Yalnız Mesajı Göster
Eski 21-03-2010, 22:48   #7
alpargun35
Tayfa

alpargun35 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
selimozdemir52 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
gayet güzel yazılmış kanun ama orada özel teknelerin vizesiyle ilgili bölümde; harcı ödenmek şartıyla 5 yılda bir vize ettirilir denmekte; bende 4.65 tekne var ve bağlama kütüğü kaydımı yaptırdım ve harçtan muaf yetkili kişiye 5 yılda bir vize ettirip ettiremiyece ğimi sorduğumda bana her yıl vize ettirmem gerektiğini söyledi bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.teşekkürler

'' Ruhsatnamenin düzenlendiği yıl ayrıca vize harcı alınmaz. Özel kullanıma tahsisli gemi, deniz ve iç su araçları için düzenlenen ruhsatnameler beş yıla kadar vize edilebilir ve bu durumda harç, içinde bulunulan yıl tarifesi esas alınarak her bir yıl için ayrı ayrı hesaplanarak tahsil edilir''

Selim bey merhaba,

Yukarıda, siyah çizgiyle işaretlediğim bölümler dikkatli okunduğunda, (ilk yıl bu harç alınmıyor+dikkat edersek !! bu aldığımız ruhsatta da, dört adet daha vize ''onay yeri var ! ,Yani ''bu belge 5 yıla kadar ! vize edilebilir'' deniliyor,sonrasında yenilenmeye gidileceği ima ediliyor !!!

Ve malumunuz araç harçlarından bildiğimiz üzere harçlar her yıl ''zamlanıyor !!
Açıklamada da herhalde bu sebepten , ''İçinde bulunulan yıl esas alınarak,her bir yıl için ayrı,ayrı hesaplanarak tahssil edilir'' deniliyor.

Bu benim sahsi yorumumdur sizleri yanıltmış olmayayım !!.
Başka bir forumdan,bu konuyla ilgili bir link buldum,fakat link hata veriyor,açamadım,bu link aşağıdadır.
http://www.denizcilik.gov.tr/dm/BK/soru_cevap.html

KAFASINDAKİ , 100 FİKİRDEN , 99 TANESİNİ , MADDİYATLA ÖLÇEN KİŞİLERİN HOBİSİ , ''AMATÖR BALIKÇILIK'' OLAMAZ !!!

BİLGİ GÜÇTÜR...
alpargun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla