Yalnız Mesajı Göster
Eski 27-07-2012, 23:43   #1
night fisher
Çımacı

night fisher kullanıcısının avatarı

Varsayılan Tatsız bir anı

2010 yılı temmuz ortaları ,13 yaşındaki oğlumu alıp düştük yollara,rota çanakkale melandros ırmağı.her zaman kamp yaptığımız kavaklığın altına yerleştik.yıllardır aynı bölgeye gittiğimizden,çevre tarlaların sahibi köylü dostlarımız birer birer sohbete geldiler karşılıklı hasbihal ettik.ırmak az sonra her zamanki konuk severliğini gösterip akşam yemeğimizi bir çırpıda bize sundu,keyfimizde yerine geldi.hava kararmasına yakın kamp yerimize dönüp tuttuğumuz balıkları ayıklayıp masamızı kurmak üzereyken arkasında bir kayık olan bir pikap ve iki kişi yakınımıza yanaşıp selam verdiler.nerelisiniz,hayırdır derken oraya yakın bir köyden bir şahıs ve adil adlı bursa gölyazı köyünden balıkçılık yapan bir diğer şahısla tanıştık.adil bu çevrede bir gölet kiraladığını,tuttuğu balıkları gölyazıdaki mezata götürüp sattığını anlattı.peki buraya neden geldiklerini sorduğumda dereden yılan balığı avlayacaklarını ve tuttukları balıkları kiraladığı gölete atarak üreteceğini söyledi.Yılan balıklarının atlantikte bir bölgede ürediklerinden falan bahsedince su ürünlerinden teknik destek aldığını yeni teknikler geliştiğini uzun uzun sıralayınca eh hadi dediğin olsun bakalım deyip masayı kurmaya devam ettim.Derken kayığı suya indirip kamyonetteki yaklaşık 20 takım pinter ağı kayığa yerleştiklerini görünce ağzımın tadı bozulmaya başladı.Yılan balığı falan işin hikayesi adamlar resmen dereyi yağmalamaya gelmişler.Az sonra ne yapıyorlar diye bi kolaçan ettiğimde bi 300 metrelik mesafede her balık barınacak noktaya pinter(davul,kasnak vs. adlarıylada anılır)leri döşediklerini gördüm.iİşlerini bitirip yanıma geldiklerinde yaptıklarının yasalara aykırı olduğunu,buraya yıllardır geldiğimi ve bu tür bi şeyle karşılaşmadığım gibi buna da müsade edemeyeceğimi söyledim.Adil yaptığı işin riskini bildiğinden alttan alırken,diğer şahıs bu bölgenin sorumlu şefinin dostu olduğunu kimsenin ağlarına dokunamayacağını öne sürerek hafif uzaklaşıp telefona sarıldı.bi onbeş dakka geçince bir otomobille yanımıza bir şahıs daha geldi.Kendisini bölgedeki sulama ağının sorumlusu olarak tanıtan şahsa ziraat mühendisi olduğumu söyleyince biraz temkinli hareketlerle arkadaşların kötü bir amaçları olmadığını beni rahatsız ettilerse ağlarını 500 metre yukarı attırabileceğini söyleyince şimdi araca bineceğimi ve yarım saat içinde su ürünleri jandarma ne var ne yok buraya yığacağımı söyledim .hemen uzaklaşıp arkadaşlarının yanına gitti aralarında ufak bir istişare yaptılar on dakka içinde tüm ağları toplayıp karanlıkta kaybolub gittiler.yıllardır bu tip haramiler,üç kuruş kazanç uğruna akarsularımızın balık nesillerine büyük zararlar veriyorlar ve bunlara engel olması gereken sorumlular göstermelik bir kaç denetlemenin dışında resmen bu katliamlara sessiz kalıyorlar.verdiğim örnekte benim mesleğim bana bir avantaj sağlamış gibi gözüksede ,herhangi bir amatöründe karşı durabileceği bir örnek aslında.önemli olan kanun ve kuralları bilmek ve bunların uygulayıcısı kurumların arkamızda olmak zorunda olduğunun bilincinde olmaktır.tüm avcı dostların kurallara uygun avcılık yapmalarını ve kural dışı avlanmalara asla göz yummamalarını,bu konuda ellerinden gelen herşeyi yapmalarının sürdürülebilir avcılık için her bireye düşen görev olduğunu hatırlatır ,saygılar sunarım. rastgelsin.
night fisher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links