaz aksine sızdırmazlık sağlayıp tuzlu suyun ulaşmasına engel olur. Rulmanların içine ve rulman yataklarına, ayna ve pinyon dişlilerin dişlerine bol gres sürün. Gres bulamazsanız bir tüp Ar.. krem veya vazalin kullanabilirsiniz. Ben sızdırmazlık sağlaması için tüm açık kalacak yüzey ve deliklere gresi basıyorum.

Demontaj sıramızı tersinden giderek montajınızı gerçekleştirin ve her aşamada montajını yaptığınız mekanizmanın çalışıp çalışmadığını ve artan parça olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. montaj tamamen bittiğinde makinanızın dönüşünü, ters dönüş kilidini ve kalama kavramalarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi lütfen unutmayın. Eğer montaj yapamadıysanız tekrar demonte edip bir daha monte etmeyi deneyin.

Şansınız bol, İğneniz keskin, makinanız herdaim çalışır olsun.

İzin Almadan Başka Forumlarda Kullanılması Yasaktır...

Bu mesaj en son " 09-03-2010 " tarihinde saat 22:09 itibariyle kturkol tarafından düzenlenmiştir....
kturkol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla