Konu: Sepetler
Yalnız Mesajı Göster
Eski 12-02-2006, 03:10   #4
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Varsayılan Ahada yazdım

Söz verdiğim gibi şu sepetleride yazayımda kurtulayım üstümde sanki yük var vallhii
ISTAKON SEPETİ
Yuvarlak olarak erkek sazdan örülme uzunca bir sepettir.80 cm.boyunda 60 cm.çapında olur.Istakoz sepetleri,izmarit ve benzeri yemlerle yemlenir.Sepetler denize bırakıldıktan sonra bir gece denizde kalabilir.Dikkat edilecek tek nokta,sepetlerin gün ışımadan kaldırılmalıdır.Ortalık aydınlanınca ıstakoz sazları kurtulabilir.Istakoza atılacak sepetler kuru değil,rutubetlidir.Kuru sepetler dipte suyu yedikçe hafif bir çıtırtı çıkarırlar .Busesten huylanan ıstakoz sepete gelmez.

İZMARİT SEPETİ
izmarit sepetinin sazları biraz ince 6-7 mm.Olmalıdır.Sazlar kalın olursa avcılık verimsiz olur.İzmarit sepetlerinin boyları genellikle 75cm.ve enleri de 50 cm.dir.Bu sepetlere yem olarak hamur,ekmek içi veya midye konur.Eskimiş,esmerleşmiş izmarit sepetleriyle mart,nisan ve mayıs aylarında barbunya ve tekir avıda mümkündür.

GELİNCİK SEPETİ
İzmarit sepetine benzer.Tek fark sepet gözlerindedir.Gözler izmarit sepetlerinden küçük Karides sepetlerinden büyüktür.Yemleme izmarit yemlemesinin aynısıdır.Ezilmek suretiyle çağanozda kullanılır.Yeri iyi bilinirse bu sepetlerle kaya balığıda tutulur (hoş kim ne yapacaksa)şu illetleri neyse Midye kullanıldığı zaman kaya avı verimli olur Gelincik sepetleri akşam denize bırakılır.Gece iki üç defa kaldırılıp balıklar livara alınır,tekrar yemleyip denize bırakılır.

KARİDES SEPETİ
Sazları çok ince gözleri kör denecek kadar küçüktür.Boyları 40-50-cm genişlikleri 30 cm.dir.Takım olarak belirli bir sepet adeti yoktur.Yem olarak ekmek parçaları ve işkembe konur (bu arada canım işkembe çekti olsada yesek)Nerde kalmıştık hah Sepetler akşam üzeri denize atılıp sabahleyin kaldırılarak içindeki karidesler alınır ve gerekirse tekrar yemlenerek denize bırakılır.
BİTTİ
Şimdi diyeceklerki Can bunları nereden alıyor nasıl bunları biliyor yok kardeşim bi halt bildiğim yok var olanı yazıyorum Peki nerden yazdığımıda söyleyeyimde içinize uhte olmasın Derleyen Erdal DOĞAN kaçıncı baskısıymışş eee yok bulamadım pc 'ye yazan Can ATAŞOĞLU kitabın fiyatınıda yazimmi yok okadarı ayıp olur herkese Sevgiler .......